Две победи со ипон за Даниел Филипов во џудо Ландес лигата во Германија

Даниел Филипов-Смок, поранешниот борач на Спартак од Кочани, вчера имаше три борби во Ландес лигата во џудо за ЏК ЕЛЗ и скор од две победи и еден пораз. „Противниците ми беа од Франкфрут, Висбаден, и се борев до 100 килограми....

Пет медали за Дрим на најмасовниот европски турнир „Борса опен“ (ФОТО)

ЏК Дрим од Струга на најмасовниот турнир во Европа „Борса опен“ во Мостар, Босна и Херцеговина, освои пет медали – 2 сребрени и 3 боронзени. Стружани велат дека ова е огромен успех за нив и дека зборува за квалитетот со...

Сеишин организира тринденевен џудо семинар во Прилеп со Славко Обадов

Џудо клубот Сеишин од Прилеп од 15 до 17 јуни во соработка со ЏК Џунс од“ Нови Сад, Србија, организира тридневен Меѓународен џудо камп-семинар за помлади пионери и пионери „Прилеп 2018“. Покрај нашите мајстори, дел од инструкторскиот тим се и...

Џудо репрезентација патува на Балканското пионерско првенство во Црна Гора

Овој викенд пионерската џудо репрезентација на Балканското првенство во Никшиќ, Црна Гора. За нашата репрезентација ќе настапат: Пионери Марио Нелоски -42 кг Андреј Симоноски -50 кг Дамјан Крстов -50 кг Филип Попоски -66 кг Христијан Глигороски -73 кг Пионерки Емилија Поповска -48 кг Лилјана Неданоска -57 кг Румејса Фејзула -57...

Катерина Николоска за Олимијадата во Рио: Ќе се борам до последната секунда во секоја...

Катерина Николоска е првиот џудист што ќе ја претставува Македонија на една Олимпијада, а на Олимписките игри 2016 во Рио де Жанеиро и единствениот спортист од боречките спортови. Сигурно за секого е предизвик да се настапи на ОИ, но и...

Седум медали за џудистите на „Ипон“ во Приштина

Џудисти од клубот Ипон да настапат на турнирот „Адем Јашари“ во Приштина освоија седум медали. Младите џудисти од Македонија медалите ги освоија во конкуренција на преку 300 џудисти од Косово, Црна Гора, Хрватска, Турција, Романија, Бугарија и Албанија освоија...

Петка за Дрим на „Шампион купот“ во Сареаво – 4 сребрени и 1 бронзен

Струшкиот Џудо клуб Дрим освои 4 сребрени и 1 бронзен медал на Меѓународниот турнир „Шампион куп“ во Сараево Босна и Херцеговина. На 11-от...

Бомба: Македонија го губи џудо бисерот Хамза Јашари

„Нашиот најуспешен џудист Хамза Јашари спортската кариера ќе ја продолжи во Пеќ во клубот на мојот колега Дритон Кука“, напиша утрово на својот Фејсбук профил Игор Паскоски, тренерот на Хамза.

Ѓуро Илиќ промовиран во џудо Мајстор 6-ти дан, највисоко звање во Македонија

Денес во Белград на официјалното полагање за мајсторски појаси во џудо – данови Ѓуро Илиќ од ЏК Пелистер од Битола беше промовиран во Мајстор шести дан, највисоко мајсторско звање во нашата држава.

Сеишин со јавна демонстрација ја одбележа Европската недела на спортот (ФОТО)

По повод Европската недела на спортот Џудо клубот Сеишин имаше демонстрација на плоштадот во Прилеп. На татамите во центарот на Прилеп и секој можеше да ги провери своите способности и да се пронајде во оваа вештина. И порачаа:„Бидете здрави, активни...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Чисора: Додека го чекам Усик би можел да одработам ММА меч во Белатор

Додека ја чека борбата со Александр Усик, Дерек Чисора би можел да одработи ММА меч за Белатор. Чисора требаше да се бори со Украинецот овој...

На 80-годишна возраст почина Цено Ценев

Почина Цено Ценов, претседател на Европската федерација во борење и потпретседател на Светската централа  (UWW/ОСБ), на 80-годишна возраст, соопшти Бугарската боречка федерација. Бугаринот беше фактор...

Мајк Тајсон за пеколниот живот: Бев момче, а тој ме силуваше и тепаше…

Тоа што Мајк Тајсон го минал во своите 53 години живот, група луѓе заедно не би го минале за цел живот. А се започнало...

Се договара бокс меч меѓу Нгану и Дилиен Вајт

Боксерскио промотор Еди Херн сака да ги спротивстави Френсис Нгану и Дилиен Вајт во бокс меч. Херн планира да почне разговори со Дана Вајт,...

Дерн испиша историја во женското ММА на УФЦ

Мекензи Дерн (9-1 ММА, 4-1 УФЦ) беше најголема фаворитка во борбата против Хана Сиферс (10-6 ММА, 2-4 УФЦ) во сламка категорија, од целата фајт...