Мицкоски: Џудото не поттикнува агресија, детето учи да соработува, почитува и развива самоконтрола

Во периодот кога сите активности а посебно спортските се целокупно во застој согласно актуелната состојба како во нашата држава и странство, добро е да се напоменат некои работи кои се од големо значење и се надеваме дека сите ќе...

Сениорите на Иппон супериорни на Државното првенство во џудо, а пионерите со завиден успех

На Државните првенства за сениори и пионери што  изминатиов викенд се одржа во Прлеп Џудо клубот Иппон од Скопје освои 10 медали во сениорска конкуренција – 6 златни, 2 сребрени и 2...

Џудистите на Пролетер се закитија со 19 медали на Државните првенства за сениори и...

Џудистите на еден од најстарите македонски клубови Пролетер од Прилеп на Државните првенства за сениори и за пионери освоија 19 медали – 6 златни, 3 сребрени и  10 бронзени.

Сениорите на Преспа освоија 4 медали, а пионерите 3 на Државните првенства во џудо

Џудо клубот Преспа на Државните првенства за сениори и пионери освои седум медали, од кои 4 во сениорска конкуренција – 1 златен и 3 сребрени, а трите одличја во пионерска се бронзи.

Сеишин освои 15 медали на Државните џудо првенства за пионери и сениори

На Државните првенства во џудо за пионери и сениори, на кои настапија околу 160 натпреварувачи, Сеишин од Прилеп, кој беше и домаќин на шампионатот, освои се 15 медали - 2 златни, 7...

Државните првенства во карате и џудо без публика

Државните првенства во карате за деца и џудо за пионери и сениори ќе се одржат без публика по препорака на Министерството за Здравство спортските натпревари да се одржуваат без присуство на публика...

Дрим потпиша меморандум за соработка со „Порака нова“

Џудо Клуб Дрим од Струга потпиша меморандум за соработка со „Порака нова“ - здружение зентар за подобрување на квалитетот на живот на лицата со интелектуална попреченост. „Со овој меморандум...

Ѓуро Илиќ: Комисијата едногласно ме промовираше во мајстор 6 дан, убав подарок за 50...

По промоцијата на Ѓуро Илиќ за џудо мајстор 6 дан, во просториите на Будо центарот во Битола одржа прес-конференција за тоа како се одвиваше неговата промоција во Белград, Србија, и се што...

Дрим освои две злата и едно сребро на џудо купот во Требиње (ФОТО)

На Меѓународниот џудо куп „Требиње 2020-Меморијал Милош Мрдиќ“во Требиње, Босна и Херцеговина, ЏК Дрим од Струга освои освои три медала – 2 златни и 1 сребрен.

Ѓуро Илиќ промовиран во џудо Мајстор 6-ти дан, највисоко звање во Македонија

Денес во Белград на официјалното полагање за мајсторски појаси во џудо – данови Ѓуро Илиќ од ЏК Пелистер од Битола беше промовиран во Мајстор шести дан, највисоко мајсторско звање во нашата држава.
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Лиценцирање или дипломирање?

Во текот на викендот, започна  Првата и Младинската лига на Боксерска федерација на Македонија (БФМ) што се...

Последни објави

Претседателот на УФЦ: Секој бега и се крие, а јас барам решенија

Додека сите во боксот ги откажаа планираните настани за март и април, а некои дури и ги затворија деловните активности до мај, претседателот на...

Мицкоски: Џудото не поттикнува агресија, детето учи да соработува, почитува и развива самоконтрола

Во периодот кога сите активности а посебно спортските се целокупно во застој согласно актуелната состојба како во нашата држава и странство, добро е да...

Одреден новиот датум за Олимписките игри во Токио

Олимписките Игри што требаше да се одржат во Токио летово и официјално се одложени, а во заедничкото соопштение на јапонските власти и на ИОК...

Хабиб Верува дека Ковид-19 се појавил поради нашите гревови

Хабиб Нурмагомедов реши да го следи примерот на многу свои колеги и да го каже своето мислење за пандемијата на коронавирусот. Непоразениот шампион во...

Мек Грегор задоволен од строгите мерки во Ирска

Конор Мек Грегор даде изјава за ирската јавност откако потврди дека мерките за борба против пандемијата на коронавирус ќе стапат во сила во Ирска....