Откажани уште неколку европски џудо натпревари

Европската џудо унија објави дека се откажани уште неколку натпревари од календарот поради пандемијата на Ковид-19. Натпреварите во Пореч (Хрватска) и Малага (Шпанија) ќе бидат исфрлени од календарот. Во Малага, натпреварот требаше да биде Европски отворен куп. Европскиот куп за...

Сеишин го одбележа денот на турнирот „Прилеп град херој 2020“

Вчера ЏК Сеишин во паркот на Могилата на непобедените во Прилеп одржа јавен настан по повод симболичното одбележување на  денот кога требаше да се одржи 12. Меѓународен турнир во џудо „Прилеп град херој-2020“. Раководството на клубот нагласи 11 години по...

Сеишин пригодно го одбележува денот на џудо турнирот „Прилеп град херој“

Џудо клубот Сеишин денеска во 12 часот ќе го одбележи денот кога се одржува Меѓунардониот турнир „Прилеп град херој“ кој заради пандемијата на коронавирусот годинава не се одржува. Одбележувањето ќе се случи во „Парк на Могилата“ (главен влез наспроти Кермес...

Почесен црн појас за амбасадорката на Јапонија Кеико Ханеда од Џудо федерацијата на Македонија...

Џудо федерацијата на Р.С. Македонија и додели почесен црн појас 1 дан на амбасадорката на Јапонија во Македoнија Кеико Ханеда. Церемонијта на предавањето на почесната награда се одржа вчера во службените простории на јапонската амбасада. Во име на федерацијата Плакетата и црниот појас...

Милијардер реизбран за претседател на Руската џудо федерација

Милијардерот Васили Анисимов е реизбран за претседател на Руската федерација во џудо. 69-годишниот претприемач беше единствениот кандидат за функцијата, пренесува ТАСС. Под водство на Анисимов, руското џудо ги постигна најголемите успеси во историјата. На Олимписките игри во Лондон 2012 година,...

Српските џудисти пред хрватските на Европскиот куп во Дубровник (ВИДЕО)

Се одржа Европскиот џудо куп во Дубровник – Хрватска, прв по корона паузата, што е добро за овој спорт. Во однос на медалите српските џудисти беа најуспешни со 16 медали – 5 златни, 2 сребрени и 9 бронзени, додека домаќинот...

По 13 години: Големиот Теди Ринер загуби на Националното првенство на Франција

Време беше! Најуспешниот џудист на светот Теди Ринер загуби за прв пат по скоро 13 години на Националното првенство на Франција. Двократниот олимписки шампион беше елиминиран во четвртфиналето. Храбриот човек кој успеа да го запре големиот Теди во неговата родна земја...

АМС: 10 џудисти влегоа во категоријата спортист – Спортска надеж

Агенцијата за млади и спорт соопшти дека 10 џудисти се влезени во категоријата спортист – Спортска надеж. Во оваа категорија влегоа Резарт Хусеини, Јорданчо Ѓорѓиоски, Давор Велкоски, Андреј Чакароски, Еди Шерифовски, Абреша Реџепи, Ангела Боровичанин, Румејса Фејзула, Теодора Димеска и...

Одложен Меѓународниот џудо турнир „Прилеп град херој-2020“

Традиционалниот меѓународен џудо турнир „Прилеп град херој-2020“ е одложен. „Поради моменталната состојба со Ковид-19 и актуелните мерки кои се на сила во Македонија, управниот одбор на Џудо клубот Сеишин од Прилеп на седницата одржана на 01.10.2020 година донесе одлука, според...

Неуморниот џудист Киро Здравески предложен за најпрестижната општинска награда на Прилеп „3 Ноември“

Радио Пела го предлага џудистот Киро Здравески за најпрестижната награда на Општина Прилеп „3 Ноември“. Од радиото наведуваат повеќе аргументи заради кои Здравески треба да ја добие престижната општинска награда. Здравески е опишан како вљубеник во џудото – иницијатор на првото...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Вежбајте го Каратето како Карате До, како вистинска Будо вештина

Суштината на занимавањето со Карате До како духовна боречка вештина. Прво, основно и постојано-Карате До е исклучиво БУДО вештина а не спорт. Да, може да...

Последни објави

Брутално убиен поранешен ММА борец (ВИДЕО)

Во безумен напад во кафе бар поради кавга за земјиште брутално бил изрешетан поранешниот ММА борец од Дагестан, Шамил Абдулмуслимов. Вооружените напаѓачи влегле во...

Васо Бакочевиќ со нокаут до деби победа во „бокс со голи раце“: Заеби ММА,...

Васо Бакочевиќ од Полска се враќа со атрактивна победа. Популарниот „Психопат“ го нокаутира Полјакот Дариуш Руткиевич во втората рунда од своето деби во „бокс...

Скандал на мерењето на Хабиб? Се случи голема, можеби10-тина милиони скапа грешка (ВИДЕО)

Многумина се оние на кои нешто им беше сомнително при официјалното мерење за УФЦ 254, а славниот нутриционист Мајк Долче е еден од оние...

Боксер се борел 5 рунди со скршена вилица (ВИДЕО)

Австралиски боксер издржа 5 рунди во рингот со брутална повреда. Бенџамин Хусеин ги шокираше навивачите и професионалците ширум светот откако остана со скршена вилица на...

Леон Едвардс и Хамзат Чимаев се договорија за борба

Леон Едвардс е бесен бидејќи пред неколку дена беше исфрлен од ранг-листата на УФЦ. Причината беше што Леон не се бореше година ипол и...