13 C
Skopje
18/04/2021 | 18:44

Документарецот „Шампион“ за Шабан Трстена ќе го реализира шампионска екипа

За олимпискиот шампион Шабан Трстена ќе се снима долгометражен документарен филм насловен како„Шампион“. Агенцијата за филм одвои 50 илјади евра за реализацијата на документраниот филм...

Девојките ги завршија борбите на Европското првенство (ВИДЕО)

Нашите репрезентативки во женско борење во дебитантските настапи се поразени во првите борби на Европското кадетско првенство во Скопје. Коцева загуби со туш, а Лазаревска...

„Кобра“ – филмот за олимпискиот шампион Шабан Трстена ќе има премиера на „Браќа Манаки“...

Утре (27 септември) на филмскио фестивал „Браќа Манаки“ на битолската публика премиерно ќе и биде прикажан документарниот филм „Кобра“ посветен на олимпискиот шампион Шабан...

И Бобан Данов се вклопи во сивилото на македонските борачи на ЕП

И четвртиот наш борач на Европското првенство во борење во Рига-Латвија, Бобан Данов, претрпе пораз. Данов е совладан со технички туш од Романецот Рарес Даниел...

„Александар Калајџиев“ по четврти пат во Радовиш

Денес во Радовиш по четврти пат се одржува Меморијалниот турнир за деца, младинци и кадети „Александар Калајџиев“. На турнирот ќе настапат борачи од сите клубови од...

Егоров поразен на Светското првенство

Нашиот борач Владимир Егоров (-57кг) е поразен во првото коло на Светското првенство во борење во Будимпешта, Унгарија, од Нодирјон Сафаров од Узбекистан на...

Вардар се опремува и се надева на медал од Олимписките игри во Токио (ФОТО)

Борачкиот клуб Вардар се опреми пред почеткот на сезоната со опрема, како со тренерки, дуксери, но и справи за вежабење. Претходно опремија сала во...

Вардар во сабота го организира меѓународниот турнир „8 Септември“

На 7 септември во Скопје ќе се одржи Меѓународниот турнир во борење слободен стил за деца, пионери...

Златен медал за Минир Реџепи на „Купот на Тракија“

Минир Реџепи (54 кг) го освои златниот медал, а Орхан Џафери (66 кг) бронзениот на „Купот на Тракија“ во Пловдив – Бугарија. Од останатите борачи...

Звонко Ѓоргиев е избран за претседател на Спартак

  Синоќа во просториите на Општина Кочани се одржа изборно Собрание на најтрофејниот кочански клуб - БК Спартак. Бизнисменот Звонко Ѓоргиев едногласно е избран за претседател...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Варшава од утре е домаќин на Европското првенство во борење, Македонија со четворица борачи

Европското првенство во борење започнува во понеделник (19 април) во Варшава. Главниот град на Полска ќе биде домаќин на некои од најистакнатите спортисти на...

Уште две борби и Федор Емилијаненко се збогува со ММА

Скот Кокер откри дека MMA легендата Федор Емелијаненко ќе направи уште две борби и ќе се повлече од ММА. Претседателот на Белатор сака Федор...

Харуни: Цврста и рамноправна борба, да победеше и Ардијан немаше да има забелешки

Ардијан Аземи (-91 кг) синоќа на Светското боксерско првенство за млади во Киелце, Полска, загуби со поделена одлука на судиите од Кубанецот Хорхе Фелимон...

Роберт Витакер извојува впечатлива победа над Гастелум

Роберт Витакер го совлада Кевин Гастелум во главниот меч на УФЦ Вегас 24. 30-годишниот Австралиец го доби мечот со едногласна одлука 50-45, 50-45, 50-45. Поранешниот...

Џејк Пол го нокаутира Бен Аскрен во првата рунда (ВИДЕО)

Блогерот Џејк Пол го победи Бен Аскрен со нокаут во првата рунда. Поранешниот ММА борец не го сфати мечот сериозно и веднаш имаше коментари...

Џошуа откри дека Фјури добил понуда која не може да ја одбие: Го потпишав...

Наскоро може да пристигне и официјална потврда дека се исполнети сите услови за мечот за апсолутен светски шампион во бокс меѓу Ентони Џошуа и...

Аземи во рамноправен меч загуби од Кубанецот Фелимон со судиска одлука (ВИДЕО)

Ардијан Аземи (-91 кг) во рамноправен меч загуби со одлука на судиите во осминафиналето од Кубанецот Хорхе Фелимон на Светското боксерско првенство за млади...