6 C
Skopje
26/02/2021 | 22:52

Иран егзекутира уште едем шампион во борење

Иранскиот шампион во борење Мехди Али Хосеини ќе биде погубен во неговата татковина. Хосеини е прогласен за виновен за убиство за време на масовна...

Боксот во Англија се рестартира во февруари

Професионалните боксерски мечеви во Англија може да продолжат следниот месец, официјално објави британскиот одбор за контрола на боксот (BBBofC). Натпреварите беа прекинати на почетокот на...

Светски шампион во борење поразен во ММА дебито

Светскиот шампион во борење слободен стил во категорија до 63 кг од 2019 г. Шинобу Ота дебитира со пораз во ММА. 27-годишниот Јапонец, кој е...

Промени во календарот светското борење догодина

Светската федерација за борење, односно Обединетото светско борење ОСБ/UWW на својата веб-страница направи промени во врска со датумите на големите меѓународни шампионати што ќе...

Дијамантино Фафе убедлив против Минир Реџепи на Светскиот куп во Белград

Единствениот македонски борач на Светскиот куп во Белград, Србија, Минир Реџепи е поразен во првото коло од борачот на Гвинеа Бисао Дијамантино Фафе. 57 кг...

Нуров нема да настапи на Светскиот куп во Белград поради повреда

Нашиот најдобар борач Могамедгаџи Нуров нема да настапи на Светскиот куп во Белград, Србија. Според тренерот на Нуров, Могамед Ибрагимов, Нуров има повреда на коленото...

Русија ја растури конкуренцијата на Светскиот куп во грчко-римски стил

Русија освои вкупно 7 титули во 10 категории во грчко-римски стил на Светскиот куп во борење што се одржува во Белград, Србија. Доминацијата на Зборнаја...

Нуров ја предводи македонската репрезентација на Светскиот куп во Белград

Македонија ќе настапи со осум борачи на Светскиот поединечен куп во борење во Белград, Србија, од 12 до 18 декември. За Македонија во слободен стил...

Борењето премина во бокс меч со голи раце

Тежок инцидент се случил на Државното првенство во борење на Русија. Во еден од најатрактивните мечеви, Алан Багаев и Бабули Цолоев, го претворија во боксерска...

Аскрен му се враќа на борењето

Поранешниот борец на УФЦ Бен Аскрен е подготвен да и се врати на својата прва голема љубов во спортот - борењето. Американецот ја заврши кариерата...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Џошуа му порача на Фјури: Јас сум газда, а тој ќе знае каде треба...

Светскиот шампион во бокс, 31-годишниот Ентони Џошуа, сопственик на титулите на ВБА, ИБФ, ВБО и ИБО, верува дека се доближува до договор за супер...

Херн потврди дека преговорите за боксерскиот спектакл се ближат кон крајот: Џошуа ќе биде...

Мечот за апсолутен светски шампион во бокс меѓу Ентони Џошуа и Тајсон Фјури наскоро треба да биде договорен, тврди главниот организатор на спектаклот Еди...

Поради коронавирусот пропадна борба на УФЦ Фајт најт 186

Средбата во тешка категорија меѓу Алонсо Менфилд и Вилијам Најт нема да се одржи. Причината е што на Менфилд му е дијагностицирана инфекција со...

Емилијаненко ќе боксира со голи раце со шампион

Азамат Бостанов, менаџер на Александар Емилијаненко, објави дека неговиот борец ќе боксува со голи раце во следната борба. 39-годишниот ветеран ќе се бори под знамето...

Ардијан Аземи најдобар боксер за 2020-та, Насер Харуни најдобар тренер (ФОТО)

Боксерската федерација на Македонија го прогласи Ардијан Аземи за боксер на годината за 2020-та, а неговиот тренер Насер Харуни е избран за „тренер на...

Фигередо и Морено повторно во акција, реваншот е на 12 јуни

Договорен е реванш меѓу Бразилецот Деивсон Фигередо (20-1-1) и Мексиканецот Брендон Морено (18-5-2), кои се бореа пред нешто повеќе од два месеци. Двајца врвни...

Мајкл Чендлер: Ќе ги нокаутирам Пориер, Гејџи и Оливеира

Поранешниот шампион во лесна категорија на Белатор, Мајкл Чендлер верува дека ќе стане шампион во УФЦ. 34-годишниот Американец дебитираше во УФЦ кон крајот на...