6 C
Skopje
26/02/2021 | 23:17

По 20-ти пат „Киро Ристов“

По 20-ти пат БК Балканец ќе го организира меморијалниот туррнир „Киро Ристов“, во чест на некогашниот боречки ас Киро Ристов. На турнирот веќе подолго време се...

Шабан Трстена: „Патот до олимписки победник“!

Легендата на македонското и светското борење, Шабан Трстена, деновиве престојува во Македонија. Во боречките средини е радо виден, а викендов на турнирот по повод...

Емили Ана Пешко (3 год.) ја тушираше Шведска!

На „Стокхолм Бротартреф“, Шведска, натпревар во борење за почетници, нашата мала принцеза Емили Ана Пешко го освои првото место. Таа има само три години. Во Шведска...

Тефејуз најдобар на „13 Ноември“

Вчера во Скопје се одржа 3-от Меѓународен турнир во борење ,,13 Ноември ,, по повод ослободувањето на Скопје, на кој учествуваа 60 борачи од...

Корнеев држи семинар во БК Лирија

Eекспертoт на Обединетото светско борење (ОСБ/ UWW – FILA), Миколај Корнеев вечерва ќе биде главен предавач на олимпискиот семинар што ќе се одржи во...

До крајот на годината се менуваат правилата во борењето

Претседателот на Обединетото светско борење (ОСБ/WWU), Ненад Лаловиќ, соопшти дека ќе бидат променети правилата во борењето, за да го направи попривлечен овој спорт.  Претходно се...

Лирија најуспешна на Државното првенство за деца

Борачите на Лирија од Скопје беа најуспешни на Државното првенство за деца (родени 1999, 2000, 2001 и 2002 година), што се одржа викендoв во...

Ќе има промени во борењето

Претседателот на Обединетото светско борење (ОСБ/UWW), Ненад Лаловиќ, на Европското, Цено Ценов, и на Бугарската федерација, Валентин Јорданов, дискутираа за идните промени во овој...

Во топ 20 по категории нема македонски борач

Руските борачи доминираат на најновата ранг-листа на Обединетото светско борење во слободен стил. Во пет категори од вкупно осум тие се на водечките позиции. По...

Ердоган пред суспензија и губење на бронзениот медал од СП

Турскиот борач Самил Ердоган се соочува со можна двегодишна суспензија и губење на бронзениот медал од Светското првенство поради позитивен допинг наод. Меѓународната боречка федерација...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Џошуа му порача на Фјури: Јас сум газда, а тој ќе знае каде треба...

Светскиот шампион во бокс, 31-годишниот Ентони Џошуа, сопственик на титулите на ВБА, ИБФ, ВБО и ИБО, верува дека се доближува до договор за супер...

Херн потврди дека преговорите за боксерскиот спектакл се ближат кон крајот: Џошуа ќе биде...

Мечот за апсолутен светски шампион во бокс меѓу Ентони Џошуа и Тајсон Фјури наскоро треба да биде договорен, тврди главниот организатор на спектаклот Еди...

Поради коронавирусот пропадна борба на УФЦ Фајт најт 186

Средбата во тешка категорија меѓу Алонсо Менфилд и Вилијам Најт нема да се одржи. Причината е што на Менфилд му е дијагностицирана инфекција со...

Емилијаненко ќе боксира со голи раце со шампион

Азамат Бостанов, менаџер на Александар Емилијаненко, објави дека неговиот борец ќе боксува со голи раце во следната борба. 39-годишниот ветеран ќе се бори под знамето...

Ардијан Аземи најдобар боксер за 2020-та, Насер Харуни најдобар тренер (ФОТО)

Боксерската федерација на Македонија го прогласи Ардијан Аземи за боксер на годината за 2020-та, а неговиот тренер Насер Харуни е избран за „тренер на...

Фигередо и Морено повторно во акција, реваншот е на 12 јуни

Договорен е реванш меѓу Бразилецот Деивсон Фигередо (20-1-1) и Мексиканецот Брендон Морено (18-5-2), кои се бореа пред нешто повеќе од два месеци. Двајца врвни...

Мајкл Чендлер: Ќе ги нокаутирам Пориер, Гејџи и Оливеира

Поранешниот шампион во лесна категорија на Белатор, Мајкл Чендлер верува дека ќе стане шампион во УФЦ. 34-годишниот Американец дебитираше во УФЦ кон крајот на...