13 C
Skopje
18/04/2021 | 20:36

Лаловиќ именуван меѓу првите иноватори во меѓународниот спортот

Вчера во Швајцарија, претседателот на Обединетото светско борење (ОСБ) Ненад Лаловиќ беше именуван во топ иноваторите во меѓународниот спорт од Меѓународните бизнис спортови. Српскиот водач...

Иранскиот „Џјубар“ стана светски клупски првак

Ирански клуб триумфираше на Светското клупско првенство во слободен стил и освои 20.000 долари од наградниот фонд. Шампионите ги претставуваше тимот на градот „Џјубар“, кој...

Данов и Митров први во Приштина

Борачите на Балканец од Штип, Бобан Данов и Дејан Митров,  на меѓународниот турнир во Приштина ги освоија првите места во своите категории. На тунирот,...

Ердоган без медалот од Светското првенство и двогодишна суспензија!

Турчинот Самил Ердоган е суспендиран две години од сите натпревари на Обединетото светско борење натпревари (ОСБ) по позитивниот резултат од тестот за забранетиот анаболичен...

До крајот на годината се менуваат правилата во борењето

Претседателот на Обединетото светско борење (ОСБ/WWU), Ненад Лаловиќ, соопшти дека ќе бидат променети правилата во борењето, за да го направи попривлечен овој спорт.  Претходно се...

Ќе има промени во борењето

Претседателот на Обединетото светско борење (ОСБ/UWW), Ненад Лаловиќ, на Европското, Цено Ценов, и на Бугарската федерација, Валентин Јорданов, дискутираа за идните промени во овој...

Во топ 20 по категории нема македонски борач

Руските борачи доминираат на најновата ранг-листа на Обединетото светско борење во слободен стил. Во пет категори од вкупно осум тие се на водечките позиции. По...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Информација од Кикбокс Маитаи федерација на Македонија и Боди-билдинг и фитнес федерација на Македонија

Сведоци сме дека во последните две недели, откако на предлог на Комисијата за заразни болести, Владата на РМ донесе мерки со цел спречување на...

Варшава од утре е домаќин на Европското првенство во борење, Македонија со четворица борачи

Европското првенство во борење започнува во понеделник (19 април) во Варшава. Главниот град на Полска ќе биде домаќин на некои од најистакнатите спортисти на...

Уште две борби и Федор Емилијаненко се збогува со ММА

Скот Кокер откри дека MMA легендата Федор Емелијаненко ќе направи уште две борби и ќе се повлече од ММА. Претседателот на Белатор сака Федор...

Харуни: Цврста и рамноправна борба, да победеше и Ардијан немаше да има забелешки

Ардијан Аземи (-91 кг) синоќа на Светското боксерско првенство за млади во Киелце, Полска, загуби со поделена одлука на судиите од Кубанецот Хорхе Фелимон...

Роберт Витакер извојува впечатлива победа над Гастелум

Роберт Витакер го совлада Кевин Гастелум во главниот меч на УФЦ Вегас 24. 30-годишниот Австралиец го доби мечот со едногласна одлука 50-45, 50-45, 50-45. Поранешниот...

Џејк Пол го нокаутира Бен Аскрен во првата рунда (ВИДЕО)

Блогерот Џејк Пол го победи Бен Аскрен со нокаут во првата рунда. Поранешниот ММА борец не го сфати мечот сериозно и веднаш имаше коментари...

Џошуа откри дека Фјури добил понуда која не може да ја одбие: Го потпишав...

Наскоро може да пристигне и официјална потврда дека се исполнети сите услови за мечот за апсолутен светски шампион во бокс меѓу Ентони Џошуа и...