13 C
Skopje
18/04/2021 | 18:54

Реџелари во добро издание на „Петко Сираков“

На силниот меѓународен турнир „Петко Сираков“ во Бугарија Македонија ја претставуваа Бесмир Весели и Јасин Реџелари (двајцата од Лирија), а Бехар Махмути од Блаканец...

Три бронзени медали за борачите на Бучим во Бугарија!

На Меѓународен турнир за деца кадети и младинци во Велико Трново, Бугарија, борачите на Бучим-Радовиш освоија три бронзени медали. Бонзени медали освоија: Герче Батевски...

Воденски првак во борење (грчко-римски стил) на Покраината Хесен!

 Кај Кристијан Воденски нема застој и замор, откако вчера настапи на Националниот шампионат на Германија во про циу-цица и го освои првото место, тој...

Тимур Хамикоев денес без пардон тушираше се живо!

Тимур Хамикоев, македонскиот репрезентативец (БК Вардар) имаше одличен настап на Лила Меларкуп во Вестерос, Шведска, иако настапи во категоријата до 97 кг, и тоа...

Спасески-Ценев: Ќе се гради регионален центар за борење во Штип!?

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески вчера во Софија, Бугарија, се сретна и со претседателот на Европската боречка федерација, Цено Ценов,...

Адил Адили дебитираше со победа на Гранд при Париз 2015!

Адил Адили е единствениот Македонец кој викендов настапи на силниот турнир „Гранд при Париз 2015“ во слободен стил, под знемето на Македонија. Го победи искусниот...

Санде Коцев: „Мојот спортски пат“ !

Денес во НУУБ „Гоце Делчев" - Штип беше промовирана книгата „Мојот спортски пат" од Санде Коцев, поранешен борач на БК „Балканец". Промотор на книгата...

Кристијан Пешко и Худинге БК први на „Куп Клипан ГП“

Екипата на Худинге БК го освои првото место на „Куп Клипан ГП“ пред ИК Спарта и Украина. Веста сама ќе остане само вест ако...

Светската елита на „Иван Јаригин“ се бори за награда од 100 илјади долари!

Награден фонд од над 100.000 долари (100 890) или 6,5 милиони рубли ќе доделат побдниците на реномираниот турнир во борење слободен стил „Иван Јаригин“,...

Нови униформи во борењето, Косово е нов член на ОСБ!

По повеќе од четири децении без надградба на своите спортски претсавувања, Обединетото светско борење (ОСБ) во четвртокот објави дека ќе се прават значителни измени...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Варшава од утре е домаќин на Европското првенство во борење, Македонија со четворица борачи

Европското првенство во борење започнува во понеделник (19 април) во Варшава. Главниот град на Полска ќе биде домаќин на некои од најистакнатите спортисти на...

Уште две борби и Федор Емилијаненко се збогува со ММА

Скот Кокер откри дека MMA легендата Федор Емелијаненко ќе направи уште две борби и ќе се повлече од ММА. Претседателот на Белатор сака Федор...

Харуни: Цврста и рамноправна борба, да победеше и Ардијан немаше да има забелешки

Ардијан Аземи (-91 кг) синоќа на Светското боксерско првенство за млади во Киелце, Полска, загуби со поделена одлука на судиите од Кубанецот Хорхе Фелимон...

Роберт Витакер извојува впечатлива победа над Гастелум

Роберт Витакер го совлада Кевин Гастелум во главниот меч на УФЦ Вегас 24. 30-годишниот Австралиец го доби мечот со едногласна одлука 50-45, 50-45, 50-45. Поранешниот...

Џејк Пол го нокаутира Бен Аскрен во првата рунда (ВИДЕО)

Блогерот Џејк Пол го победи Бен Аскрен со нокаут во првата рунда. Поранешниот ММА борец не го сфати мечот сериозно и веднаш имаше коментари...

Џошуа откри дека Фјури добил понуда која не може да ја одбие: Го потпишав...

Наскоро може да пристигне и официјална потврда дека се исполнети сите услови за мечот за апсолутен светски шампион во бокс меѓу Ентони Џошуа и...

Аземи во рамноправен меч загуби од Кубанецот Фелимон со судиска одлука (ВИДЕО)

Ардијан Аземи (-91 кг) во рамноправен меч загуби со одлука на судиите во осминафиналето од Кубанецот Хорхе Фелимон на Светското боксерско првенство за млади...