0 C
Skopje
03/03/2021 | 09:57

Вардарецот Нуров во тимот на легиноерите против руската репрезентација

Денеска и утре се одржува Меѓунаридниот турнир во борење „Гран-при Москва - турнир на легионери“ во главниот град на Русија, во грчко-римски стил и...

Ненад Лаловиќ ќе ги моли САД и Јапонија да учествуваат Светското првенство

Претседателот на Обединетото светско за борење ОСБ/ UWW, Ненад Лаловиќ, ќе оствари лични разговори со претставници на САД и Јапонија за да ја преиспитаат...

По САД и Јапонија го откажа учеството на Свеското првенство во Србија

Јапонската федерација за борење одлучи да не испрати тим во Србија за претстојното Светско првенство поради пандемијата на коронавирусoт. Светскиот шампионат е закажан 12-20 декември...

Шабан Сеиди е избран за потпретседател на Македонскиот олимписки комитет

Борачката легенда Шабан Сеиди е избран за потпретседател на Македонскиот олимписки комитет (МОК). Да потсетиме дека синоќа Даниел Димевски беше избран за претседател на МОК. Сеиди...

САД нема да учествуваат на Светското првенство во борење во Белград

Претстојното Светско првенство во машка и женска конкуренција во Белград, Србија, ќе се одржи без борачите на САД. Ваква одлука донесе вчера Извршниот комитет на...

Светското сениорско првенство во борење ќе се одржи, но се откажаа други шампионати

Меѓународната федерација за борење (UWW/ ОСБ) одлучи Светското првенство во машка и женска конкуренција, чиј домаќин е српската престолнина Белград, да се одржи според...

Истрага против поранешниот претседател Обединетото светско борење (UWW/ОСБ)

Обединетото светско борење (UWW/ОСБ) соопшти дека ја контактирале Азербејџанската борачка федерација за да добијат повеќе информации за азербејџанските донации на поранешниот претседател на Светското...

Садулаев се подготвува за враќање на тепихот (ВИДЕО)

Абдулрашид Садулаев и руската репрезентација во борење во слободен стил се подготвуваат за почетокот на турнирите. А тоа ќе се случи на 15 октомври,...

Борењето доби уште еден квалификационен турнир за Олмпијадата во Токио 2021 година

Светската федерација за борење, односно Обединетото светско борење (ОСБ/ UWW) официјално објави додавање на уште еден рангиран турнир што ќе служи за освојување на...

ЕУ ја осуди егзекуцијата на иранскиот борач Навид Афкари

Европската Унија „најстрого“ ја осуди егзекуцијата на Навид Афкари од страна на иранските власти на 12 септември. Дваесетиседумгодишниот Афкари беше осуден на смртна казна за...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Македонија со 18 каратисти на Премиер лигата во Истанбул

Идниод викенд е премиерното издание на Карате 1 Премиер лигата во Истанбул, Турција, по едногодишна пауза, каде што, барем засега, ќе настапат 618 натпреварувачи...

Хамзат Чимаев шокира со изјавата за повлекување од ММА

Една од sвездите во подем на УФЦ - Хамзат Чимаев, шокантно објави крај на својата кариера. Шведскиот борец со чеченско потекло тоа го стори...

Бобан Илиоски: Со Никола ќе имаме добар и квалитетен меч

Еден од нашите најдобри кикбоксери Бобан Илиоски на 5 март има нова профи пресметка, овој пат во Белград против Србинот Никола Тодоровиќ на Арена...

Садулаев и Воробева ќе бидат капитени на Русија во борење на Олимписките игри

Абдулрашид Садулаев и Наталија Воробева се избрани за капитени на руската машка и женска репрезентација во борење за Олимписките игри во Токио. Интересно, во моментов...

Џозеф Паркер: Подготвен сум да се борам со секого

Џозеф Паркер, поранешен шампион на ВБО во тешка категорија, изјави дека е подготвен да се бори против секој боксер. „Подготвен сум да се борам со...

Пејџ ван Зант наскоро ќе ја објави следната борба

Пејџ ван Зант најави дека за брзо време ќе објави вест за нова битка во боречките вештини. 26-годишната Американка го забележа во првиот настап...

ММА шеф: Александар Емилијаненко не престанува да пие

Камил Хаџиев, претседател на ММА организацијата ФНГ, вели дека Александар Емелијаненко е во лоша состојба и не престанува да пие. Пред неколку дена за прв...