5 C
Skopje
19/04/2021 | 05:34

Бојана Лазаревска најдобра странска борачка, а Безбедност најдобар клуб на „Крагуевац 2018“

Бојана Лазаревска (65 кг) го освои златниоте медал и е прогласена за најдобра странска борачка на Меѓународниот турнир во борење слободен стил за жени...

Бронза за Андреј Трајчов на „Серафим Брзаков“ во Петрич

Андреј Трајчов од Балканец во категорија до 68 килограми го освои бронзениот медал на Меѓународниот турнир во...

Џордан Бароуз не се пласира на Олимписките игри во Токио

Еден од најтехничарите и најсилен борач на нашето време - Џордан Бароуз, не успеа да се квалификува на претстојните летни Олимписки игри во Токио. Олимпискиот...

Златен медал за Стефан Штерјов и најдобар техничар во Стара Загора, уште два медали...

Младите борачи на БК Балканец и 7 Мај Леов псотигнаа забележителен успех на меѓународен турнир во борење во Стара Загора(Бугарија), освојувајќи три медали. Борачите на...

Русија го освои Европскиот куп на нациите во борење за жени

Тимот на Русија триумфираше на Европскиот куп на нациите во Москва во женска конкуренција. Во финалето „Зборнаја“ ја победи Украина со 7-1. Пред тоа Русинките...

Ако сакате врвни резултати, давајте им значење на овие методи за работа

За подготовка на еден спортист (јуниор – сениор) за високи достигнувања, како што се европските, светските и олимписките игри, потребно е да се состави...

Олимпискиот шампион Шабан Трстена ги предводеше борачите во расчитувањето во Синѓелиќ и Стајковци (ФОТО)

Олимпискиот шампион Шабан Трстена денеска предводеше 20-тина борачи во расчитувањето на последиците од поплавите во селата Синѓелиќ и Стајковци во Скопје. Оваа екипа предводена од...

Македонија балкански шампион во пионерска конкуренција (ФОТО)

Македонија е балкаснки шампион во екипна конкуренција на Балканското првенство за деца и кадети во Мурско Собота во Словенија. Макеоднските борачи освоија 2 златни,...

Ристо Дарлев: АМС да одговори како е доделна наградата „8 Септември“ за животно дело!

Македонскиот борач, тернер и селектор, Ристо Дарлев, поднесе претставка по повод државната награда „8 Септември“ за животно дело и признанија за високи остварувања во...

Сребрен за Бесир Алили, бронзен за Елмедин Сејфулаху на „Петко Сираков“

На Меѓунардониот турнир „Петко Сираков“ во Софија, Бугарија, македонските борачи освоија уште три медали – 1 сребрен и 2 бронзени. Бесир Алили освои сребрен,...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Бразилската ММА легенда доаѓа на Мегдан во Шабац

Бразилската легенда Антонио Силва ќе пристигне на настанот на промоцијата Мегдан ФЦ, кој наскоро ќе се одржи во Шабац. Сè уште не е познат...

Мек Грегор сака два појаси, а еден би бил за „најбогатиот гад“

Конор Мек Грегор се држи до планот што го истакна по поразот во јануари против Дастин Пориер. Ирската ММА ѕвезда истакна дека повеќе нема...

Информација од Кикбокс Маитаи федерација на Македонија и Боди-билдинг и фитнес федерација на Македонија

Сведоци сме дека во последните две недели, откако на предлог на Комисијата за заразни болести, Владата на РМ донесе мерки со цел спречување на...

Варшава од утре е домаќин на Европското првенство во борење, Македонија со четворица борачи

Европското првенство во борење започнува во понеделник (19 април) во Варшава. Главниот град на Полска ќе биде домаќин на некои од најистакнатите спортисти на...

Уште две борби и Федор Емилијаненко се збогува со ММА

Скот Кокер откри дека MMA легендата Федор Емелијаненко ќе направи уште две борби и ќе се повлече од ММА. Претседателот на Белатор сака Федор...

Харуни: Цврста и рамноправна борба, да победеше и Ардијан немаше да има забелешки

Ардијан Аземи (-91 кг) синоќа на Светското боксерско првенство за млади во Киелце, Полска, загуби со поделена одлука на судиите од Кубанецот Хорхе Фелимон...

Роберт Витакер извојува впечатлива победа над Гастелум

Роберт Витакер го совлада Кевин Гастелум во главниот меч на УФЦ Вегас 24. 30-годишниот Австралиец го доби мечот со едногласна одлука 50-45, 50-45, 50-45. Поранешниот...