1 C
Skopje
03/03/2021 | 06:30

Светско првенство во борење само за неолимспиките категории

Обединетото светско борење (UWW/ОБС) со револуционерно решение да направи светско првенство само за натпреварувачи од неолимписките категории. Првиот шампионат во грчко-римски и слободниот стил...

Нуров и го донесе вториот златен медал на Македонија на Медитеранските игри

Могамедгаџи Нуров  (-97 кг) и го донесе вториот златен медал на Македонија на Медитеранските игри во Тарагона. Нуров со технички туш, одсно 11-0 го...

Продолжува победничката серија на Воденски (ВИДЕО)

Кристијан Воденски во категоријата до 26 килограми во Детската лига на Хесен 2015 и понатаму не знае за пораз. Тој вчера извојува уште една...

Далибор Богданов триумфираше на „Швебише мајстершафт“ (ВИДЕО)

Далибор Богданов повторно е во елемент, го освои првото место на турнирот во „Швебише мајстершафт“ во Германија. Тој настапи во категотија до 71кг во грчко-римски...

Мустафовски и Махмути без победа на „Петко Сираков“

Македонските репрезентативци во У-23, Рамадан Мустафосвки и Бехар Махмути вчера на Меѓународниот турнир „Петко Сираков“ во Варна - Бугарија, со по два порази ги...

Обединетото светско борење ја одложи одлуката за Светското првенство

Обединетото светско борење (/UWW/УВВ) повторно ја одложи одлуката за одржување на Светското првенство за мажи и жени, закажано за 12 декември во Белград, Србија....

Давор Штефанек е прогалсен за најдобар светски борач

Уште една голема признание за српскиот борач Давор Штефанек од Обединетото свестко борење ОСБ/UWW, oлимпискиот победник е прогласен за најдобар борач во светот во...

Борењето доби уште еден квалификационен турнир за Олмпијадата во Токио 2021 година

Светската федерација за борење, односно Обединетото светско борење (ОСБ/ UWW) официјално објави додавање на уште еден рангиран турнир што ќе служи за освојување на...

Против сите закони: Борач без шаки и стапала! (ВИДЕО)

Средношколецот Зак Англин е роден без раце до лактите и стапала, но тоа не го спречи да се занимава со спорт и да го...

Македонија балкански шампион во пионерска конкуренција (ФОТО)

Македонија е балкаснки шампион во екипна конкуренција на Балканското првенство за деца и кадети во Мурско Собота во Словенија. Макеоднските борачи освоија 2 златни,...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Хамзат Чимаев шокира со изјавата за повлекување од ММА

Една од sвездите во подем на УФЦ - Хамзат Чимаев, шокантно објави крај на својата кариера. Шведскиот борец со чеченско потекло тоа го стори...

Бобан Илиоски: Со Никола ќе имаме добар и квалитетен меч

Еден од нашите најдобри кикбоксери Бобан Илиоски на 5 март има нова профи пресметка, овој пат во Белград против Србинот Никола Тодоровиќ на Арена...

Садулаев и Воробева ќе бидат капитени на Русија во борење на Олимписките игри

Абдулрашид Садулаев и Наталија Воробева се избрани за капитени на руската машка и женска репрезентација во борење за Олимписките игри во Токио. Интересно, во моментов...

Џозеф Паркер: Подготвен сум да се борам со секого

Џозеф Паркер, поранешен шампион на ВБО во тешка категорија, изјави дека е подготвен да се бори против секој боксер. „Подготвен сум да се борам со...

Пејџ ван Зант наскоро ќе ја објави следната борба

Пејџ ван Зант најави дека за брзо време ќе објави вест за нова битка во боречките вештини. 26-годишната Американка го забележа во првиот настап...

ММА шеф: Александар Емилијаненко не престанува да пие

Камил Хаџиев, претседател на ММА организацијата ФНГ, вели дека Александар Емелијаненко е во лоша состојба и не престанува да пие. Пред неколку дена за прв...

Дастин Пориер: Пред да се повлечам ќе се борам со Нејт Дијаз

Поранешниот привремен шампион во лесна категорија Дастин Пориер, сепак сака да се бори со Нејт Дијаз. Пред неколку години требаше да ги видиме во...