17 C
Skopje
26/02/2021 | 13:59

Јасин Рџелари најдобар спортист Албанец во Македонија, Лирија најдобар клуб

Борачот на Лирија од Скопје, Јасин Реџелари, е избран за најуспешен спортист Албанец во Македонија во сениорска конкуренција на денешниот избор на ТВ Арт...

Балканец се враќа со шест трофеи од Приштина (ФОТО)

Денеска на Меѓународниот турнир во Приштина младите борчи на Балканец имаа забележителен успех освојувајќи четири први места...

Аварскиот тенк тренира со планинска коза (ВИДЕО)

Абдулрашид Садулаев одлучи на тренингот да вметне разнобразност. Борачот, кој е актуелен олимписки (до 86 кг), светски (до 97 кг) и европски (до 97...

Пет медали за борачките во Петриња, Андреа Нисева прогласена за најдобра борачка (ФОТО)

На 13-тиот Меѓународен меморијален турнир во борење „Мирко  Космат“ во Петриња, Хрватска, борачките на Безбедност, 7 Мај...

Пет медали за Олимпија, Андреа Нисева најперспективен борач во Катунци – Бугарија

Младите борачи на Олимпија од Штип имаа успешен настап на Меѓународниот турнир во Катунци – Бугарија, освојувајќи...

За Бојана Лазаревска и другарките пет медали на „Купот на Сараево“ (ФОТО)

На Меѓународниот турнир во женско борење,„ Куп на Сараево“ во Босна и Херцеговина борачките на Бебзедност освоија еден златен,  два сребрени и два бронзени...

Истрага против поранешниот претседател Обединетото светско борење (UWW/ОСБ)

Обединетото светско борење (UWW/ОСБ) соопшти дека ја контактирале Азербејџанската борачка федерација за да добијат повеќе информации за азербејџанските донации на поранешниот претседател на Светското...

Раскраварениот нос и затвореното око не го спречија Богаднов да победи! (ФОТО)

Далибор Богданов и покрај затвореното око и раскрававениот нос, односно валканата борба на Азарбејџанецот Мустафа Куабарзада во Групенобер лигата 2015 во Германија. „Мојот клуб, ЕСВ Минхен-југ...

Нуров освои бронза на силниот турнир „Гран при Москва“ (ФОТО)

Бронза на силниот Меѓународен турнир во борење „Гран-при Москва – турнир на легионери“на нашиот репрезентативец Могамедгаџи Нуров. Борачот на Вардар во борбата за бронзениот...

Светски индивидуален куп наместо Светско првенство во борење

Обединетото светско борење (UWW/ ОСБ) донесе одлука за промена на форматот на претстојното Светско првенство во борење во декември. Настанот, закажан во Белград од 12...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Фигередо и Морено повторно во акција, реваншот е на 12 јуни

Договорен е реванш меѓу Бразилецот Деивсон Фигередо (20-1-1) и Мексиканецот Брендон Морено (18-5-2), кои се бореа пред нешто повеќе од два месеци. Двајца врвни...

Мајкл Чендлер: Ќе ги нокаутирам Пориер, Гејџи и Оливеира

Поранешниот шампион во лесна категорија на Белатор, Мајкл Чендлер верува дека ќе стане шампион во УФЦ. 34-годишниот Американец дебитираше во УФЦ кон крајот на...

Почина Ватанабе – првиот светски шампион во традиционално карате

Денеска на 74 години почина првиот светски шампион во традиционално карате Сенсеи Луис Ватанабе од Бразил. Тажната вест ја објави Интернационалната традиционална карате федерација...

Мајк Тајсон повика на бојкот на новaтa биографскa документарна серија

Пензионираниот американски боксер Мајк Тајсон повика на бојкот на новонајавената документарна серија на стрим-платформата Хулу за неговиот живот. „Најавата на Хулу за снимање на неовластена...

Верховен се потсмеваше со Бадр Хари на ТВ-екраните

Рико Верховен ја искористи можноста да му се потсмева на Бадр Хари за можниот трет меч меѓу нив. Шампионот на Глори во тешка категорија гостуваше...

Фјури кажа зошто ја лижел крвта на Вајлдер

Неверојатен е Тајсон Фјури, светскиот боксерски првак во тешка категорија во ВБЦ верзијата. Точно на 22 февруари минатата година, во Лас Вегас „Кралот на...

Фјури до Џошуа: Ќе те победам два пати за една недела

Смислата за хумор и способноста на Тајсон Фјури да прави шоу понекогаш ги засенува неговите боксерски способности. Овој пат „Циганскиот крал“ го пушти да ломоти...