4 C
Skopje
06/03/2021 | 23:45

Борењето премина во бокс меч со голи раце

Тежок инцидент се случил на Државното првенство во борење на Русија. Во еден од најатрактивните мечеви, Алан Багаев и Бабули Цолоев, го претворија во боксерска...

Олмпија успешната година ја заврши со 6 медали во Ќустендил (ФОТО)

На штотуку заврши новогодишен меѓународен турнир за деца во борење грчко-римски стил „Ќустендил 2019“ борачите на Олимпија...

Ресул Адиловски освои сребрен медал на „Бубасјар Саитиев“ во Белгија (ФОТО)

Ресул Адиловски (-57 кг) го освои сребрениот медал силниот Меѓународен турнир во борење за млади до 23 години „Бубасјар Саитиев“  во  Келмис, Белгија, на...

Ристо Дарлев: АМС да одговори како е доделна наградата „8 Септември“ за животно дело!

Македонскиот борач, тернер и селектор, Ристо Дарлев, поднесе претставка по повод државната награда „8 Септември“ за животно дело и признанија за високи остварувања во...

Безбедност осви три медала во Катунци-Бугарија, Бојана Лазаревска златен

На Меѓународниот турнир во борење во Катунци, Бугарија, ПБК Безбедност со забележителни успеси, освои три медали.

Омер Адиловски од БК Скопје стана шампион на Франција (ФОТО)

Омер Адиловски, 18 години, член на БК Скопје, стана шампион на Франција во грчко-римски стил. „Би сакал само да кажам дека тој има само 18...

Легендите на борењето ги обедини Чифлиганец

На промоцијата на монографијата на д-р Ванчо Чифлиганец можеа да се видат повќе легенди. Секако на оваа гала вечерта беа и борачите од шампионската...

„Кобра“ – приказна која ве остава без здив, документарниот филм за олимпискиот шампион Шабан...

„Кобра“ синоќа ја имаше својата премиера во киното „Милениум“ во Скопје. Документарниот филм за спортистот на 20.век во Македонија, Шабан Трстена, се прикажа пред многу...

Бојана Лазаревска и Емилија Илијевска освоија сребрени медали, а Антонија Тодоровска бронзен во Лудберг...

Вчера Бојана Лазаревска и Емилија Илијевска освоија сребрени медали, а Антонија Тодоровска и Олгица Коцева бронзени на...

Бобан Савев ги собра симпатиите на публиката на „Јашар Догу“ во Истанбул

Во својот прв настап на голем меѓународен турнир младиот Бобан Савев (97 кг) воопшто не разочара, напротив ги собра симпатиите на публиката во Истанбул,...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Хабиб: Роналдо се соочува само со еден страв во својот живот

УФЦ-шампионот Хабиб Нурмагомедов е добар пријател со Кристијано Роналдо, а меѓусебната почит двајцата ја покажале веќе неколку пати пред јавноста. Хабиб и ѕвездата на...

Фросина Рајковска-херој на денот, златен медал на „Софија опен“

Фросина Рајковска блесна на Меѓународниот таеквонодо турнир „Софија опен“ од Г-1 серијата и освои златен медал во јуниорска конкренција -42кг. До златото Рајковска стигна...

Клариса Шилдс е недостижна уште во една категорија

Клариса Шилдс е неприкосновен светски шампион уште во една категорија. Доминаторката во женскиот бокс си ја додаде и титулата во полусредна категорија на онаа...

Зауреланд за пресметката Хрговиќ-Хантер: Борбата нема да е лесна

Нисе Залуерлaнд, кој е копромотор на Филип Херговиќ, изјави дека на неговиот боксер ќе му биде тешко во пресметката со Мајкл Хантер. „Хантер е борец....

Тони Јока го победи Џоел Тамбве Џеко со ТКО во последната рунда (ВИДЕО)

Олимпискиот шампион во бокс Тони Јока го победи Џоел Тамбве Џеко со технички нокаут во 12-тата рунда. Француската надеж во тешка категорија ја освои...

Блахович и Адесања го минаа мерењето (ВИДЕО)

Јан Блахович се покажа како потежок од Израел Адесања за нивниот судир, главната борба на УФЦ 259, што ќе се одржи вечерва во Лас...

Како Мухамед Али : 75-годишна баба се бори со болест со бокс (ВИДЕО)

75-годишната Ненси ван дер Стратен од Белгија го привлече вниманието на целиот свет со својот тренинг во боксерската сала. Поранешната дизајнерка на мебел живее во...