САД нема да учествуваат на Светското првенство во борење во Белград

Претстојното Светско првенство во машка и женска конкуренција во Белград, Србија, ќе се одржи без борачите на САД. Ваква одлука донесе вчера Извршниот комитет на Американската федерација за борење. Ова значи дека натпреварувачите како Џордан Бароуз, Кајл Снајдер, Кајл Дајк,...

Светското сениорско првенство во борење ќе се одржи, но се откажаа други шампионати

Меѓународната федерација за борење (UWW/ ОСБ) одлучи Светското првенство во машка и женска конкуренција, чиј домаќин е српската престолнина Белград, да се одржи според планираното. Сепак, Севтското првенството јуниори и девојки нема да се одржи. Веќе 70 проценти од земјите...

Истрага против поранешниот претседател Обединетото светско борење (UWW/ОСБ)

Обединетото светско борење (UWW/ОСБ) соопшти дека ја контактирале Азербејџанската борачка федерација за да добијат повеќе информации за азербејџанските донации на поранешниот претседател на Светското борење Рафаел Мартинети. Швајцарскиот весник „Ле Матин“ неделава објави дека Швајцарскиот федерален суд му наредил на...

Садулаев се подготвува за враќање на тепихот (ВИДЕО)

Абдулрашид Садулаев и руската репрезентација во борење во слободен стил се подготвуваат за почетокот на турнирите. А тоа ќе се случи на 15 октомври, кога почнува националното првенство на „Зборнаја“. Првенството ќе се одржи во Наро-Фоминск, Московска област. „Ова е...

Борењето доби уште еден квалификационен турнир за Олмпијадата во Токио 2021 година

Светската федерација за борење, односно Обединетото светско борење (ОСБ/ UWW) официјално објави додавање на уште еден рангиран турнир што ќе служи за освојување на поени за пласман на Олимписките игри следната година. Станува збор за „Полска опен - Зиолковски и...

ЕУ ја осуди егзекуцијата на иранскиот борач Навид Афкари

Европската Унија „најстрого“ ја осуди егзекуцијата на Навид Афкари од страна на иранските власти на 12 септември. Дваесетиседумгодишниот Афкари беше осуден на смртна казна за убиство на вработен во безбедносните служби за време на протестите во 2018 година. ЕУ останува...

Шок во ИОК поради погубувањето на иранскиот борач: Ова е вознемирувачко…

Не помогнаа ниту барањата на спортисти од целиот свет ... Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) е шокиран од егзекуцијата на иранскиот борач Навид Афкари (27), кој беше осуден на две смртни казни за убиство на редари на антивладини протести во 2018...

Иран го погуби шампионот во борење Афкари

Иранскиот шампион во борење, 27-годишниот Навид Афкари, беше погубен откако беше осуден за убиство на припадник на обезбедувањето на антивладини протести во 2018 година, објавија локалните медиуми. Според судот во провинцијата Фарс, Афкари бил погубен, откако бил осуден на две...

Аварскиот тенк тренира со планинска коза (ВИДЕО)

Абдулрашид Садулаев одлучи на тренингот да вметне разнобразност. Борачот, кој е актуелен олимписки (до 86 кг), светски (до 97 кг) и европски (до 97 кг) шампион во слободен стил, сподели на социјалните мрежи како поминува времето помеѓу тренингот на...

Светскиот првак Сидаков среде свадба доби секси снимки од невестата… (ВИДЕО)

Светскиот шампион во борење, Заурбек Сидаков,  ја прекина својата свадба и ги избрка сите гости, откако почнаа да пристигнуваат пораки на неговиот мобилен телефон среде церемонијата, во кои имало голи фотографии и снимки од невестата. Сидаков се венчаше со Мадина...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Вежбајте го Каратето како Карате До, како вистинска Будо вештина

Суштината на занимавањето со Карате До како духовна боречка вештина. Прво, основно и постојано-Карате До е исклучиво БУДО вештина а не спорт. Да, може да...

Последни објави

Чувствителен потег на Гејџи неколку момнети откако се разбуди

Фантастичниот американски борец Џастин Гејџи не можеше ништо против Хабиб Нурмагомедов и загуби во втората рунда од одличниот противник, кој потоа низ солзи рече...

Мек Грегор до Хабиб: Почит и сочувство

Поранешниот двоен шампион на УФЦ, Конор Мек Грегор му честиташе на непријателот Хабиб Нурмагомедов. Пред малку „Орелот“ успеа да го задуши Џастин Гејџи и...

Хабиб имал скршеница на ногата три недели пред борбата со Гејџи (ВИДЕО)

Претседателот на УФЦ Дана Вајт откри дека Хабиб Нурмагомедов имал скршеница на ногата три недели пред УФЦ 254. „Орелот“ успеа да го задуши Џастин...

Хабиб ја заврши кариерата со една молба: Ова беше сон на татко ми! Против...

Хабиб Нурмагомедов со одличен учинок го победи Џастин Гејџи и ја одбрани титулата во лесна категорија на УФЦ. Дагестанецот во втората рунда од грб со...

Хабиб го заслужи бонусот од 50.000 долари

Хабиб Нурмагомедов заработи 50.000 долари бонус за изведба на вечерта по победата над Џастин Гејџи. „Орелот“ го победи Гејџи во втората рунда и ја...