Бронзен медал за Нуров на квалификацискиот турнир за Олимпијадата (ФОТО)

Мохамедгаџи Нуров (-97 кг)по поразот во првата борба во слободен стил на квалификацискиот турнир во борење во Зрењанин, Србија, за Олимписките игри во Рио во репасажот се претстави во победничко издание и го освои бронзениот медал, колку за утеха,...

Нуров пак од готово направи вересија, Данов загуби – сивилото е комплетно во Зрењанин...

Уште еден во низата порази на квалификацискиот турнир за Олимписките игри во Рио за нашите борачи. Могамедгаџи Нуров (-97 кг) повторно од готово направи вересија. Нуров против Полјакот Радослав Баран загуби со 4-2, иако водеше со 2-0. Нашиот борач поведе...

Аскербиев поразен со технички туш од Дубов

Нашиот борач Лабазан Аскербиев е поразен во осминафиналето на кавлификацискиот турнир за Олимписките игри во Рио од Бугаринот Владимир Дубов со технички туш (10-0). Подоцна Аскербиев и во репасажот е совлдан од Леван Вартанов од Шпанија со 5-4. Аскербиев во квалификациите...

Аскербиев го победи Германецот Евалд на квалификациите за Рио (ВИДЕО)

Лабазан Аскербиев ја извојува првата победа на квалификацискиот турнир за Олимписките игри во Рио во Зрењанин, Србија. Тој во квалификациите го победи Марцел Едвал од Германија со 8-1. Првата рунда заврши 0-0, а на почетокот доби казнен поен, така што...

Лаловиќ стана првиот член на МОК во историјата на борењето!

 Ненад Лаловиќ стана првиот член на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) во историјата на светското борење.  На 128 - та сесија на МОК во Куала Лумпур (Малезија) за претседателот на Меѓународната федерација за борење гласаа 77 делегати, 5 беа против ,...

UWW го објави системот за избор на борачите на Олимпијадата 2016 во Рио!

Обенинетото светско борење (UWW/ОСБ) го објави системот за избор на Олимписките игри 2016 година во Рио се Женеиро.  Во сите олимписки категории ќе се изборуваат национални норми , а не лични. Првите „лиценци“ за учество ќе треба да се освојат...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Tајсон за затворските денови: Имав толку многу секс што не можев да вежбам

Мајк Тајсон се наоѓа во центарот на вниманието откако одлучи да тренира за да се врати во рингот. Тајсон во 90-тите беше на врвот на...

Шекил О’Нил ги смачка црните појаси во БЏЏ

Поранешната кошаркарска ѕвезда Шекил О'Нил веќе неколку години тренира џиу-џицу. Пензионираната легенда во НБА има релативно добри способности за борење. Шек имаше и демонстративна средба...

Белфорт за Тајсон: Треба многу кураж, за да се вратиш на 53 години

ММА ветеранот Витор Белфорт тренираше со поранешниот боксерски шампион Мајк Тајсон. Двете легенди беа на Флорида и заедно тренираа пред Тајсон да се врати...

Дали е можно: Мајк Тајсон ќе се бори против Тајсон Фјури

Британските медиуми пишуваат дека ќе има ревијална борба помеѓу 53-годишниот Мајк Тајсон и 31-годишниот Тајсон Фјури. „Добив повик да се борам со Мајк Тајсон и...

Дејан Митровски: Репрезентативците мора да бидат подготвени, но држвата мора да им помогне на...

Пандемијата на коронавирусот ги парализира сите спортски активности, а со денешното укинување на забраната за движење (полицискиот час) и претходно донесените протоколи за ативирање...