Марулис до првиот златен медал за САД преку трикратната олимписка шампионка Јошида

Најголемата легенда во женската борење, Саори Јошида, е симната од олимпискиот трон. Јапонката, која од скоро 15 години беше непобедлива на големите првенства, загуби во финалето во категоријата до 53 килограми во Рио со 1-4 од Американката Хелен Марулис. Јапонката...

Три златни медали за Јапонките на ОИ во борење, четврти за Очо

Јапонките Каори Ичо, Еси Тосака и Сара Дошо имаа историски ден на Олимписките игри освојувајќи три шампионски титули. Ова беше посебен ден за јапонското женско борење, Ичо стана првата спортистка со четвртиот златен медал од Олимпијадите. Ичо ја победи Русинката...

Давор Штефанек е олимписки шампион!

Српскиот борач Давор Штефанек го освои златниот медал во категоријата до 66 килограми грчко-римски стил на Олимписките игри во Рио. Штефанек финалето го победи Еерменецот Мигран Арутујунан. Борбата заврши со резултат 1-1, но српскиот борач победи, бидејќи последен освои поен. Суботиначенцот...

Давор Штефанек до историски медал за Србија со пласманот во финалето на ОИ

Српскиот борач Давор Штефанек (-66 кг) се пласира во историско финалето во грчко-римски стил на Олимписките игри и  и го донесе првиот медал на Србија во Рио! Штефанек во полуфиналето го победи осум години помладиот Грузиец Шмаги Болкавадзе со 7-0...

Лопез го освои третото олимписко злато и се изедначи со Карелин (ВИДЕО)

Трета година по ред најголемото боречко натпреварување во грчко-римски стил во категоријата до 130 килограми го завршуваат Мијаин Лопез Нунез и Риза Кајаалп. На 33-годишниот Кубанец ова му се четврти Игри и трет златен олимписки медал, што во оваа категорија...

Божо Старчевиќ ограбен во полуфиналето со Русинот Власов, по што остана и без бронза

Божо Старчевиќ е поразен во борбата за бронзениот медал во категоријата до 75 килограми на Олимпијадата. 27-годишен борач на Металац загубија 6-4 од Кореанецот Хиеонву Ким. Сепак, Старчевиќ го ограбија во полуфиналето против Русинот Роман Власов, кога имаше сигурен туш, но...

Хрватот Старчевиќ го победи светскиот првак во првото коло на ОИ

Единствениот хрватски борач на Олимписките игри во Рио де Жанеиро, Божо Старчевиќ, во првото коло во категоријата до 75 килограми во грчко-римски стил го победи светскиот шампион Тирк Селџук Џеби со 3-1, кој претходно два пати го поразуваше Хрватот. Старчевиќ...

Олимписката норма за борачите остана само желба

Македонските борачи ја испуштија и последната шанса да освојат виза за Олимпиксите игри во Рио. Магомедгаџи Нуров (-97 кг) забележа една победа и напат беше да ја оствари и втората, но со неверојатен пресврт Белорусинот Иван Јанкуски победи 8-5,...

Тројцата мускетари: Митров, Зубаиров и Нуров утре се борат за олимписка виза (ФОТО)

Тројца македонски борачи се појавија на денешното мерење во Истанбул-Турција, на последниот кавлификациски турнир за Олимписките игри во Рио. Мерењето го поминаа успешно Дејан Митров (-65 кг), Халил Зубаиров (-86 кг) и Магомедгаџи Нуров (97 кг), така што отпаднаа можностите...

Нуров не успеа да и се доближи на Олимписките игри во Рио од Монголија...

Иако имаше лесен противник Мохамедгаџи Нуров (-97 кг) на светскиот предолимписки турнир во Улан Батор, загуби уште во првата борба и заборави на Олимпијадата во Бразил Натурализираниот Нуров загуби во осминафиналето од Романецот Василе Влад Караш, кој со неколку превртувања...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Чисора: Додека го чекам Усик би можел да одработам ММА меч во Белатор

Додека ја чека борбата со Александр Усик, Дерек Чисора би можел да одработи ММА меч за Белатор. Чисора требаше да се бори со Украинецот овој...

На 80-годишна возраст почина Цено Ценев

Почина Цено Ценов, претседател на Европската федерација во борење и потпретседател на Светската централа  (UWW/ОСБ), на 80-годишна возраст, соопшти Бугарската боречка федерација. Бугаринот беше фактор...

Мајк Тајсон за пеколниот живот: Бев момче, а тој ме силуваше и тепаше…

Тоа што Мајк Тајсон го минал во своите 53 години живот, група луѓе заедно не би го минале за цел живот. А се започнало...

Се договара бокс меч меѓу Нгану и Дилиен Вајт

Боксерскио промотор Еди Херн сака да ги спротивстави Френсис Нгану и Дилиен Вајт во бокс меч. Херн планира да почне разговори со Дана Вајт,...

Дерн испиша историја во женското ММА на УФЦ

Мекензи Дерн (9-1 ММА, 4-1 УФЦ) беше најголема фаворитка во борбата против Хана Сиферс (10-6 ММА, 2-4 УФЦ) во сламка категорија, од целата фајт...