ИОК нема да му го одземе медалот на мртвиот борач

ИОК нема да му го одземе сребрениот медал од Олимпијадата во Лондон во 2012 година на починатиот руски борач Бесик Кудухов кој имаше позитивен тест на ре-тестираните примероци на стероидот Туринабол.  Четирикратниот светски шампион освои сребрен медал во категоријата до...

Егоров и Нуров поразени на „Али Алиев“ во Русија (ВИДЕО)

  Македонските репрезентативци Владимир Егоров (57 кг) и Могамедгаџи Нуров (97 кг) претрпеа порази на силниот турнир „Али Алиев“ во Дагестан, Русија, на кој што наградниот фонд за секој победник по категорија е 150 илјади долари. Мурази Мчелиѕе (Украина) беше подобар...

Аскербиев го победи Германецот Евалд на квалификациите за Рио (ВИДЕО)

Лабазан Аскербиев ја извојува првата победа на квалификацискиот турнир за Олимписките игри во Рио во Зрењанин, Србија. Тој во квалификациите го победи Марцел Едвал од Германија со 8-1. Првата рунда заврши 0-0, а на почетокот доби казнен поен, така што...

Аскербиев поразен со технички туш од Дубов

Нашиот борач Лабазан Аскербиев е поразен во осминафиналето на кавлификацискиот турнир за Олимписките игри во Рио од Бугаринот Владимир Дубов со технички туш (10-0). Подоцна Аскербиев и во репасажот е совлдан од Леван Вартанов од Шпанија со 5-4. Аскербиев во квалификациите...

Божо Старчевиќ ограбен во полуфиналето со Русинот Власов, по што остана и без бронза

Божо Старчевиќ е поразен во борбата за бронзениот медал во категоријата до 75 килограми на Олимпијадата. 27-годишен борач на Металац загубија 6-4 од Кореанецот Хиеонву Ким. Сепак, Старчевиќ го ограбија во полуфиналето против Русинот Роман Власов, кога имаше сигурен туш, но...

Хрватот Старчевиќ го победи светскиот првак во првото коло на ОИ

Единствениот хрватски борач на Олимписките игри во Рио де Жанеиро, Божо Старчевиќ, во првото коло во категоријата до 75 килограми во грчко-римски стил го победи светскиот шампион Тирк Селџук Џеби со 3-1, кој претходно два пати го поразуваше Хрватот. Старчевиќ...

Американецот Кајл Снајдер е најмладиот олимписки шампион во борење

Американскиот борач Кајл Снајдер е олимписки шампион со само 20 години, по победата на 33-годишниот Азербејџанец Хетаг Гозиумов во финалето на категоријата до 97 килограми. Снајдер стана ѕвезда во САД, затоа што имаше скор 179-0 на натпреварите во американската средношколска...

UWW го објави системот за избор на борачите на Олимпијадата 2016 во Рио!

Обенинетото светско борење (UWW/ОСБ) го објави системот за избор на Олимписките игри 2016 година во Рио се Женеиро.  Во сите олимписки категории ќе се изборуваат национални норми , а не лични. Првите „лиценци“ за учество ќе треба да се освојат...

Лаловиќ стана првиот член на МОК во историјата на борењето!

 Ненад Лаловиќ стана првиот член на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) во историјата на светското борење.  На 128 - та сесија на МОК во Куала Лумпур (Малезија) за претседателот на Меѓународната федерација за борење гласаа 77 делегати, 5 беа против ,...

Давор Штефанек до историски медал за Србија со пласманот во финалето на ОИ

Српскиот борач Давор Штефанек (-66 кг) се пласира во историско финалето во грчко-римски стил на Олимписките игри и  и го донесе првиот медал на Србија во Рио! Штефанек во полуфиналето го победи осум години помладиот Грузиец Шмаги Болкавадзе со 7-0...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Кормиер: Мек Грегор – Силва е поголем меч од Џонс – Нгану

Даниел Кормиер гори од љубопитност да го види Конор Мек Грегор против Андерсон Силва. Силва неодамна го предизвика Мек Грегор на социјалните медиуми и Ирецот...

Тајсон Фјури: Јас сум белец, па сум бил жртва на расизам

Шампионот на ВБЦ во тешка категорија, Тајсон Фјури, вели дека и покрај тоа што е белец, честопати бил цел на расизам во Велика Британија...

Џон Џонс „ги воспитува“ хулиганите на протестите во САД (ВИДЕО)

Шампионот на УФЦ во полутешка категорија и еден од најдобрите борци на сите времиња, Џон Џонс излезе да протестира против убиството на Џорџ Флојд. Џонс...

Бруно Канети се степал со разбојници, но е застрелан во гради! (ФОТО)

Аргентинскиот ММА-борец, Бруно Канети е сместен во болница откако бил застрелан во гради, откако двајца вооружени разбојници се обиделе да му го украдат моторот. Двајца...

Мејвејдер е најдобариот боксер во историјата

Специјализираниот портал за бокс „BoxRec“ го прогласи Флојд Мејведер за најдобар боксер во историјата. Мејвејдер во кариерата не загубил ниту еден меч. во пензија...