0 C
Skopje
03/03/2021 | 10:08

Шабан Трстена ги додели Златните олимписки оскари

Добитници на годинашниви Златни олмписки оскари што ги доделува олимпискот првак, Шабан Трстена се долгодишниот уредник на весникот „Нова Македонија“ и „Скок“, Миодраг Мицковиќ,...

Шабан Трстена утре ќе ги додели Злaтните олмписки оскари

Утре олимпискиот шампион Шабан Трстена по четврти пат по ќе доделува Златни олимписки оскари за личности и институции кои го подржувале во неговата кариера. Свеченоста...

Шабан Трстена по четврти пат по ќе доделува Златни олимписки оскари

Олимпискиот шампион Шабан Трстена на 15 октомври по четврти пат по ќе доделува Златни олимписки оскари за личности и институции кои го подржувале во...

Прва тужба за родова дискриминација во спортот: Борачки против Боречката федерација,

Пред Основниот граѓански суд Скопје денеска прво рочиште по тужбата против Боречката федерација по основ на „забрана на дискриминација врз основа на род и...

Репрезентативецот Нуров запливува во брачните води, а Вардар му подготви изненадување

Македонскиот репрезентативец во борење со остварена олимписка норма за Токио 2021 од БК Вардар, Могамедгаџи Нуров, утре ќе стапи во брак. Свадбената церемонија е закажана...

Бучим Шампиони Конче го крена спортскиот дух во Општина Конче

Боречкиот клуб Бучим Шампиони Конче го враќа спортот во Општина Конче со огромен ентузијазам и со помош од Општина Конче и градоначалнокот Благој Илиев. Во...

Олимписки канал: Ибрагимов стана првиот медалист на Македонија во Сиднеј 2000 година

Во 2000 година борачот во слободен борец Могамед Ибрагимов стана првиот олимписки медалист за Македонија, како независна држава. Олимпискиот канал направи преглед на историјатот...

Шабан Трстена: На 10 август го остварив мојот најголем сон – освоив златен олимписки...

На овој ден македонската и југословенската јавност се израдува на златниот медал на Шабан Трстена на Олимписките игри во Лос Анџелес 1984 година. Ова...

ИН МЕМОРИАМ: Бојан Рангелов доајен и великан на македонското борење

Почина доајенот на македонското борење и великан на боречкиот спорт Бојан Рангелов (84 години). Бојан Рангелов е синоним за Боречкиот клуб Вардар, затоа што тој...

Шабан Сеиди пред 40 години го освои првиот медал на Олимпијадите во слободен стил

Вчера (31 јули) се навршија 40 години од првиот медал во борење слободен стил на Олимписките игри, тоа е бронзениот медал на Шабан Сеиди...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Македонија со 18 каратисти на Премиер лигата во Истанбул

Идниод викенд е премиерното издание на Карате 1 Премиер лигата во Истанбул, Турција, по едногодишна пауза, каде што, барем засега, ќе настапат 618 натпреварувачи...

Хамзат Чимаев шокира со изјавата за повлекување од ММА

Една од sвездите во подем на УФЦ - Хамзат Чимаев, шокантно објави крај на својата кариера. Шведскиот борец со чеченско потекло тоа го стори...

Бобан Илиоски: Со Никола ќе имаме добар и квалитетен меч

Еден од нашите најдобри кикбоксери Бобан Илиоски на 5 март има нова профи пресметка, овој пат во Белград против Србинот Никола Тодоровиќ на Арена...

Садулаев и Воробева ќе бидат капитени на Русија во борење на Олимписките игри

Абдулрашид Садулаев и Наталија Воробева се избрани за капитени на руската машка и женска репрезентација во борење за Олимписките игри во Токио. Интересно, во моментов...

Џозеф Паркер: Подготвен сум да се борам со секого

Џозеф Паркер, поранешен шампион на ВБО во тешка категорија, изјави дека е подготвен да се бори против секој боксер. „Подготвен сум да се борам со...

Пејџ ван Зант наскоро ќе ја објави следната борба

Пејџ ван Зант најави дека за брзо време ќе објави вест за нова битка во боречките вештини. 26-годишната Американка го забележа во првиот настап...

ММА шеф: Александар Емилијаненко не престанува да пие

Камил Хаџиев, претседател на ММА организацијата ФНГ, вели дека Александар Емелијаненко е во лоша состојба и не престанува да пие. Пред неколку дена за прв...