4 C
Skopje
07/03/2021 | 00:23

Шабан Трстена стана олимписки шампион на денешен ден пред 35 години

На овој ден пред пред 35 години Шабан Трстена го освои златниот медал на Олимпијадата во Лос...

Шабан Трстена: „Патот до олимписки победник“!

Легендата на македонското и светското борење, Шабан Трстена, деновиве престојува во Македонија. Во боречките средини е радо виден, а викендов на турнирот по повод...

Добри вести – Љубиша Пешко пуштен од болница

Пристигнаа добри вести од Шведска, борачкиот стручњак Љубиша Пешко пуштен во болница и оди во домашна самоизолација. Тој беше хоспитализран поради симптоми на коронавирус. Тој...

БУЧИМ ЈАКА СВЕТСКИ ПРВАК – 1996 г. на денешен ден (ВИДЕО)

На денешен ден пред 20 години, екипата на Бучим Јака стана Светски клупски шампион. Единствен македонски клуб со светска и европска клупска титула. Завршниот Интерконтинентален куп...

Овековечен „Патот на олимпискиот шампион“ – Шабан Трстена!

На 7 декември во хотелот Александар палас во Скопје ќе се промовира „Патот на олимпискиот шампион“, книга посветена на најуспешниот спортист во Македонија, олимпискиот...

Ексклузивно-Могамед Ибрагимов: Ми беше срам да се појавам пред македонскиот народ без медал од...

Изборното првенство на Македонија имаше и еден исклучителен гостин, кој беше изненадување за сите. Тоа е носителот на единствениот медал од олимпијадите за Македонија...

Олимпискиот шампион Шабан Трстена и Марјан Спасески разговараа за борењето и спортот (ФОТО)

Најуспешниот македонски спортист, двократент олимписки медалист, воедно и олимписки шампион, Шабан Трстена и Марјан Спасески, директор на Агенцијата за спорт и млади, денеска имаа...

ИН МЕМОРИАМ: Бунјамин Нуиши – македонското борење изгуби талентиран борач

Само пред неколку дена напишавме дека Бунјамин Нуиши настапува на „Шалвари купот“ во Турција во традиционално борење...

Документарецот „Кобра“ посветен на Шабан Трстена премиерно на Телма

Вечерва ТВ Телма ќе има телевизиска премиера на документарниот филм „Кобра“ кој е посветен на спортскиот живот на нашиот најтрофеен спортист, олимспикиот шампипон Шабан...

Олимпијците Шабан Сејдиу и Зоран Шоров ќе го промовираат борењето во Македонија

Легендите на македонското борење Шабан Сејдиу и Зоран Шоров ги потпишаа договрите со кои се предвидува тие да бидат промотори на големиот проект за...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Хабиб: Роналдо се соочува само со еден страв во својот живот

УФЦ-шампионот Хабиб Нурмагомедов е добар пријател со Кристијано Роналдо, а меѓусебната почит двајцата ја покажале веќе неколку пати пред јавноста. Хабиб и ѕвездата на...

Фросина Рајковска-херој на денот, златен медал на „Софија опен“

Фросина Рајковска блесна на Меѓународниот таеквонодо турнир „Софија опен“ од Г-1 серијата и освои златен медал во јуниорска конкренција -42кг. До златото Рајковска стигна...

Клариса Шилдс е недостижна уште во една категорија

Клариса Шилдс е неприкосновен светски шампион уште во една категорија. Доминаторката во женскиот бокс си ја додаде и титулата во полусредна категорија на онаа...

Зауреланд за пресметката Хрговиќ-Хантер: Борбата нема да е лесна

Нисе Залуерлaнд, кој е копромотор на Филип Херговиќ, изјави дека на неговиот боксер ќе му биде тешко во пресметката со Мајкл Хантер. „Хантер е борец....

Тони Јока го победи Џоел Тамбве Џеко со ТКО во последната рунда (ВИДЕО)

Олимпискиот шампион во бокс Тони Јока го победи Џоел Тамбве Џеко со технички нокаут во 12-тата рунда. Француската надеж во тешка категорија ја освои...

Блахович и Адесања го минаа мерењето (ВИДЕО)

Јан Блахович се покажа како потежок од Израел Адесања за нивниот судир, главната борба на УФЦ 259, што ќе се одржи вечерва во Лас...

Како Мухамед Али : 75-годишна баба се бори со болест со бокс (ВИДЕО)

75-годишната Ненси ван дер Стратен од Белгија го привлече вниманието на целиот свет со својот тренинг во боксерската сала. Поранешната дизајнерка на мебел живее во...