Шабан Трстена ги додели Златните олимписки оскари

Добитници на годинашниви Златни олмписки оскари што ги доделува олимпискот првак, Шабан Трстена се долгодишниот уредник на весникот „Нова Македонија“ и „Скок“, Миодраг Мицковиќ, Нефаил Спахиу кој како уредник во весникот „Флака“ ја следел кариерата на Трстена, познатиот ТВ...

Шабан Трстена утре ќе ги додели Злaтните олмписки оскари

Утре олимпискиот шампион Шабан Трстена по четврти пат по ќе доделува Златни олимписки оскари за личности и институции кои го подржувале во неговата кариера. Свеченоста традиционално ќе се одржи во хотелот Александар палас во Скопје со почеток во 12 часот. Годинава...

Шабан Трстена по четврти пат по ќе доделува Златни олимписки оскари

Олимпискиот шампион Шабан Трстена на 15 октомври по четврти пат по ќе доделува Златни олимписки оскари за личности и институции кои го подржувале во неговата кариера. Свеченоста традиционално ќе се одржи во хотелот Александар палас во Скопје со почеток во...

Прва тужба за родова дискриминација во спортот: Борачки против Боречката федерација,

Пред Основниот граѓански суд Скопје денеска прво рочиште по тужбата против Боречката федерација по основ на „забрана на дискриминација врз основа на род и пол“. Според тужителите – Полицискиот боречки клуб „Безбедност“ и Полицискиот клуб за боречки спортови „7 Мај-Тигар“...

Репрезентативецот Нуров запливува во брачните води, а Вардар му подготви изненадување

Македонскиот репрезентативец во борење со остварена олимписка норма за Токио 2021 од БК Вардар, Могамедгаџи Нуров, утре ќе стапи во брак. Свадбената церемонија е закажана во родната Макхачкала во Русија. Борачите на Вардар не можат да бидат дел овој убав чин...

Бучим Шампиони Конче го крена спортскиот дух во Општина Конче

Боречкиот клуб Бучим Шампиони Конче го враќа спортот во Општина Конче со огромен ентузијазам и со помош од Општина Конче и градоначалнокот Благој Илиев. Во клубот тренират и ги запознават тајните на борењето 50-на деца на возраст од 8-12 години,...

Олимписки канал: Ибрагимов стана првиот медалист на Македонија во Сиднеј 2000 година

Во 2000 година борачот во слободен борец Могамед Ибрагимов стана првиот олимписки медалист за Македонија, како независна држава. Олимпискиот канал направи преглед на историјатот на успесите на Ибрагимов и влијанието на промената на животот, се вели во текстот на...

Шабан Трстена: На 10 август го остварив мојот најголем сон – освоив златен олимписки...

На овој ден македонската и југословенската јавност се израдува на златниот медал на Шабан Трстена на Олимписките игри во Лос Анџелес 1984 година. Ова е историски златен медал за македонското борење со кој Шабан Трстена влезе во светската историја. „Можеби...

ИН МЕМОРИАМ: Бојан Рангелов доајен и великан на македонското борење

Почина доајенот на македонското борење и великан на боречкиот спорт Бојан Рангелов (84 години). Бојан Рангелов е синоним за Боречкиот клуб Вардар, затоа што тој е од првите денови на формирањето на клубот во 1960 година, па се до денес...

Шабан Сеиди пред 40 години го освои првиот медал на Олимпијадите во слободен стил

Вчера (31 јули) се навршија 40 години од првиот медал во борење слободен стил на Олимписките игри, тоа е бронзениот медал на Шабан Сеиди кој го освои на Олимпијдата 1980 година во Моксва. Сеиди го повтори успехот и на Олимписките...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Вежбајте го Каратето како Карате До, како вистинска Будо вештина

Суштината на занимавањето со Карате До како духовна боречка вештина. Прво, основно и постојано-Карате До е исклучиво БУДО вештина а не спорт. Да, може да...

Последни објави

Чувствителен потег на Гејџи неколку момнети откако се разбуди

Фантастичниот американски борец Џастин Гејџи не можеше ништо против Хабиб Нурмагомедов и загуби во втората рунда од одличниот противник, кој потоа низ солзи рече...

Мек Грегор до Хабиб: Почит и сочувство

Поранешниот двоен шампион на УФЦ, Конор Мек Грегор му честиташе на непријателот Хабиб Нурмагомедов. Пред малку „Орелот“ успеа да го задуши Џастин Гејџи и...

Хабиб имал скршеница на ногата три недели пред борбата со Гејџи (ВИДЕО)

Претседателот на УФЦ Дана Вајт откри дека Хабиб Нурмагомедов имал скршеница на ногата три недели пред УФЦ 254. „Орелот“ успеа да го задуши Џастин...

Хабиб ја заврши кариерата со една молба: Ова беше сон на татко ми! Против...

Хабиб Нурмагомедов со одличен учинок го победи Џастин Гејџи и ја одбрани титулата во лесна категорија на УФЦ. Дагестанецот во втората рунда од грб со...

Хабиб го заслужи бонусот од 50.000 долари

Хабиб Нурмагомедов заработи 50.000 долари бонус за изведба на вечерта по победата над Џастин Гејџи. „Орелот“ го победи Гејџи во втората рунда и ја...