Кармине Томазоне е првиот професионалец што настапи на Олимписките игри

Кармине Томазоне влезе во историјата. Италијанецот стана првиот професионалец кој учествува на олимпискиот турнир во бокс. Во Рио де Жанеиро 32-годишниот Италијанец победи против Мексиканецот Линдолфо Делгадо во дуел од првото коло. Томазоне беше подобар во трите рунди против...

Боксот на Олимписките игри (ВИДЕО)

Боксот е дел од Летните олимписки игри од 1904 година, со исклучок на 1912 година кога поради шведскиот закон не беше дел од Игрите во Стокхолм. Во 2012 женскиот бокс за прв пат беше вклучен во Олимписките игри. Светската боксерска федерација...

Боксер силувал две келнерки во олимпиското село

Бразилската полиција го уапси мароканскиот боксер Хасан Саада под обвинение за сексуално насилство над две локални жени кои работат како келнерки во рестораните на Олимпиското село. Според соопштението, наводното кривично дело е извршено во среда. Од полицијата соопштија дека Саада...

Фатен ирски боксер со допинг во Рио

Олимписките игри се уште не се почнати, а веќе имаме втор случај на натпреварувач фатен за употреба на забранети супстанци.Тоа е ирскиот боксер Мајкл О 'Рајли. Соопштението за овој случај дојде од Боксерската федерација на Ирска. Боксерот (22 г.) кој...

Во Рио боксерските судии под строга контрола по обвинувањата за местење

Судиите и судиските контролори на боксерскиот турнир во Рио де Жанеиро ќе бидат подложени на сериозна контрола. Тие ќе бидат ограничени од надворешна контрола и ќе имаат сериозни рестрикции во однос на комуникациите. Мерките се носат по серијата написи за...

СКАНДАЛ: Олимписките медалисти веќе биле наместени

Три дена пред почетокот на Летните олимписки игри во Рио изби голем скандал. Се појавија сериозни обвинувања дека натпреварите од боксерскиот турнир веќе се наместени. Авторитетниот англиски весник „Гардијан“ објави дека судиите ќе манипулираат со жребот и средбите. Меѓународната...

ИОК му оддаде почит на Мухамед Али

Меѓународниот олимписки комитет (МОК) му оддаде почит на легендарниот боксер Мухамед Али пред почетокот на 129-тата сесија на организацијата. Во Рио де Жанеиро денеска започна сесијата на ИОК пред почетокот на Олимписките игри на 5 август. Седницата започна со едноминутно...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Кормиер: Мек Грегор – Силва е поголем меч од Џонс – Нгану

Даниел Кормиер гори од љубопитност да го види Конор Мек Грегор против Андерсон Силва. Силва неодамна го предизвика Мек Грегор на социјалните медиуми и Ирецот...

Тајсон Фјури: Јас сум белец, па сум бил жртва на расизам

Шампионот на ВБЦ во тешка категорија, Тајсон Фјури, вели дека и покрај тоа што е белец, честопати бил цел на расизам во Велика Британија...

Џон Џонс „ги воспитува“ хулиганите на протестите во САД (ВИДЕО)

Шампионот на УФЦ во полутешка категорија и еден од најдобрите борци на сите времиња, Џон Џонс излезе да протестира против убиството на Џорџ Флојд. Џонс...

Бруно Канети се степал со разбојници, но е застрелан во гради! (ФОТО)

Аргентинскиот ММА-борец, Бруно Канети е сместен во болница откако бил застрелан во гради, откако двајца вооружени разбојници се обиделе да му го украдат моторот. Двајца...

Мејвејдер е најдобариот боксер во историјата

Специјализираниот портал за бокс „BoxRec“ го прогласи Флојд Мејведер за најдобар боксер во историјата. Мејвејдер во кариерата не загубил ниту еден меч. во пензија...