5 C
Skopje
19/04/2021 | 05:16

АИБА отстрани судии од олимпискиот турнир во бокс

Меѓународната боксерска асоцијација отстрани неименуван број судии во рингот и судии на масата од олимпискиот турнир во бокс во Рио де Жанеиро. АИБА ја...

Боксер силувал две келнерки во олимпиското село

Бразилската полиција го уапси мароканскиот боксер Хасан Саада под обвинение за сексуално насилство над две локални жени кои работат како келнерки во рестораните на...

Светскиот шампион на ВБА загуби уште во првото коло на Олимпијадата

Поранешниот светски шампион на Светската боксерска асоцијација (ВБА) во средна категорија кај професионалците, Хасан Н'Дам Н'Жикам од Камерун се опрости од Олимписките игри во...

Флип Хрговиќ со нокаут се пласира во полуфиналето на Олимписките игри

Филип Хрговиќ се пласира во полуфиналето на супертешка категорија на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Европскиот шампион со прекин во втората рунда го совлада...

Естел Мосели го освои првиот златен медал за Франција на олимпијадите

Естеле Мосели го освои првиот медал, и тоа златен, во женскиот бокс за Франција, по победата на Кинеската Џунхуа Јин во финалето во лесна...

Се прекинаа олимписките квалификации во Лондон

По вечерашните мечеви се прекинуваат се олимписките квалификации во Лондон. Одлуката е донесена денес заради ескалацијата на кризата со коронавирусот. Засега оставрените резултати остануваат и турнирот...

Кубанците се посрамотија на роденденот на Фидел Кастро

Две кубанските боксерски ѕвезди изненадувачки ги загубија своите мечеви на денот кога лидерската икона на островската држава Фидел Кастро го прослави својот 90 роденден. Олимпискиот...

Јелеусинов го запиша Казахстан во олимписката историја

Казахстанците се владетели на олимписката велтер категорија. На четири Олимписки игри во серија од четиримина казахстански боксери го освоија златниот медал во велтер категорија. Ова...

Тишченко преголем за Русо, прв медал за Американците од 2008 г., Кубанците брилјираат

На петтиот ден на боксерскиот турнир на Олимписките игри во Рио де Жанеиро повторно брилјираа Кубанците. Најдобро рангираните боксери во полумува и полутешка категорија Жуанис...

Жулио Цезар Ла Круз олимписки шампион, уште двајца Кубанци во финалето

Трикратниот светски првак Жулио Цезар Ла Круз, се закити и со олимпиското злато. 27-годишниот Кубанец во финалето полутешка категорија со едногласна одлука на судиите (29-28,...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Бразилската ММА легенда доаѓа на Мегдан во Шабац

Бразилската легенда Антонио Силва ќе пристигне на настанот на промоцијата Мегдан ФЦ, кој наскоро ќе се одржи во Шабац. Сè уште не е познат...

Мек Грегор сака два појаси, а еден би бил за „најбогатиот гад“

Конор Мек Грегор се држи до планот што го истакна по поразот во јануари против Дастин Пориер. Ирската ММА ѕвезда истакна дека повеќе нема...

Информација од Кикбокс Маитаи федерација на Македонија и Боди-билдинг и фитнес федерација на Македонија

Сведоци сме дека во последните две недели, откако на предлог на Комисијата за заразни болести, Владата на РМ донесе мерки со цел спречување на...

Варшава од утре е домаќин на Европското првенство во борење, Македонија со четворица борачи

Европското првенство во борење започнува во понеделник (19 април) во Варшава. Главниот град на Полска ќе биде домаќин на некои од најистакнатите спортисти на...

Уште две борби и Федор Емилијаненко се збогува со ММА

Скот Кокер откри дека MMA легендата Федор Емелијаненко ќе направи уште две борби и ќе се повлече од ММА. Претседателот на Белатор сака Федор...

Харуни: Цврста и рамноправна борба, да победеше и Ардијан немаше да има забелешки

Ардијан Аземи (-91 кг) синоќа на Светското боксерско првенство за млади во Киелце, Полска, загуби со поделена одлука на судиите од Кубанецот Хорхе Фелимон...

Роберт Витакер извојува впечатлива победа над Гастелум

Роберт Витакер го совлада Кевин Гастелум во главниот меч на УФЦ Вегас 24. 30-годишниот Австралиец го доби мечот со едногласна одлука 50-45, 50-45, 50-45. Поранешниот...