1 C
Skopje
03/03/2021 | 07:09

Таткото на Филип Хрговиќ му порача-за политичарите: Еби им мајката, не давај мршојадците...

Таткото на европскиот боксерски шампион и бронзен олимпиец, Филип Хрговиќ, му даде интересни совети на својот син пред настапот на Олимписките игри во Рио...

Тони Јока е најдобриот олимписки супертешкаш

Французинот Тони Јока е олимписки шампион во супер-тешка категорија, победувајќи го Џо Џојс на поени (29:28, 28:29, 30:27). во последната боксерска дисиплина во Рио Џојс...

ОИ: Кубанецот Рамирез го победи Шакур Стивенсон во финалето на бантам категорија

Кубанците Арлен Лопез во средна категорија и Робеиси Рамирез во бантам категорија ги освоија шампионските титули во боксерскиот турнир на Олимписките игри, а Британката...

Естел Мосели го освои првиот златен медал за Франција на олимпијадите

Естеле Мосели го освои првиот медал, и тоа златен, во женскиот бокс за Франција, по победата на Кинеската Џунхуа Јин во финалето во лесна...

Тони Јока подобар од Хрватот Филип Хрговиќ во полуфиналето на ОИ

Филип Хрговиќ во полуфиналето на олимпискиот турнир во тешка категорија се бореше против 24-годишниот врсник Тони Јока. На крајот, актуелниот светски шампион го победи на...

Падна „главата“ на шефот на боксерските судиите на Олимписките игри

Раководството на светската боксерска асоцијација АИБА го отстрани Извршниот директор Карим Бузид поради спорните судиски одлуки на олимпискиот турнир во Рио де Жанеиро. Бузид...

Жулио Цезар Ла Круз олимписки шампион, уште двајца Кубанци во финалето

Трикратниот светски првак Жулио Цезар Ла Круз, се закити и со олимпиското злато. 27-годишниот Кубанец во финалето полутешка категорија со едногласна одлука на судиите (29-28,...

Јелеусинов го запиша Казахстан во олимписката историја

Казахстанците се владетели на олимписката велтер категорија. На четири Олимписки игри во серија од четиримина казахстански боксери го освоија златниот медал во велтер категорија. Ова...

АИБА отстрани судии од олимпискиот турнир во бокс

Меѓународната боксерска асоцијација отстрани неименуван број судии во рингот и судии на масата од олимпискиот турнир во бокс во Рио де Жанеиро. АИБА ја...

Теди Атлас: Не сум видел покорумпирана организација од АИБА

Поранешниот тренер на Мајк Тајсон и актуелен телевизиски коментатор, Теди Атлас, избјави дека не е видел покорумпирана организација од АИБА. Тој е револтиран од...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Хамзат Чимаев шокира со изјавата за повлекување од ММА

Една од sвездите во подем на УФЦ - Хамзат Чимаев, шокантно објави крај на својата кариера. Шведскиот борец со чеченско потекло тоа го стори...

Бобан Илиоски: Со Никола ќе имаме добар и квалитетен меч

Еден од нашите најдобри кикбоксери Бобан Илиоски на 5 март има нова профи пресметка, овој пат во Белград против Србинот Никола Тодоровиќ на Арена...

Садулаев и Воробева ќе бидат капитени на Русија во борење на Олимписките игри

Абдулрашид Садулаев и Наталија Воробева се избрани за капитени на руската машка и женска репрезентација во борење за Олимписките игри во Токио. Интересно, во моментов...

Џозеф Паркер: Подготвен сум да се борам со секого

Џозеф Паркер, поранешен шампион на ВБО во тешка категорија, изјави дека е подготвен да се бори против секој боксер. „Подготвен сум да се борам со...

Пејџ ван Зант наскоро ќе ја објави следната борба

Пејџ ван Зант најави дека за брзо време ќе објави вест за нова битка во боречките вештини. 26-годишната Американка го забележа во првиот настап...

ММА шеф: Александар Емилијаненко не престанува да пие

Камил Хаџиев, претседател на ММА организацијата ФНГ, вели дека Александар Емелијаненко е во лоша состојба и не престанува да пие. Пред неколку дена за прв...

Дастин Пориер: Пред да се повлечам ќе се борам со Нејт Дијаз

Поранешниот привремен шампион во лесна категорија Дастин Пориер, сепак сака да се бори со Нејт Дијаз. Пред неколку години требаше да ги видиме во...