6 C
Skopje
26/02/2021 | 22:31

Боксот на Олимписките игри (ВИДЕО)

Боксот е дел од Летните олимписки игри од 1904 година, со исклучок на 1912 година кога поради шведскиот закон не беше дел од Игрите...

МОК казни тројца боксери кои се обложувале на Олимпијадата

Меѓународниот олимписки комитет казни тројца боксери поради обложување на средби од олимпискиот турнир во Рио 2016. Итрите Мајкл Конли и Стив Донели и Британецот...

Комисија од боксери ќе му помага на ИОК за олмписките квалификации

Комисија од 10 боксери ќе му помога на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) во организирањето на квалификациите во...

ОИ: Испадна Кубанецот Аргилагос, Лопез го нокаутира Унгарецот Харкса (ВИДЕО)

Седмиот ден боксерскиот турнир во Рио го добивме првиот финален пар. Јуберјен Мартинез влезе во историјата како првиот Колумбиец во финалето на боксерскиот турнир на...

Кармине Томазоне е првиот професионалец што настапи на Олимписките игри

Кармине Томазоне влезе во историјата. Италијанецот стана првиот професионалец кој учествува на олимпискиот турнир во бокс. Во Рио де Жанеиро 32-годишниот Италијанец победи против...

Почнаа нокаутите во Рио

Со почетокот на сериозните мечеви во супертешка категорија (+91 кг) започнаа и бруталните нокаути, кои, впрочем, и ги очекува публиката. Првиот чекор го направи Британецот...

Намибискиот боксер обвинет за силување во Рио пуштен од притвор (ВИДЕО

Намибискиот боксер Џонас Џуниас (64 кг) беше пуштен од затворот во Рио де Жанеиро неколку часа пред неговиот втор меч на турнирот против Асан...

ОИ: Кубанецот Рамирез го победи Шакур Стивенсон во финалето на бантам категорија

Кубанците Арлен Лопез во средна категорија и Робеиси Рамирез во бантам категорија ги освоија шампионските титули во боксерскиот турнир на Олимписките игри, а Британката...

Тишченко преголем за Русо, прв медал за Американците од 2008 г., Кубанците брилјираат

На петтиот ден на боксерскиот турнир на Олимписките игри во Рио де Жанеиро повторно брилјираа Кубанците. Најдобро рангираните боксери во полумува и полутешка категорија Жуанис...

Тони Јока е најдобриот олимписки супертешкаш

Французинот Тони Јока е олимписки шампион во супер-тешка категорија, победувајќи го Џо Џојс на поени (29:28, 28:29, 30:27). во последната боксерска дисиплина во Рио Џојс...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Џошуа му порача на Фјури: Јас сум газда, а тој ќе знае каде треба...

Светскиот шампион во бокс, 31-годишниот Ентони Џошуа, сопственик на титулите на ВБА, ИБФ, ВБО и ИБО, верува дека се доближува до договор за супер...

Херн потврди дека преговорите за боксерскиот спектакл се ближат кон крајот: Џошуа ќе биде...

Мечот за апсолутен светски шампион во бокс меѓу Ентони Џошуа и Тајсон Фјури наскоро треба да биде договорен, тврди главниот организатор на спектаклот Еди...

Поради коронавирусот пропадна борба на УФЦ Фајт најт 186

Средбата во тешка категорија меѓу Алонсо Менфилд и Вилијам Најт нема да се одржи. Причината е што на Менфилд му е дијагностицирана инфекција со...

Емилијаненко ќе боксира со голи раце со шампион

Азамат Бостанов, менаџер на Александар Емилијаненко, објави дека неговиот борец ќе боксува со голи раце во следната борба. 39-годишниот ветеран ќе се бори под знамето...

Ардијан Аземи најдобар боксер за 2020-та, Насер Харуни најдобар тренер (ФОТО)

Боксерската федерација на Македонија го прогласи Ардијан Аземи за боксер на годината за 2020-та, а неговиот тренер Насер Харуни е избран за „тренер на...

Фигередо и Морено повторно во акција, реваншот е на 12 јуни

Договорен е реванш меѓу Бразилецот Деивсон Фигередо (20-1-1) и Мексиканецот Брендон Морено (18-5-2), кои се бореа пред нешто повеќе од два месеци. Двајца врвни...

Мајкл Чендлер: Ќе ги нокаутирам Пориер, Гејџи и Оливеира

Поранешниот шампион во лесна категорија на Белатор, Мајкл Чендлер верува дека ќе стане шампион во УФЦ. 34-годишниот Американец дебитираше во УФЦ кон крајот на...