„Замина“ вљубеникот во карате спортот – Атанас Филиповски

Вчера „замина“ Атанас Филиповски, вљубеникот во карате спортот. Во почетокот на седумдесеттите години се приклучува на КК Мирче Ацев од Ѓорче Петров. Во 1982 година е дел од основачите на КК Аеродром, Скопје. Во КК Аеродром дава убав придонес во образување...

Бобан Илиоски го нокаутира Сумарац во втората рунда (ФОТО)

Бобан Илиоски имаше професионално деби во боксерскиот ринг само како што може да се посака, извојува победа со прекин во втората рунда над Лука Сумарац од Србија. Борбата се одржа во категоријата до 80 килограми во Белград. „Боби извојува победа со...

Вајт: Тони Фергусон испадна од УФЦ 254

Поранешниот привремен шампион во лесна категорија Тони Фергусон нема да се бори на УФЦ 254 кон крајот на октомври во Абу Даби. Веста ја објави Дана Вајт во интервју за ТСН спорт/ TSN_Sports. Претседателот на УФЦ најде нов противник...

ММА борец: КОВИД-19 е војна, вакцинирајте ги сите пратеници

Казахстанскиот ММА борец, Куат Хамитов, беше уапсен од полицијата затоа што ги охрабри луѓето да соборат хеликоптери кои шират коронавирус и да ги тепаат оние кои дезинфицирале „со стапови и камења“ во војната која се воидела. Хамитов беше притворен...

Тајсон Фјури не запира со подготовките за мечот со Вајлдер (ВИДЕО)

Шампионот во тешка категорија на ВБЦ, Тајсон Фјури продолжува да се подготвува за трилогијата со Дионтеј Вајлдер. Пред неколку дена дознавме дека третата битка ќе се одржи во декември на стадион во Лас Вегас. Во последните неколку недели, Фјури го...

Вајлдер е во неверојатна форма за трилогијата со Фјури

Поранешниот шампион на ВБЦ во тешка категорија, Дионтеј Вајлдер тренира далеку од очите на јавноста за трилогијата со Тајсон Фјури. „Бронзениот бомбардер“ го загуби статусот на непоразен, како и појасот, откако Фјури го скрши и победи со нокаут оваа година....

Абделазиз: Скоро сите умревме со таткото на Хабиб

Али Абделазиз се одважи да зборува за иднината на еден од неговите најпознати клиенти. Познатиот менаџер на ММА верува дека на Хабиб Нурмагомедов му преостануваат уште две борби во ММА, а потоа ќе се повлече. На крајот на следниот месец...

Мејведер се враќа од пензија за меч со Логан Пол, мириса на пари

Боксерската легенда Флојд Мејведер ќе се врати во рингот во навистина сензационален меч. Популарниот „Пари“ ја заврши својата професионална кариера во 2017 година откако го совладаа Конор Мекгрегор, но секогаш истакнуваше дека во случај на добра понуда за егзибициски...

Џудо федерацијата на Македонија и Факултетот за физичко образование потпишаа Меморандум за соработка

Џудо федерацијата на Северна Македонија и Факултетот за физичко образование, спорт и здравје потпишаа Меморандум за соработка преку кој ќе се даде научна поддршка за реализација на развојната програма на федерација. Со научната и експертска поддршка од Факултетот ќе се...

Бобан Илиоски се соочи со Лука Поповиќ пред утрешниот меч (ФОТО)

Бобан Илиоски успешно го помина мерењето пред утрешното деби во професионалниот бокс во Белград (Обреновац),каде што ќе ги одмери силите со Лука Поповиќ во категоријата до 80 килограми. Мечот е закажан за утре (петок) во 20 часот во Белград...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Вежбајте го Каратето како Карате До, како вистинска Будо вештина

Суштината на занимавањето со Карате До како духовна боречка вештина. Прво, основно и постојано-Карате До е исклучиво БУДО вештина а не спорт. Да, може да...

Последни објави

Мечот Усик – Чисора на 31 октомври

Александар Усик ќе се сретне со Дерек Чисора на 31 октомври, официјално објавија организаторите на мечот. Тешкашкиот судир првично беше закажан за 23 мај, но...

Кормиер предвиде: Чимаев ќе освои две титули догодина

Даниел Кормиер му предвидува светла иднина за чеченско-шведскиот борец Хамзат Чимаев. Коментаторот на УФЦ, до неодамна двоен шампион, гледа дека новата ѕвезда на организацијата...

Конор Мек Грегор падна на ранг-листата на УФЦ

Ирскиот борец Конор Мек Грегор падна на ранг-листата во лесна категорија на УФЦ. „Ноториус“ е рангиран на петтото место во лесна категорија на ажурираната...

Како ќе реагира Хабиб кога ќе прокрвари, прашува Гејџи

Џастин Гејџи ветува дека Хабиб Нурмагомедов ќе крвари на нивната средба за титлата во лесна категорија на УФЦ 254. Геџи е еден од најагресивните борци...

Ковингтон сака да се пресмета со Леброн Џејмс

УФЦ борецот Колби Ковингтон воопшто не се воздржа во нападите врз ѕвездата на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс. После неговата победа минатиот викенд, Ковингтон му...