40 години од „Грмотевица во џунглата“ (ВИДЕО)

Легендарниот босрески меч меѓу Мохамед Али и Џорџ Форман, попозната како „Грмотевица во џунглата“ се одржа точно пред 40 години. Еден од најдобрите мечеви се...

Тренирај тајландски бокс – не земај дрога

Македонската федерација за тајландски бокс, во соработка со WMC (World Muay Thai Council) i IFMA (International Federation of Muaythai Amateur), ја продолжува кампањата за борбата...

Во топ 20 по категории нема македонски борач

Руските борачи доминираат на најновата ранг-листа на Обединетото светско борење во слободен стил. Во пет категори од вкупно осум тие се на водечките позиции. По...

Алварез: Поразот Кероне многу ме збесна

Откако долго време имаше проблеми со Белатор, Еди Алварез се откачи од организацијата и направи своето деби во UFC против Доналд Кероне. Сепак, поранешниот...

Одбележан денот на џудото и во Македонија

Вчера се одбечежуваше светскиот ден на џудото, кој беше посветен на „честа“. Како во светот, така и кај нас се одбележа големиот ден на...

Бадр Хари повторно заврши во затвор

Бадр Хари никако да избега од прегратките на затворот. „Bad Boy“ во светот боречката сцена повторно е зад решетки, и тоа во неговиот Мароко,...

Кличко: Допингот ми го подметнува „Зауерленд“!

Владимир Кличко даде многу интерсено интервју за полската телевизија пред натпреварот со Кубрат Пулев. Тој засегна многу интересни теми. Ова е само дел од...

Баргала боксерски шампион на Македонија

Последното 8. коло од Бокс лигата „Баргала“ на штипскиот клуб „Баргала“ му ја донесе шампионската титула за 2014 година.  Ова коло се одржа во Штип,...

Урбан инвест газеше се пред себе на Белградскиот победник

Карате клубот Урбан инвест со 12 златни, 6 сребрени и 7 бронзени медали е второпласиран на ранг листата во кати и во севкупниот пласман...

Почина уште еден спортист во Јужна Африка-боксерка

Како последици од нокаут почина јужноафриканската боксерка Финдили Мвеласе (31 година), на меч од шампионатот на Јужна Африка. Министерството за спорт на Јужна Африка соопшти...

Попуст за матуранти -30% во ГТЦ, Сити мол и Ист гејт мол

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Конгоанската сензација го подготвува Усик за реваншот

Во таборот на Александар Усик се приклучи Конгоанецот Мартин Баколе, кој има 18 победи и еден пораз во професионалниот ринг. 28-годишниот Африканец ќе му...

Васо Бакочевиќ конечно победи по три порази во низа

Васко Бакочевиќ по три порази конечно ја прекина лошата серија. Црногорскиот борец (41-22-1) го победи Драгољуб Станојевиќ (11-10) од Босна и Херцеговина на премиерата...

Карате репрезентацијата отпатува на Европското првенство во Турција

Македoнската карате репрезентацијата денес отпатува на Европското сениориско првенство кое се одржува во Газиантеп, Турција, од утре до 29 мај. Репрезентацијата е во состав: -60...

Аманда Нунеш има реванш против Џулијана Пења

Аманда Нунеш ќе се обиде да ја врати титулата во петел категорија. Таа ќе ги одмери силите со актуелната шампионка Џулијана Пења во еден...

Хамзат Чимаев го предизвика Леон Едвардс

Чеченската ѕвезда Хамзат Чимаев го предизвика Леон Едвардс. Од неодамна познато е дека Камару Усман може да отсуствува следната година. Усман се уште не е...

Камару Усман може да отсуствува цела година

Шампионот на УФЦ во полусредна категорија Камару Усман откри детали од неговото опоравување од повредата на раката. Усман оваа повреда ја доживеа во борбата со...

Френсис Нгану му честиташе на Мбапе за останувањето во ПСЖ

Неприкосновениот шампион на УФЦ во тешка категорија Френсис Нгану и честиташе на ѕвездата на ПСЖ, Килијан Мбапе. Неодамна стана познато дека Мбапе одлучил да...