18 C
Skopje
06/05/2021 | 21:38

Мохамед Али: Се чувствувам одлично!

Боксерската легенда Мохамед Али ги демантира гласините дека е во  тешка здравствена состојба. Боксерот пушти соопштение на твитер. „ Не им верувајте ништо, се чувствувам одлично“-...

„Цветан Димов“ – 40 години карате мисија

Да се опстои 40 години како клуб е податок за почитување. Но не само да постоиш како клуб, туку и да си акитивен чинител...

Влезниците за мечот Кличко-Пулев 692 евра

Се уште може да се најдат билети за долго очекуваниот меч меѓу апсолутниот боксерски владетел Владимир Кличко и Курбат Пулев од Бугарија. Но, цената...

Мухамед Али во критична состојба

Светската боксерска легенда Мoхамед Али (72) се наоѓа во критична здравствена состојба. Паркинсовата болест си го зема данокот, бидејќи тој  боледува подолго време од...

Дупарт и Кубецов за честа на Франција и Русија

И вториот ден на Гранд при турнирот Астана 2014 во Казакстан беа прикажани добри борби. Денеска домашната немаше можност да се радува на своите џудисти...

Јакупи и по поразот прв во Премиер лигата!?

Берат Јакупи со една победа и еден пораз на Големото финале на Карате 1 Премиер лигата во Слазбург, Австрија, ги заврши натпреварите оваа сезона...

Спектакуларна ноќ на гладијаторите

Во Птуј, Словенија, се подготвува сепктакуларна ноќ на гладијаторите. Имено, на 25 октомври ќе се натпреваруваат борци од седум држави во тајландски бокс, како од:...

Видете што им правеше Брус Ли на противниците во стварноста! (ВИДЕО)

Поминаа 40 години од трагичната и мистериозна смрт на Брус Ли, но се уште живее легендата за иконата на 20 век. Ископано е уште едно...

Јaкупи број еден во Карате 1 Премиер лигата

Во најновата ранг листа Карате 1 Премиер лигата нашиот каратист Берат Јакупи во категоријата до 84 килограми убедливо води со 1292 поени пред Италијанецот...

Ренесанса на реалното аикидо во Кочани

  Реалното аикидо е многу застапено во поголемите градови во Македонија, што не е случај со помалите, како Кочани. Оттаму се роди идејата за дисперзирање...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Таеквондо репрезентативците заминаа во Софија по олимписка норма

Во Софија од 7 до 9 мај се одржуваат квалификации за Олимписките игри во Токио, а во секоја категорија само двајцата финалисти обезбедуваат олимписка...

Вердум и Фереира точни на мерењето за ПФЛ 3, Делија и Пајиќ ќе се...

Поминаа мерењето за ПФЛ 3 настанот што ќе се одржи за неколку часа во Њyџерси. Во главната борба ќе ги видиме легендата Фабрицио Вердум...

Прохаска се искачи на ранг-листата по победата над Рејес, а Ракиќ падна

Јиржи Прохаска направи феноменален скок на ранг-листата во полутешка категорија на УФЦ. Причината за ова е нокаутот што Чехот го забележа против Доминик Рејес...

Отпуштениот Санчез: Од УФЦ ќе се обидат да ме убијат!

Диего Санчез е загрижен за својот живот по конфликтот со УФЦ. Ветеранот беше отпуштен од организацијата. Сега, повеќе од сè, тој сака средба со Дана...

Јоана Јеџејчик со ужасна повреда на ногата (ФОТО)

Joана Јеџејчик, поранешната УФЦ шампионка, повеќе од една година е надвор од октагонот. Полската воинка е поразена во последните четири одбрани на титулата. Поради коронавирусот,...

Ковингтон се подигра со Мек Грегор: Тој е кловн

Шампионот во полусредна категорија на УФЦ Колби Ковингтон го нападна Конор Мек Грегор заради изјавите за шампионска борба. Ковингтон е главен предизвикувач за шамоинската титулат...

Марихуаната веќе не е забранета од Спортската комисија на Флорида

Претседателот на УФЦ, Дана Вајт ја поддржува намерата да се олабават прописите за марихуана за спортистите во организацијата. Малку по малку, спортските комисии се...