На ЕП во кик бокс почнавме со порази

На Европското првенство во кик бокс во Билбао, Шпанија, нашите репрезентативци стартуваа со порази. Ненад Манојловски во лоу-кик во категоријата до 67 килограми е поразен од Ремзија Дачиќ од Црна Гора со минимална разлика. Во првите две рунди иницијативата ја...

Кличко почна со спаринг мечеви

Светскиот боксерски шампион во тешка категорија на четири федерации/асоцијации, Украинецот Владимир Кличко, ги почна финалните подготовки за натпреварот против Бугаринот Кубрат Пулев-Кобрата, изјавија од штабот на Кличко. Во наредните три недели Кличко ќе прави секојдневни спаринг мечеви. Во тренинг камп...

Лончар е уапсен и доживотно суспендиран (ВИДЕО)

Поради бруталниот напад и претепувањето на полскиот судија Мација Џурготи (50) пред очите на гледачите во спорстката сала „Домот на спортовите“ во Загреб, хрватската полиција веднаш го уапси 18-годишниот боксер Видо Лончар. Хрватски боксер Видо Лончар направи ретко виден инцидент...

Светски ден на џудото-Чест

Традиционално, Македонија, џудо федерацијата на Македонија и џудо клубовите од земјата и годинава ќе се вклучуваат во одбележувањето на Светскиот ден на џудото, 28 октомври. Годинашниот фокус ќе биде насочен кон „честта“ (Honour), тема која што беше одбрана со гласање на фејсбук...

Хрватски боксер го нокаутираше судијата (ВИДЕО)

Деновиве во Загреб се одржува Европското првенство за јуниори-аматери. За жал, еден хрватски боксер го привлече вниманието на целата јавност со многу некоректен потег, поради што се очекува драстична казна и од матичниот Сојуз и од ЕБУ. Боксерот Видо Лончар...

Пендаровска со златен медал од Славонски Брод

Младите каратисти на Макпетрол на турнирот во Славонски Брод, Хрватска, освоија еден златен и пет сребрени медали.   Моника Пендаровска го освои златниот медал во категоријата до 53 килограми јуниорска конкуренција, а Петар Заборски (-76 кг), Игор Таневски(у21 - 67 кг),...

Џиу џицу: Иванов најдобар на „Темерин Опен 2014“

Македонските репрезентативци во џиу џицу освоија повеќе медали на меѓународниот турнир „Темерин Опен 2014“ во Нови Сад, Србија, известуваат од Македонската џиу џица федерација. Нашите натпреварувачи имале комплетна доминација кај сениорите во категоријата до 77 килограми и до 60 килограми...

Златен медал и за женскиот ката тим

По вчерашниот фантастичен ден на македонското карате, серијата на успеси продолжи и денес. Женскиот ката-тим е шампион на Балканот. Сестрите Мишела и Маријана Димоски и Поликсенија Јовановски беа подобри од хрватскиот состав со 3:2, а со истиот резулатат во финалето...

Македонија карате владетел на Балканот

Павлов, Тодески, Цветковски и Јакупи стана шампиони на Балканот, а Муртиши и Заборска се закитија со сребрените медали. Дејан Црниќиќ беше третопласиран. Во македонското финале, меѓу Емил Павлов и Мурат Куртиши, во категоријата до 60 килограми, му припадна на европскиот...

Кличко се издаде како се „пумпа“ за мечот со Пулев (ФОТО)

 Светскиот шампион во супертешка категорија во бокс, Владимир Кличко, покажа на својата фејсбук страница со што се храни во текот на подготовките за натпреварот со Кубрат Пулев.  „Многу од вас ме прашуваат со што се хранам за време на подготовките....

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

ВБЦ: Вајлдер заслужува меч со Фјури

Развојот на сагата околу можниот трет меч меѓу Тајсон Фјури и Дионтеј Вајлдер може да добие уште еден неочекуван пресврт. Организацијата за чиј појас веќе...

Бронзениот од ЕП Ардијан Аземи на прием во Агенцијата за млади и спорт

Ардијан Аземи, освојувачот на бронзен медал на Европското првенство во бокс за младинци, кое минатата недела се одржа во Будва денес беше примен во...

Рејчел Остович: Не сум бремена и немам Ковид-19

Натпреварувачката во мува категорија на УФЦ, Рејчел Остович изјави дека не е бремена и дека не била позитивна на Ковид-19. 29-годишната Американка се подготвува...

АЦА 114: Џонсон го нокаутира Омиеланчук за 69 секунди Омиеланчук (ВИДЕО)

АЦА 114 се одржа во Полска, а главната борба за титулата во тешка категорија меѓу Даниел Омиеланчук и Тони Џонсон заврши во првата рунда...

ММА шампион донираше милион долари за храна на сиромашните во време на Ковид-19

Шампионот во лесна категорија во ПФЛ, Емилијано Сорди ја донираше наградата од еден милион долари, освоена на турнирот во организацијата пред една година. Тој...