АИБА доживотно го суспендираше Лончар, а на селекторот му ја одзеде лиценцата

Извршниот одбор на Меѓународната боксерска асоцијација (АИБА) привремено, до завршувањето на дисциплинската постапка , донесе одлука за доживотна забрана за вршење какви било активности во боксот хрватскиот боксер Видо Лончар, и тренерите коишто беа во рингот, кога го нокиаутира...

Ќе освоиме медали и на Светското првенство

Боите на Македонија на претстојното Светско превснтво во Бремен, Германија, 5-9 ноември, ќе ги бранат претжно освојувачите на медали од Балканското првенство во Охрид.  Тренерот за борби, Пеце Белистојаноски, истакнува дека во Германија ќе патуваат: Емил Павлов (-60 кг), Тоде...

Каратистите на прием во Агенцијата за млади и спорт

Освојувачите на медали од Балканското сениорско првенство во карате, кое се одржа во Охерид изминатиот викенд, денес беа на прием кај директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасевски. Спасевски и го честиташе успехот и истакна дека и понатаму...

На ЕП во кик бокс почнавме со порази

На Европското првенство во кик бокс во Билбао, Шпанија, нашите репрезентативци стартуваа со порази. Ненад Манојловски во лоу-кик во категоријата до 67 килограми е поразен од Ремзија Дачиќ од Црна Гора со минимална разлика. Во првите две рунди иницијативата ја...

Кличко почна со спаринг мечеви

Светскиот боксерски шампион во тешка категорија на четири федерации/асоцијации, Украинецот Владимир Кличко, ги почна финалните подготовки за натпреварот против Бугаринот Кубрат Пулев-Кобрата, изјавија од штабот на Кличко. Во наредните три недели Кличко ќе прави секојдневни спаринг мечеви. Во тренинг камп...

Лончар е уапсен и доживотно суспендиран (ВИДЕО)

Поради бруталниот напад и претепувањето на полскиот судија Мација Џурготи (50) пред очите на гледачите во спорстката сала „Домот на спортовите“ во Загреб, хрватската полиција веднаш го уапси 18-годишниот боксер Видо Лончар. Хрватски боксер Видо Лончар направи ретко виден инцидент...

Светски ден на џудото-Чест

Традиционално, Македонија, џудо федерацијата на Македонија и џудо клубовите од земјата и годинава ќе се вклучуваат во одбележувањето на Светскиот ден на џудото, 28 октомври. Годинашниот фокус ќе биде насочен кон „честта“ (Honour), тема која што беше одбрана со гласање на фејсбук...

Хрватски боксер го нокаутираше судијата (ВИДЕО)

Деновиве во Загреб се одржува Европското првенство за јуниори-аматери. За жал, еден хрватски боксер го привлече вниманието на целата јавност со многу некоректен потег, поради што се очекува драстична казна и од матичниот Сојуз и од ЕБУ. Боксерот Видо Лончар...

Пендаровска со златен медал од Славонски Брод

Младите каратисти на Макпетрол на турнирот во Славонски Брод, Хрватска, освоија еден златен и пет сребрени медали.   Моника Пендаровска го освои златниот медал во категоријата до 53 килограми јуниорска конкуренција, а Петар Заборски (-76 кг), Игор Таневски(у21 - 67 кг),...

Џиу џицу: Иванов најдобар на „Темерин Опен 2014“

Македонските репрезентативци во џиу џицу освоија повеќе медали на меѓународниот турнир „Темерин Опен 2014“ во Нови Сад, Србија, известуваат од Македонската џиу џица федерација. Нашите натпреварувачи имале комплетна доминација кај сениорите во категоријата до 77 килограми и до 60 килограми...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Вежбајте го Каратето како Карате До, како вистинска Будо вештина

Суштината на занимавањето со Карате До како духовна боречка вештина. Прво, основно и постојано-Карате До е исклучиво БУДО вештина а не спорт. Да, може да...

Последни објави

Брутално убиен поранешен ММА борец (ВИДЕО)

Во безумен напад во кафе бар поради кавга за земјиште брутално бил изрешетан поранешниот ММА борец од Дагестан, Шамил Абдулмуслимов. Вооружените напаѓачи влегле во...

Васо Бакочевиќ со нокаут до деби победа во „бокс со голи раце“: Заеби ММА,...

Васо Бакочевиќ од Полска се враќа со атрактивна победа. Популарниот „Психопат“ го нокаутира Полјакот Дариуш Руткиевич во втората рунда од своето деби во „бокс...

Скандал на мерењето на Хабиб? Се случи голема, можеби10-тина милиони скапа грешка (ВИДЕО)

Многумина се оние на кои нешто им беше сомнително при официјалното мерење за УФЦ 254, а славниот нутриционист Мајк Долче е еден од оние...

Боксер се борел 5 рунди со скршена вилица (ВИДЕО)

Австралиски боксер издржа 5 рунди во рингот со брутална повреда. Бенџамин Хусеин ги шокираше навивачите и професионалците ширум светот откако остана со скршена вилица на...

Леон Едвардс и Хамзат Чимаев се договорија за борба

Леон Едвардс е бесен бидејќи пред неколку дена беше исфрлен од ранг-листата на УФЦ. Причината беше што Леон не се бореше година ипол и...