Сензационално од Тајсон: Како дете сексуално ме злоставуваа (ВИДЕО)

Пензионираниот боксерски шампион, Мајк Тајсон, има сензационално откритие, како дете бил киднапиран и сексуално злоставуван од страна на некој странец. Тајсон (48 год.) тоа го обелодени денеска во радио емисијата „The Opie and Jimmy Show“. „Кога бев мал постар човек...

Мики Ивановски: Ќе атакувам на професионална титула

Мики Ивановски минатата недела на Европското првенство во кик бокс за ринговни дисциплини во К-1 во категоријата до 81 килограм го освои тетото место. Тој ја продолжи низата на успеси на македонскиот кик бокс. Во досгашната кариера има 17...

40 години од „Грмотевица во џунглата“ (ВИДЕО)

Легендарниот босрески меч меѓу Мохамед Али и Џорџ Форман, попозната како „Грмотевица во џунглата“ се одржа точно пред 40 години. Еден од најдобрите мечеви се одржалл во Заир на 30 октомври, кога Али ја презема титулата светски првак. Еден од највпечатливите...

Тренирај тајландски бокс – не земај дрога

Македонската федерација за тајландски бокс, во соработка со WMC (World Muay Thai Council) i IFMA (International Federation of Muaythai Amateur), ја продолжува кампањата за борбата против дрогата „Do Muay Thai not Drugs“. Кампањата е подржана со јавен тренинг за јавноста...

Во топ 20 по категории нема македонски борач

Руските борачи доминираат на најновата ранг-листа на Обединетото светско борење во слободен стил. Во пет категори од вкупно осум тие се на водечките позиции. По едно прворангирано место им припаднаа на: Северна Кореа, Азербејџан и Турција. Во водечките тројки доминираат...

Алварез: Поразот Кероне многу ме збесна

Откако долго време имаше проблеми со Белатор, Еди Алварез се откачи од организацијата и направи своето деби во UFC против Доналд Кероне. Сепак, поранешниот шампион забележа пораз со судиски одлука, која што уште не може да ја соџвака, но...

Одбележан денот на џудото и во Македонија

Вчера се одбечежуваше светскиот ден на џудото, кој беше посветен на „честа“. Како во светот, така и кај нас се одбележа големиот ден на џудото. Одбележување имаше во Прилеп, Скопје и други градови. Светскиот ден на џудото има за цел...

Бадр Хари повторно заврши во затвор

Бадр Хари никако да избега од прегратките на затворот. „Bad Boy“ во светот боречката сцена повторно е зад решетки, и тоа во неговиот Мароко, во главниот град на Маракеш. Најновото апсење се случило оваа недела, а причината е типична за...

Кличко: Допингот ми го подметнува „Зауерленд“!

Владимир Кличко даде многу интерсено интервју за полската телевизија пред натпреварот со Кубрат Пулев. Тој засегна многу интересни теми. Ова е само дел од интервјуто што ќе го пренесеме, а сметаме дека тоа се моментално најинтерсните одговори што ги...

Баргала боксерски шампион на Македонија

Последното 8. коло од Бокс лигата „Баргала“ на штипскиот клуб „Баргала“ му ја донесе шампионската титула за 2014 година.  Ова коло се одржа во Штип, кое, воедно, беше и 21 Државно првенство во поединечна конкуренција. Па така, шампиони на Македонија...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Вежбајте го Каратето како Карате До, како вистинска Будо вештина

Суштината на занимавањето со Карате До како духовна боречка вештина. Прво, основно и постојано-Карате До е исклучиво БУДО вештина а не спорт. Да, може да...

Последни објави

Вајт за Конор: Тоа е еден од највалканите потези; Мек Грегор возврати: Престани да...

„Луѓето ме сардисаа од сите страни. Секој овде знае дека тука станува збор за некаков кодекс на чест...“ Дана Вајт не беше баш пресреќна кога...

Борењето доби уште еден квалификационен турнир за Олмпијадата во Токио 2021 година

Светската федерација за борење, односно Обединетото светско борење (ОСБ/ UWW) официјално објави додавање на уште еден рангиран турнир што ќе служи за освојување на...

Тајсон: Стравувам да не се вратам на наркотиците

Стравот од враќање на дрогата го држи Мајк Тајсон на прсти. Легендата се подготвува да се врати во рингот против Рој Џонс Јуниор на крајот...

Џон Џонс: Брзо ќе си го вратам појасот од новиот шампион Блахович

Џон Џонс не молчеше на крунисувањето на новиот шампион во полутешка категорија на УФЦ. Полјакот Јан Блахович го победи Доминик Рејес за испразнетата титула, која...

Пакијао прифати борба со Мек Грегор, заработката за погодените од коронавирусот

По највата на Конор Мек Грегор за борба со Мани Пакијао, од  таборот на филипинскиот боксер исто така потврдија дека постои желба да се...