Кличко: Допингот ми го подметнува „Зауерленд“!

Владимир Кличко даде многу интерсено интервју за полската телевизија пред натпреварот со Кубрат Пулев. Тој засегна многу интересни теми. Ова е само дел од интервјуто што ќе го пренесеме, а сметаме дека тоа се моментално најинтерсните одговори што ги...

Баргала боксерски шампион на Македонија

Последното 8. коло од Бокс лигата „Баргала“ на штипскиот клуб „Баргала“ му ја донесе шампионската титула за 2014 година.  Ова коло се одржа во Штип, кое, воедно, беше и 21 Државно првенство во поединечна конкуренција. Па така, шампиони на Македонија...

Урбан инвест газеше се пред себе на Белградскиот победник

Карате клубот Урбан инвест со 12 златни, 6 сребрени и 7 бронзени медали е второпласиран на ранг листата во кати и во севкупниот пласман на „Белградски победник“.  Меѓународниот турнир „Белградски победник - Трофеј на Белград“ се одржа на викендов (26...

Почина уште еден спортист во Јужна Африка-боксерка

Како последици од нокаут почина јужноафриканската боксерка Финдили Мвеласе (31 година), на меч од шампионатот на Јужна Африка. Министерството за спорт на Јужна Африка соопшти дека Мвеласе починала по двенеделна кома во болницата во Преторија, не можела да се опорави...

Ана Врачаревиќ-специјално изненадување во Битола

На семинарот што викендов го организираше Македонската аикидо федерација во Битола имаше едно посебно изненадување за сите-тоа беше ќерката на таткото на реалното аикидо, Љубомир Врачаревиќ, Ана Врачаревиќ носител на мајторски појас 9 дан. Семинарот го водеше Радојица Спасовиќ, 9...

Над 600 борци на кастинг за ТУФ: Бразил 4

 Во моментов во Рио де Жeнеиро се одржува кастинг за следнaтa сезона на реалното шоу The Ultimate Fighter 4 во Бразил. Од Oрганизацијата се надеваат дека оваа сезона со преносот на натпреварите ќе ги најдат следните ѕвезди во лесна и...

Металург и Фунакоши Гичин доминираа на „Никола Грдановски-Нике“

На традиционалниот меѓународен карате турнир „ НиколаГрадановски-Нике“, во организација на КК „Металург“, учество заедоа 400 натпеварувачи од Србија, Косово и Македонија. Најмногу медали освоија каратистите на Металург (10 златни, 7 сребрени и 6 бронзени), потоа следат Фунакоши Гичин од Скопје...

На СП за боречки вештини и борби освоени 23 медали

Македонската експедиција на Светското првенство боречки вештини и борби во Умаг, Хрватска, вкупно освои 11 златни медали, 7 сребрени и 5 бронзени. Македонскиот тим составен од десет члена, пред се, членови на Академијата за боречки вештини „За Нед До“, освои вкупно 23...

Кличко гласа во Минхен

Светскиот шампион, Владимир Кличко, привремено го напушти тренинг кампот во Гоинг, Австрија, за да гласа. Како човек со јасна политичка позиција вчера тој отпатува за Минхен, за да изврши своето граѓанско право да гласа на предвремените парламентарни избори во...

Петочна радост за очите:Мејведер го тресна Џастин Бибер меѓу очи (ВИДЕО)

Kрајот на седмицата е време за повеќе насмевки. Една од најпознатите несакани млади ѕвезди во поп музиката Џастин Бибер влезе во еден ринг со големиот Флојд Мејведер . До неодамна килавото дете сака јавно да покаже дека се прераснува во...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Наташа Стефановска по три одлагања го зададе решавачкиот удар, кажа ДА… (ФОТО)

Наташа Стефановска го здададе финалниот карате удар против пливач – го кажа судбоносното ДА. Нашата трофејна каратистка денеска го кажа судбоносното „да“ на Горан Стаменов...

Мечот за одбрана на светската титула на Даниел Стефановски презакажан за декември

Борбата на Даниел Стефановски за одбрана на светската титула во К-1 на Суперкомбат против Алекс Филип е презакажана за декември. Како што не извести...

Погледнете како помина соочувањето меѓу Миочиќ и Кормиер (ВИДЕО)

Помалку од два дена нè одвојуваат од една од најважните борби во тешка категорија во историјата на УФЦ. Во раните утрински часови во недела е...

Ломаченко се одрече од дел од хонорарот за да договори голем меч за обединување...

Од денес, љубителите на боксот може да очекуваат уште една голема борба. Конечно, постигнат е договор за голем меч во лесна категорија меѓу двајца феноменални...

Миочиќ: Викендов ќе одредиме кој е најголем во тешка категорија

Шампионот во тешка категорија Стипе Миочиќ не планира да се раздели со титулата. Викендов Миочиќ ќе се бори со Даниел Кормиер во главната борба на...