ВКФ ги објави имињата на каратистите со олимписка норма за Токио 2020

Светската карате федерација (ВКФ) ги објави првите каратисти кои се квалификуваа за Олимписките игри Токио 2020 година. Поради откажување на последните квалификациски турнири заради појава на коронавирус е финализирана првата фаза од олимпискиот квалификациски пат. Четворицата највисоко рангирани спортисти по...

Мартин Србиновски максимално е ангажиран да ја сплоти и да и помогне на македонската...

Тешки времиња за сите, и за оние што работат и за оние што се занимаваат со спорт, без разлика дали сте во Македонија или во странство. Не за џабе е кажано дома си е дома, посебно ако си во...

Почина легендарниот Бранко Цикатиќ

На 66-годишна возраст почина легендарниот хрватски и југословенски борец Бранко Цикатиќ. „Хрватскиот тигар“ стана легенда за боречките вештини, кога на 38-годишна возраст, во 1993 година, го освои први К-1 Гранд при нокаутирајќи го во финалето Ернесто Хуст. Долги години беше член...

Мани Пакијао донираше 50 илјади тестови за коронавирусот на Филипни

Сенаторот од Филипини и светски шампион во бокс, Мани Пакијао, објави дека донира 50.000 тестови на коронавирус. https://twitter.com/MPac_Foundation/status/1239569123559923712?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1239569123559923712&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.sportal.bg%2Fnews.php%3Fnews%3D833556 „Задоволство ни е да објавиме дека Фондацијата Џак Ма и Фондацијата Мани Пакијао обезбедуваат 50.000 тестови за коронавирус на Филипините. Нема подобро време...

Трагична вест од Бергамо: Поранешниот европски шампион ја загуби борбата со Ковид-19

Поранешниот европски шампион од Италија, Анџело Ротоли почина од коронавирус. „Тутоспорт“ објави дека 61-годишниот боксер ја загубил битката во болница во Бергамо. За да биде уште поголема трагедијата, две недели претходно поради пандемијата ги загубил мајката и братот. Ротоли беше шампион...

По хрватски боксери на квалификациите во Лондон со Ковид-19 се заразиле и турски, Јанески...

Покрај хрватскиот боксер Тони Филипи и неговиот тренер Томо Кадиќ за време на престојот во Лондон на кавлификациите за Олмписките игри во Токио со Ковид-19 се заразени репрезентативецот на Турција Серхат Ѓулер, неговиот тренер и уште еден човек од...

Факиќ, Костовски и Трпаноски со порака во борбата против коронавирусот

Претседателите на Самбо, Таеквондо и Џудо федерациите на Македонија, Ердал Факиќ, Борче Костовски и Владимир Трпаноски упатија порака до спортистите и сите привразници на спортот и граѓаните на Македонија со која бараат одговорност, грижа и поддршка за здравствените работници...

Гоце Јанески и Јасин Лама пристигнаа во Скопје, веднаш се ставени во карантин

Македонските боксери Гоце Јанески и Јасин Лама по многу перипетии стигнаа во Македонија и вднаш заминаа во 14-дневен карантин во хотелот Ибис во Скопје. Нашите боксери учествуваа на кавалификацискиот турнир за Олимписките игри во Токио, но турнирот се прекина по...

Боксерите го чекаат чартер летот, БФМ вели немале контакт со заболениот Тони Филипи

Додека македонската Влада ги организира јавните повици за чартер летови со кои треба да се пренесат македонските граѓани кои се заглавени во европските држави, бокс репрезентивците Гоце Јанески и Јасин Лама се уште се во Лондон, каде што учествуваа...

Конор Мек Грегор се враќа во октагонот

Конор Мек Грегор најверојатно се враќа во октагонот со борба што ќе се одржи на 11 јули. Така тврди неговиот тренер Овен Роди, кој му потврди на ЕСПН дека најверојатно датум за враќање е 11-ти октомври. „Тој веројатно ќе се врати...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Лиценцирање или дипломирање?

Во текот на викендот, започна  Првата и Младинската лига на Боксерска федерација на Македонија (БФМ) што се...

Последни објави

Човекот кој го откри Мајк Тајсон жртва на корнавирусот (ВИДЕО)

Човекот кој го откри Мајк Тајсон, Нелсон Куевас почина на 80-годишна возраст како последица на коронавирусот. Малиот Мајк Тајсон во неговата боксерска сала го имаше...

Јасин Лама: Деновите во карантин ќе поминат како на филм, седете дома и спасете...

Како што информиравме двајцата наши боксери кои учествуваа на квалификациите за Олмписките игри во Токио, Јасин Лама и Гоце Јанески имаа голгота пр врачањето...

Гоце Јанески: На сите им посакувам здравје и да ги почитуваат законите, тоа е...

Како што информиравме двајцата наши боксери кои учествуваа на квалификациите за Олмписките игри во Токио, Гоце Јанески и Јасин Лама имаа голгота пр врачањето...

Еди Херн: Барам алтернативни дати за Џошуа – Пулев

Промоторот на Ентони Џошуа, Еди Херн, призна дека мечот на неговиот клиент со бугарскиот предизвикувач Кубрат Пулев, најверојатно, нема да се одржи според на...

По скандалозното видео за тепање на жени на Били Џо Сандерс му е одземена...

Били Џо Сандерс доби забрана за бокс настапи, откако се појави видео во кое тој покажува како се удираат жени за време на карантин. Шампионот...