Теди Рине – цар на џудото, 10 пат светски првак во апсолутна категорија (ВИДЕО)

Легендарниот џудист Теди Рине по десети пат сатана светски првак во апсолутна (отворена) категорија (+100 кг) на Светското првенство во Маракеш во Мароко, откако во финалето го совлада Белгијанецот со бугарско потекло Тома Никифоров со 2-0. Легендарниот Французин е носител...

Од нашите само Арбреша Реџепи забележа победа на Светското џудо првенство

Од петмината македонски џудисти на Светското јуниорско првенство во Загреб само Арбреша Реџепи (-52 кг) забележа победа и Берна Шерифовска (-57 кг) во женска конкуренција и Хамза Јашари и Борче Ангелов до 66 кг и Артан Рушити (-73 кг). Арбреша...

Пет џудисти ги бранат боите на Македонија на Светското јуниорско првенство

Петмина џудисти ќе ги баранат боите на Македонија на Светското јуниорско првенство во Загреб кое е во тек и ќе трае до недела, и тоа: Арбреша Реџепи (-52 кг) и Берна Шерифовска (-57 кг) во женска конкуренција и Хамза...

Немања Мајдов е светски шампион во џудо

Србинот Немања Мајдов (-90 кг) стана светски првак во џудо откако во балканското финале го совлада Словенецот Михаел Зганк. Ова е прва титула за Мајдов кој до неа стигна по двата жолти картони на Зганк. Словенците,  пак, имаат причина повеќе и...

СКАНДАЛ на СП во џудо: На Иванов му досудија победа, по 20 секунди противникот...

Невиден скандал се случи на Светското првенство во џудо во Будимпешта, Унгарија, во режија на главниот судија. Имено главниот судија во 4-тото коло на СП во категоирјата до 81 килограм досуди победа за Бурагинот Ивајло Иванов, а, кога веќе...

Путин го испочитува Светското првенство во џудо

Вчера свечено беше отворено Светското првенство во џудо во Будимпешта, а за оваа прилика во Унгарија пристигнаа голем број на популарни личности. Сепак, голема еуфорија предизвика појавувањето на рускиот претседател Владимир Путин. Специјално за планетарниот џудо форум во Будимпешта пристигнаа...

Еди Шерифовски е седми на Светското првенство во џудо (ФОТО)

Еди Шерифовски (- 73 кг) е седми на Светското џудо првенство за кадети во Сантјаго - Чиле, што е голем успех за македонскиот џудо спорт. Шерифовски имаше шанса да го оставри најголемиот успех на македонскоото џудо, но во решавачката битка...

Еди Шерифовски е на чекор до полуфиналето на Светското првенство во Чиле

  Еди Шерифовски (- 73 кг) извојува две победи на Светското првенство за кадети во Чиле, сега е решавачката битка за влез во полуфиналето со Мароканецот Ајман Елхусаини. Шерифовски во првата борба славеше со ипон против Лик Вокер од Тринидад и...

Јашари и Реџепи го завршија настапот на Светското првенство во Чиле

Порази на Арбреша Реџепи и Хамза Јашари на Светското првенство во Чиле. Арбреша Реџепи (-48 кг) во првото коло  Светското џудо првенство за кадети Сантјаго – Чиле е поразена од фаворитката Аико Ватанабе од Јапонија со 1 ипон и 1...

Теди Ринер по осми пат стана светски шампион во џудо!

Французинот Теди Ринер стана светски шампион во џудо во категорија над 100 килограми, победувајќи го во финалето Рју Шичинохе од Јапонија. Бронзени медали освоија Јаков Хамо (Украина) и Адам Окруашвили (Грузија). Ова е осмата светска титула на 26-годишниот Теди Ринер,...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Лиценцирање или дипломирање?

Во текот на викендот, започна  Првата и Младинската лига на Боксерска федерација на Македонија (БФМ) што се...

Последни објави

Лобов: Мек Грегор може да го победи Хабиб во втората пресметка

Артем Лобов верува дека Конор Мек Грегор може да го победи Хабиб Нурмагомедов. Тие се бореа на крајот на 2018 година и Хабиб доминираше...

Хабиб го покажа местото каде што тренира цел живот

Хабиб Нурмагомедов продолжува да тренира напорно за борбата закажана за 18 април. Шампионот во лесна категорија ќе го пречека Тони Фергусон, а локацијата сè...

Фјури и Вајлдер ќе се борат во октомври

Третиот меч меѓу Британецот Тајсон Фјури и Американецот Дионтеј Вајлдер ќе се одржи во Лас Вегас на 3 октомври, изјави новинарот Мајк Копингер на...

Спортистите кои обезбедија норма за Токио 2020, ќе ги задржат своите места за следната...

Спортистите кои веќе се квалификуваа на Летните олимписки игри во Токио 2020 пред натпреварувањата да се одложат, ќе ги задржат своите места кога форумот...

Вајт ветува историски спектакл со Хабиб и Тони по поминувањето на коронавирусот

Сите професионални спортови во САД се во прекин поради коронавирусот, но претседателот на УФЦ Дана Вајт верува дека УФЦ спектаклот кој е закажан за...