Сениорите на Иппон супериорни на Државното првенство во џудо, а пионерите со завиден успех

На Државните првенства за сениори и пионери што  изминатиов викенд се одржа во Прлеп Џудо клубот Иппон од Скопје освои 10 медали во сениорска конкуренција – 6 златни, 2 сребрени и 2...

Џудистите на Пролетер се закитија со 19 медали на Државните првенства за сениори и...

Џудистите на еден од најстарите македонски клубови Пролетер од Прилеп на Државните првенства за сениори и за пионери освоија 19 медали – 6 златни, 3 сребрени и  10 бронзени.

Сениорите на Преспа освоија 4 медали, а пионерите 3 на Државните првенства во џудо

Џудо клубот Преспа на Државните првенства за сениори и пионери освои седум медали, од кои 4 во сениорска конкуренција – 1 златен и 3 сребрени, а трите одличја во пионерска се бронзи.

Сеишин освои 15 медали на Државните џудо првенства за пионери и сениори

На Државните првенства во џудо за пионери и сениори, на кои настапија околу 160 натпреварувачи, Сеишин од Прилеп, кој беше и домаќин на шампионатот, освои се 15 медали - 2 златни, 7...

Државните првенства во карате и џудо без публика

Државните првенства во карате за деца и џудо за пионери и сениори ќе се одржат без публика по препорака на Министерството за Здравство спортските натпревари да се одржуваат без присуство на публика...

Дрим потпиша меморандум за соработка со „Порака нова“

Џудо Клуб Дрим од Струга потпиша меморандум за соработка со „Порака нова“ - здружение зентар за подобрување на квалитетот на живот на лицата со интелектуална попреченост. „Со овој меморандум...

Ѓуро Илиќ: Комисијата едногласно ме промовираше во мајстор 6 дан, убав подарок за 50...

По промоцијата на Ѓуро Илиќ за џудо мајстор 6 дан, во просториите на Будо центарот во Битола одржа прес-конференција за тоа како се одвиваше неговата промоција во Белград, Србија, и се што...

Ѓуро Илиќ промовиран во џудо Мајстор 6-ти дан, највисоко звање во Македонија

Денес во Белград на официјалното полагање за мајсторски појаси во џудо – данови Ѓуро Илиќ од ЏК Пелистер од Битола беше промовиран во Мајстор шести дан, највисоко мајсторско звање во нашата држава.

Ипон екипен првак во џудо, Сеишин вицешампион, Кожуфчанка трета (ФОТО)

Ипон е екипен првак на Македонија откако во финалето ја солвалада екипата на Сеишин на Државното џудо екипно превнство во Кочани. Трето место и...

Кадетската џудо селекција на Македонија на камп и турнир во Белград (ФОТО)

На покана на Српската џудо Федерација кадетската селекција на Македонија со машка и женска екипа присуствува на дводневен џудо камп во Белград Србија.
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Лиценцирање или дипломирање?

Во текот на викендот, започна  Првата и Младинската лига на Боксерска федерација на Македонија (БФМ) што се...

Последни објави

Лобов: Мек Грегор може да го победи Хабиб во втората пресметка

Артем Лобов верува дека Конор Мек Грегор може да го победи Хабиб Нурмагомедов. Тие се бореа на крајот на 2018 година и Хабиб доминираше...

Хабиб го покажа местото каде што тренира цел живот

Хабиб Нурмагомедов продолжува да тренира напорно за борбата закажана за 18 април. Шампионот во лесна категорија ќе го пречека Тони Фергусон, а локацијата сè...

Фјури и Вајлдер ќе се борат во октомври

Третиот меч меѓу Британецот Тајсон Фјури и Американецот Дионтеј Вајлдер ќе се одржи во Лас Вегас на 3 октомври, изјави новинарот Мајк Копингер на...

Спортистите кои обезбедија норма за Токио 2020, ќе ги задржат своите места за следната...

Спортистите кои веќе се квалификуваа на Летните олимписки игри во Токио 2020 пред натпреварувањата да се одложат, ќе ги задржат своите места кога форумот...

Вајт ветува историски спектакл со Хабиб и Тони по поминувањето на коронавирусот

Сите професионални спортови во САД се во прекин поради коронавирусот, но претседателот на УФЦ Дана Вајт верува дека УФЦ спектаклот кој е закажан за...