Првиот манга (јапонски стрип) на македонски јазик: Стрипот е силно оружје за пренесување на...

Неодамна во издание на единственото македонско доџо за класични јапонски боречки вештини во нашата земја „Пат кон Сонцето“, излезе од печат првата манга на македонски јазик, чиј автор е Таки Гаковски. За...

ФБСМ доби најмногу средстава од боречките федерации, како и борачот Нуров, потоа следи Карате,...

Почетокот на новата 2020 година значи и распределба на новите 10 милиони евра, кои државата ќе ги пласира во спортските федерации и клубови преку Законот за ослободување од данокот на добивка, а...

Пуликсенија Јованоска спортист на Прилеп за 2019-та, Мицкоски најдобар тренер, Чатлески најдобар спортски работник

Спортист на Прилеп за 2019 година е каратистката Пулексенија Јованоска, петта на последниот Европски шампионат и најдобра во изборот на КФМ за 2019 година. Боречките спортови играа...

МОК за шест спортисти ќе бара една вајлд карта за Олимпијадата во Токио

Управниот одбор на Македонскиот олимпсики комитет (МОК) донесе одлука една вајлд карта за Олимписките игри во Токио да бара за шестмина спортисти, по тројца во машка и во женска конкуренција.

Емил Павлов прогласен за најдобар спортист на Штип за 2019 година, воедно е најуспешен...

Емил Павлов по петти пат е Спортист на годината на Штип за 2019 година, со што стана убеливо најуспешниот спортист на Општина Штип во оваа деценија. Второто место му припадна на...

МОК со строги правила за протестите на ЛОИ

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) издаде упатства во кои се прецизира какви видови на протести на спортисти нема да им бидат дозволени на Олимписките игри во Токио оваа година. Меѓу најзначајните е тоа...

Триумф на штипското карате – Емил Павлов петти пат спортист на годината, Сашко Арсосвки...

Емил Павлов по петти пат ќе ја добие наградата спортист на годината за 2019 година од Општина Штип, истакна претседателот на Комисијата за спорт и за прогласување спортист на годината Елмир Мандак.

Среќна и Нова олимписка 2020 година!

Среќна Нова 2020 година! Многу среќа, здравје, успех и љубов ви пожелува редакцијата на Ипон.мк! Во олимписката година ви посакуваме успех...

Јованоска, Арсовски, Тодорова, Алили најдобри на „Спортист на годината 2019“, најдобар спортист е Стоилов

Столе Стоилов и Пуликсенија Јованоска се најдобрите спортисти во 2019 година, а Ракометната федерација на Македонија е прогласена за најуспешна федерација од страна на Агенцијата за млади и спорт (АМС) пред Фудбалската,...

Потпишан меморандумот за независност за спортот кој треба да донесе унапредување и развој!

Двете главни спортски тела во земјава, Агенцијата за млади и спорт (АМС) и Македонскиот Олимписки Комитет, заедно со претставниците на сите спортски федерации денеска конечно го потпишаа меморандумот за автономија и независност, документ кој ислезе како...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Карате удар – Усман Нурмагомедов ММА и Абдурахим Идризи карате (ВИДЕО)

ММА зема се поголем замав во боречките спортови, при што добрата комбинација од повеќе спортови дава успешни резултати. Неодамна братучедот на Хабиб Нурмагомедов, Усман...

Шабан Трстена: На 10 август го остварив мојот најголем сон – освоив златен олимписки...

На овој ден македонската и југословенската јавност се израдува на златниот медал на Шабан Трстена на Олимписките игри во Лос Анџелес 1984 година. Ова...

Хабиб Нурмагомедов: Сè оди според планот

Хабиб Нурмагомедов вели дека сè оди според планот во подготовките за неговиот следен меч. „Орелот“ ќе слета во октагонот на УФЦ 254 во меч за...

Мечот меѓу Тајсон и Џонсон е преместен за ноември

Егзибицискиот меч меѓу легендите Мајк Тајсон и Рој Џонс е преместен за 28 ноември. Не е јасна причината за оваа одлука. Тие требаше да...

Во Русија ќе прават галавечер во чест на Абдулманап (ВИДЕО)

Непоразениот шампион во лесна категорија во УФЦ, Хабиб Нурмагомедов ќе биде гостин на ММА галавечерта во Русија во спомен на неговиот татко. На почетокот на...