Спортистите кои обезбедија норма за Токио 2020, ќе ги задржат своите места за следната...

Спортистите кои веќе се квалификуваа на Летните олимписки игри во Токио 2020 пред натпреварувањата да се одложат, ќе ги задржат своите места кога форумот ќе се одржи следната година. Околу 57 отсто од 11.000 учесници веќе обезбедија квоти за Токио...

Јапонија предложи а ИОК го прифати едногодишното одложување на Олимписките игри

Јапонија предложи едногодишно одложување на Олимписките игри во Токио кои требаше да се одржат ова лето поради пандемијата од коронавирусот, а Меѓународниот олимписки комитет (МОК) тоа го прифати, соопшти во вторникот јапонскиот премиер Шинзо Абе. „Предложив игрите да се одложат...

Факиќ, Костовски и Трпаноски со порака во борбата против коронавирусот

Претседателите на Самбо, Таеквондо и Џудо федерациите на Македонија, Ердал Факиќ, Борче Костовски и Владимир Трпаноски упатија порака до спортистите и сите привразници на спортот и граѓаните на Македонија со која бараат одговорност, грижа и поддршка за здравствените работници...

Томас Бах: Нема откажување на Олимпијадата во Токио

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет Томас Бах истакна дека е премногу рано да се одложат Олимписките игри во Токио, но сепак постојат неколку сценарија, имајќи ја предвид пандемијата на новиот коронавирус. МОК ќе работи по совет на своето тело во...

Олимпискиот оган пристигна во Токио

Олимпискиот пламен пристигна во петокот во Јапонија, со ограничен дочек поради пандемијата од коронавирусот, која го доведува во прашање и самото одржување летово на најголемиот светски спортски настан. Факелот слета во воздухопвлонцата база во Мацушима, којашто се наоѓа во североисточниот...

ЛОИ ќе се одржат: ИОК не сакал да избрзува со драстични мерки

Меѓународниот oлимписки комитет (ИОК) не сакал да прави драстични одлуки за летните Олимписките игри (ЛОИ) во Токио 2020, иако светот се соочува со пандемија на коронавирусот. ИОК соопштија дека  дека не планираат да прават големи промени поради вирусот, па засега...

Абе доби поддршка од Г7 за Олимписките игри

Јапонскиот премиер Шинзо Абе објави дека групата од седум водечки економии во Г7 го поддржува целосното спроведување на Олимпијадата, но го избегна прашањето за евентуално одложување на Игрите поради пандемијата на коронавирус. „Ние даваме се од себе да се подготвиме...

Премиерот на Јапонија: Олимписките игри ќе се одржат во предвидениот термин

Јапонскиот премиер Шинзо Абе тврди дека Летните олимписки игри во Токио ќе се одржат во јули како што е планирано и покрај пандемијата на коронавирус и откажувањето на речиси сите спортски настани во светот. Сепак, вели дека Интернационалниот олимписки...

Јапонците не ги одложува Олимписките игри, членот што го кажа тоа се извинил

Организаторите на Олмписките игри во Токио велат дека Игрите ќе се одржат како што беше планирано - во јули, и покрај наглото зголемување на бројот на заразени од ковид-19 низ целиот свет. Јоширо Мори, шеф на Олимпијадата во Токио 2020,...

Томас Бах: Какво откажување на Олимписките игри, нема шанса за такво нешто!

Претседателот на Интернационалниот Олимписки Комитет (ИОК), Томас Бах дена не постои ни еден процент шанса да се одложат Летните Олимписки игри во Токио закажани за летово, откако веќе два месеци медиумите постојано шпекулираат дека сè...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Карате удар – Усман Нурмагомедов ММА и Абдурахим Идризи карате (ВИДЕО)

ММА зема се поголем замав во боречките спортови, при што добрата комбинација од повеќе спортови дава успешни резултати. Неодамна братучедот на Хабиб Нурмагомедов, Усман...

Шабан Трстена: На 10 август го остварив мојот најголем сон – освоив златен олимписки...

На овој ден македонската и југословенската јавност се израдува на златниот медал на Шабан Трстена на Олимписките игри во Лос Анџелес 1984 година. Ова...

Хабиб Нурмагомедов: Сè оди според планот

Хабиб Нурмагомедов вели дека сè оди според планот во подготовките за неговиот следен меч. „Орелот“ ќе слета во октагонот на УФЦ 254 во меч за...

Мечот меѓу Тајсон и Џонсон е преместен за ноември

Егзибицискиот меч меѓу легендите Мајк Тајсон и Рој Џонс е преместен за 28 ноември. Не е јасна причината за оваа одлука. Тие требаше да...

Во Русија ќе прават галавечер во чест на Абдулманап (ВИДЕО)

Непоразениот шампион во лесна категорија во УФЦ, Хабиб Нурмагомедов ќе биде гостин на ММА галавечерта во Русија во спомен на неговиот татко. На почетокот на...