Кристијан Воденски го бодри Вардар против Рај-Некар (ФОТО)

Кристијан Воденски е во „Фрапорт арената“ во Фракфурт и ги бодри ракометарите на Вардар против Рај- Некар. Веруваме дека навивањето на шампионот во повеќе боречки вештини ќе му помогне на Вардар да победи. Вардар го продолжува походот кон европскио врв со...

Масакар на бокс мерење во Даблин: Едно лице е загинато и едно е во...

Во масакрот што се случи денес напладне во Даблин-Ирска за време на бокс мерење во хотелот „Риџенси“, едно лице е убиено, а уште едно е тешко повредено. Три лица облечени како полицајци влетале во хотелот вооружени со „калашникови“ и почнале...

„Creed“- приказаната за Роки пристигна во Битола

Приказната за боксерската легенда Роки Балбоа од серијалот филмови „Роки 7“, односно „Creed“, пристигана на репертоарот на Центарот за култура во Битола. Филмот за Роки во САД почна да се прикажува кон крајот на номеври минатата година. Во ова продолжение на поранешниот...

Мартин Стојменов-најдобар по четврти пат во Кочани, КК Партизан најдобра екипа (ФОТО)

  Мартин Стојменов по четврти пат го добие признанието за најдобара спортист на Кочани во 2015 година, кое му го врачи градоначалникот Ратко Димитровски. Мартин Стојменов изјави дека резултатите се плод на упорната работа, а за претстојното Европско првенство во Лимасол,...

Емил Павлов најдобар спортист за 2015, а Жарко Арсовски најдобар тренер во Штип

Денеска на каратистот Емил Павлов од КК „Штип“ свечено му беше доделено признанието за најдобар спортист на Општина Штип во 2015 година, кое е второ по ред. Павлов ова признание го заслужи со бронзениот медал од Европските игри во Баку,...

Вин Дизел се расфрла со тренинзи за стекнување борбено искуство

Секој знае дека Вин Дизел е опасен тип во филмовите, но малку луѓе знаат дека актерот навистина има вештини во боречките вештини. Дизел, заедно со поранешната шампионка на УФЦ, Ронда Русеј, учествува во седмото продолжение на филмот „Брзи и бесни“,...

Емил Павлов најдобар спортист на Штип, Жарко Арсовски најдобар тренер

Втора година по ред, каратистот Емил Павлов од КК „Штип“ е избран за најдобар спортист на градот Штип. „Чувството е прекрасно што по втор пат сум избран за спортист на градот Штип. На Европските игри во Баку  го освоив бронзениот...

Конкурс: АМС ќе финансира настани федерациите во 2016 година

Агенцијата за млади и спорт го објави Конкурсот за доделување средства на субјекти кои реализираат програми од јавен интерес во областа на спортот. Конкурсот ќе трае до 29.01.2016 година до 16.30 часот. На конкурсот учество може да земат субјектите кои ги...

Сигаловиќ? Стивен Сигал доби српско државјанство

Неодамна холивудскиот актер и мајстор на боречките вештини претстојуваше во Србија, а за Нова година настапи пред Собранието. „Се прима во државјанство на Република Србија, Сигал Стивен Фредерик, роден 10 април 1952 година во државата Мичиген (Lansing, Ingham), државјанин на...

Марјан Спасески: 2015 година една од најуспешните за Агенцијата за млади и спорт

Во делот на капиталните инвестиции, ја имавме можеби најуспешната година досега со реализација и изградба на вкупно 56 спортски објекти низ целата држава. Од проектот за изградба на 35 спортски сали, досега 33 се изградија, а изградени се и 19...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Фјури е најплатен борец во светот, пред Мек Грегор и Џошуа

Форбс ја објави листата на најплатените спортисти во светот. Поради коронавирусот, многу настани се откажани и одложени, а платите паднаа за прв пат во последните...

Средбата Емилијаненко – Магомед Исмаилов кон крајот на јули (ВИДЕО)

Александар Емилијаненко и Магомед Исмаилов ќе се борат на 24 јули. Веста ја објави Мејрбек Хасиев, шеф на чеченската организација АЦА. Борбата меѓу нив требаше...

Џастин Гејџи откри како ќе го победи Хабиб (ВИДЕО)

Привремениот шампион во лесна категорија Xастин Гејџи знае што треба да направи за да го победи Хабиб Нурмагомедов. Тие ќе се борат во последните месеци...

Хабиб Нурмагомедов останува подготвен

Неспорниот шампион во лесна категорија Хабиб Нурмагомедов се врати на интензивните тренинзи. Непоразениот борец постеше за време на светиот месец Рамазан и сега може...

Конор Мек Грегор: Јас сум најголемиот во ММА – навикнете се

Конор Мек Грегор уште еднаш се прогласи за најголем во историјата на ММА. Поранешниот двоен шампион е мотивиран од функцијата на неговиот тренер Џон Каванаг,...