Скопје, Лозана и Токио кандидати за постдипломски студии за спортски менаџмент?

Македонскиот олимписки комитет (МОК) поднесе кандидатура Скопје и Македонија во мај 2019 година да бидат домаќини на постдипломските студии за спортски менаџмент на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК). Програмата што е поддржана од ИОК и од Европскиот олимписки комитет (ЕОК) треба...

Спасески на конференција во Будимпешта за борба против допингот

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески во следните три дена ќе престојува во работна посета на Будимпешта, каде ќе земе учество на министерската конференција за министри надлежни за спортот, во организација на Советот на Европа. На конференцијата...

МОК и 25 национални спорстки федерации прават стратешки план 2020-2024

Mакедонскиот олимписки комитет (МОК), во соработка со Националните спортски федерации (НСФ-ии), целосно почитувајќи ја нивната автономија и незвисност, одржаа повеќе состаноци во насока на изработка на заеднички таргетиран стратешки план за циклусите 2020 и 2024, со одредување на заедничките...

„Роден верник“ – филм за бивши престапници кои се свртеле кон боксот (ВИДЕО)

„Роден верник“ е краток документарен филм за хуманитарното здружение Карни’с комјунити која преку бокс рехабилитира поранешни престапници и млади луѓе. Дариуш Норвоијан со филмот ја раскажува приказната за една организација која им помага на младите луѓе без друга перспектива и...

Сојуз на спортови на град Скопје: Бошко Заборски е најдобар тренер!

Карате тренерот на Макпетрол, Бошко Заборски, е добитиник на признието на Сојуз на спортови на градот Скопје за најдобар тренер, кој денеска ги додели признанијата „13 Ноември“ по повод денот на ослободувањето на главниот град. Признанието за животно дело го...

Конечно: По 56 години и 200 филма, Џеки Чен доби Оскар (ФОТО/ВИДЕО)

Мајсторот на боречките вештини, Џеки Чен, конечно на свеченоста во саботата ја доби најпрестижната филмска награда почесниот Оскар за придонес во филмската уметност. Кога Џеки Чен пред 23 години го видел Оскарот во домот на Сивлестер Сталоне, си ветил дека...

Каратистот Адем Хајдароглу го истрча маратонот во Истанбул

Каратистот Адем Хајдероглу денеска го истрча помалиот маратон ма 15 километри на 38. Истанбул маратон, на кој учетсвуваа неколку илјади натпреварувачи. Македонскиот амбасадор во Турција, Адем Хајдероглу, без проблем ги истрча 15-те километри и ја претстави и Мкаедонија со нашите...

Новиот претседател на САД – Доналд Трамп го бидува и за тепање (ВИДЕО)

Новоизбраниот претседател на Америка Доналд Трамп покажа дека го бидува и за тепање. Пред пет години ја избричи главата на Винс Мек Махони воВВЕ/WWE, популарното боречко/кечерско шоу, кое се емитуваше на програмата во Америка. Во шоуто каде директори имаа по еден...

Застрелан двократен светски шампион во кик бокс (ВИДЕО)

Поранешниот двократен светски шампион во професионален кик бокс, Џабраил Џабраилов е пронајден мртов. Телото на 43-годишниот, маж кој умрел од рани здобиени од огнено оружје, е пронајден на паркинг во трговски центар на југозападот на главниот град, рекла портпаролката на...

ХУМАНОСТ НА ДЕЛО: Спортистите и спортските новинари од Битола даруваа крв (ФОТО)

Денес по 6-ти пат во Битола се одржа хуманитарната акција за дарување крв „Хуманост на дело“ во организација на општинаската администрација и спортистите, како пример на здрави и хумани млади луѓе. Да потсетиме дека од минатата година се вклучија и...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Наташа Стефановска по три одлагања го зададе решавачкиот удар, кажа ДА… (ФОТО)

Наташа Стефановска го здададе финалниот карате удар против пливач – го кажа судбоносното ДА. Нашата трофејна каратистка денеска го кажа судбоносното „да“ на Горан Стаменов...

Мечот за одбрана на светската титула на Даниел Стефановски презакажан за декември

Борбата на Даниел Стефановски за одбрана на светската титула во К-1 на Суперкомбат против Алекс Филип е презакажана за декември. Како што не извести...

Погледнете како помина соочувањето меѓу Миочиќ и Кормиер (ВИДЕО)

Помалку од два дена нè одвојуваат од една од најважните борби во тешка категорија во историјата на УФЦ. Во раните утрински часови во недела е...

Ломаченко се одрече од дел од хонорарот за да договори голем меч за обединување...

Од денес, љубителите на боксот може да очекуваат уште една голема борба. Конечно, постигнат е договор за голем меч во лесна категорија меѓу двајца феноменални...

Миочиќ: Викендов ќе одредиме кој е најголем во тешка категорија

Шампионот во тешка категорија Стипе Миочиќ не планира да се раздели со титулата. Викендов Миочиќ ќе се бори со Даниел Кормиер во главната борба на...