Томас Бах категоричен: Олимпијадата не се одложува лесно

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет, Томас Бах, строго ги отфрли тврдењата дека МОК бил премногу неодлучен да ги одложи Олимпијадата во Токио поради пандемијата од коронавирус. Тој зборуваше за германскиот весник „Велт ам Сонтаг“. „Јас сум личност што има многу...

„Руска направија“ – лудо мавање до бесвест (ВИДЕО)

„Руска направија“ што би рекол Цацко Конопишки. Уште една луда спортска комбинација во Русија. Оваа пресметка е комбинација од туркање на рака и бокс, при што нема збошотување, туку здраво бокс мавање. Впрочем, уверете се сами за што станува збор од...

Рускиот шампион Камотски и бразилскиот ѕвер Зулузињо се спукаа во затвор (ВИДЕО)

Популарниот руски шампион во удирање шлаканици, Василиј Камотски, против ММА-ѕверот од Бразил, Зулузињо, во пресметка за пари во еден неидентификуван затвор. Камотски минатата година стана феномен на интернет кога победи на локалното натпреварување во удирање шлаканици во Сибир во март...

Можно е Олимписките игри да не се одржат и во 2021 година

Пандемијата со коронавирус може да го одложи одржувањето на Олимписките игри и во 2021 година, информираше извршниот директор на организацискиот комитет на ОИ во Токио, Тоширо Муто. „Мислам дека никој не може со сигурност да каже дали коронавирусот може да...

Сите учесници на Олимпијадата во Токио ќе бидат познати на 29 јуни 2021 година

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) го објави ажурираниот рок за квалификацискиот период за спортисти на Олимпијадата во Токио, што ќе се одржи следното лето. Ова ќе се случи на 29 јуни 2021 година. Системот за квалификации ќе биде доставен до...

ИОК ќе го разгледа предлогот за вклучување на четири „егзотични“ спортови на Олимпијадата 2024

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) ќе преговара со организациониот одбор на Олимпијадата 2024 во Париз и меѓународните федерации за да утврди кога ќе се донесе конечната одлука за вклучување на егзотични спортови во програмата на Игрите. Се работи за брејкденс, скејтбординг,...

Каевски: Ваучерите важат, спортот добива и дополнителни мерки за помош

Сите ангажирани во клубовите би било каков основ, вработени или со хонорарни или друг вид на договорои ќе можат да бидат корисници на мерките на Владата за олеснување на кризата од 14.500 илјади денари за април и за мај....

ИОК го потврди терминот за Олимспиките игри во Токио 2021 година

Летните олимписки игри и официјално го добија терминот за следното лето. Ќе се одржат од 23 јули до 8 август 2021 година потврдуваат во заедничка изјава Интернационалниот олимписки комитет, Организацискиот одбор и јапонската влада. Ова практично е само потврда...

Одложувањето на Олимпијадата во Токио и донесе загуби на Јапонија од 6 милијарди долари

Трансферот на Летните олимписки игри во Токио од оваа за следната година ќе ја чини економијата на Јапонија 5,8 милијарди долари. Олимписките игри требаше да се одржат од 24 јули до 9 август 2020 година, но поради пандемијата на коронавирус,...

Одреден новиот датум за Олимписките игри во Токио

Олимписките Игри што требаше да се одржат во Токио летово и официјално се одложени, а во заедничкото соопштение на јапонските власти и на ИОК беше наведено дека во блиска иднина ќе биде обелоденет и новиот термин. Според јапонската телевизија НХК,...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Карате удар – Усман Нурмагомедов ММА и Абдурахим Идризи карате (ВИДЕО)

ММА зема се поголем замав во боречките спортови, при што добрата комбинација од повеќе спортови дава успешни резултати. Неодамна братучедот на Хабиб Нурмагомедов, Усман...

Шабан Трстена: На 10 август го остварив мојот најголем сон – освоив златен олимписки...

На овој ден македонската и југословенската јавност се израдува на златниот медал на Шабан Трстена на Олимписките игри во Лос Анџелес 1984 година. Ова...

Хабиб Нурмагомедов: Сè оди според планот

Хабиб Нурмагомедов вели дека сè оди според планот во подготовките за неговиот следен меч. „Орелот“ ќе слета во октагонот на УФЦ 254 во меч за...

Мечот меѓу Тајсон и Џонсон е преместен за ноември

Егзибицискиот меч меѓу легендите Мајк Тајсон и Рој Џонс е преместен за 28 ноември. Не е јасна причината за оваа одлука. Тие требаше да...

Во Русија ќе прават галавечер во чест на Абдулманап (ВИДЕО)

Непоразениот шампион во лесна категорија во УФЦ, Хабиб Нурмагомедов ќе биде гостин на ММА галавечерта во Русија во спомен на неговиот татко. На почетокот на...