Васил Тупурковски е реизбран за претседател на МОК

Д-р Васил Тупурковски е ново-стариот претседател на Македонскиот олимписки комитет (МОК). Досегашниот прв човек речиси доби акламативна поддршка од страна на делегатите на изборното Собрание на МОК. Имаше само еден глас воздржан. Тупурковски доби нов четиригодишен мандат на претседателската функција....

МОК избира меѓу Тупурковски и Николовски

За половина час во хотелот Александар палас ќе се одржи изборно Собрание на Македонскиот олимписки комитет (МОК). На актуелниот претседател на МОК, Васил Тупурковски, против кандидат му е најдобриот македонски кајакар Атанас Николовски.    По 24 години, Македонскиот олимписки комитет...

Скопје, Лозана и Токио кандидати за постдипломски студии за спортски менаџмент?

Македонскиот олимписки комитет (МОК) поднесе кандидатура Скопје и Македонија во мај 2019 година да бидат домаќини на постдипломските студии за спортски менаџмент на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК). Програмата што е поддржана од ИОК и од Европскиот олимписки комитет (ЕОК) треба...

Спасески на конференција во Будимпешта за борба против допингот

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески во следните три дена ќе престојува во работна посета на Будимпешта, каде ќе земе учество на министерската конференција за министри надлежни за спортот, во организација на Советот на Европа. На конференцијата...

МОК и 25 национални спорстки федерации прават стратешки план 2020-2024

Mакедонскиот олимписки комитет (МОК), во соработка со Националните спортски федерации (НСФ-ии), целосно почитувајќи ја нивната автономија и незвисност, одржаа повеќе состаноци во насока на изработка на заеднички таргетиран стратешки план за циклусите 2020 и 2024, со одредување на заедничките...

„Роден верник“ – филм за бивши престапници кои се свртеле кон боксот (ВИДЕО)

„Роден верник“ е краток документарен филм за хуманитарното здружение Карни’с комјунити која преку бокс рехабилитира поранешни престапници и млади луѓе. Дариуш Норвоијан со филмот ја раскажува приказната за една организација која им помага на младите луѓе без друга перспектива и...

Сојуз на спортови на град Скопје: Бошко Заборски е најдобар тренер!

Карате тренерот на Макпетрол, Бошко Заборски, е добитиник на признието на Сојуз на спортови на градот Скопје за најдобар тренер, кој денеска ги додели признанијата „13 Ноември“ по повод денот на ослободувањето на главниот град. Признанието за животно дело го...

Конечно: По 56 години и 200 филма, Џеки Чен доби Оскар (ФОТО/ВИДЕО)

Мајсторот на боречките вештини, Џеки Чен, конечно на свеченоста во саботата ја доби најпрестижната филмска награда почесниот Оскар за придонес во филмската уметност. Кога Џеки Чен пред 23 години го видел Оскарот во домот на Сивлестер Сталоне, си ветил дека...

Каратистот Адем Хајдароглу го истрча маратонот во Истанбул

Каратистот Адем Хајдероглу денеска го истрча помалиот маратон ма 15 километри на 38. Истанбул маратон, на кој учетсвуваа неколку илјади натпреварувачи. Македонскиот амбасадор во Турција, Адем Хајдероглу, без проблем ги истрча 15-те километри и ја претстави и Мкаедонија со нашите...

Новиот претседател на САД – Доналд Трамп го бидува и за тепање (ВИДЕО)

Новоизбраниот претседател на Америка Доналд Трамп покажа дека го бидува и за тепање. Пред пет години ја избричи главата на Винс Мек Махони воВВЕ/WWE, популарното боречко/кечерско шоу, кое се емитуваше на програмата во Америка. Во шоуто каде директори имаа по еден...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Фјури е најплатен борец во светот, пред Мек Грегор и Џошуа

Форбс ја објави листата на најплатените спортисти во светот. Поради коронавирусот, многу настани се откажани и одложени, а платите паднаа за прв пат во последните...

Средбата Емилијаненко – Магомед Исмаилов кон крајот на јули (ВИДЕО)

Александар Емилијаненко и Магомед Исмаилов ќе се борат на 24 јули. Веста ја објави Мејрбек Хасиев, шеф на чеченската организација АЦА. Борбата меѓу нив требаше...

Џастин Гејџи откри како ќе го победи Хабиб (ВИДЕО)

Привремениот шампион во лесна категорија Xастин Гејџи знае што треба да направи за да го победи Хабиб Нурмагомедов. Тие ќе се борат во последните месеци...

Хабиб Нурмагомедов останува подготвен

Неспорниот шампион во лесна категорија Хабиб Нурмагомедов се врати на интензивните тренинзи. Непоразениот борец постеше за време на светиот месец Рамазан и сега може...

Конор Мек Грегор: Јас сум најголемиот во ММА – навикнете се

Конор Мек Грегор уште еднаш се прогласи за најголем во историјата на ММА. Поранешниот двоен шампион е мотивиран од функцијата на неговиот тренер Џон Каванаг,...