Најсилната и најубавата во светот – Гета Беча во посета на најдобрите во Магнус...

Една од најсилните и најубавите жени во светот, Гета Беча, беше во друштво на тренерот по фитнес и боди билдинг Дејан Митровски  - Урко и Бобан Ѓоровски, пртеседател на Бодибилдинг фитнес федерацијата на Македонија. Гета Беча е од Косово и...

Јакупи, Ѓоргиев, Заборски, Геориева, Белистојаноски, Карате и Кик бокс федерациите конкуренти за „нај“ спортисти,...

Агенцијата за млади и спорт и Сојузот на спортски федерации ги објавија номинациите за „Спортисти на годинита“ во Македонија, избор кој предивика коментари во домашната јавноста. Во категоријата „Спортист на годината“ се каратистот Берат Јакупи и кикбоксерот Димитар Ѓорѓиев, потоа...

АМС работилница: Примена на законите во поддршка на спортот – права и обврска

Во просториите на Агенцијата за млади и спорт денеска се одржа работилница на тема: Примена на законите во поддршка на спортот – права и обврска.  Работилницата беше наменета за претставниците на спортските национални федерации со цел запознавање на новите законски измени...

Назим Куртовиќ спортски работник за 2017-та на ССГС, сите почести за европскиот првак РК...

Сојузот на спортови на град Скопје ги додели традиционалните награди „13 Ноември“ за посебни успеси и достигнувања во спортот. Главните признанија за 2017 година очекувано завршија кај актуелниот европски шампион РК Вардар. Меѓу добитниците и карате мајсторот, исто така...

Уапсен првиот човек на Олимпијадата во Рио де Жанеиро

Полиција во Бразил го уапси претседателот на Националниот олимписки комитет, Карлос Артур Нузман, поради обвинение за обид за подмитување членови на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) во изборот на Рио де Жанеиро за домаќин на Олимпијадата во 2016 година. 75-годишниот Нузман,...

Џорџ Форман го предизвика Стивен Сигал на слободна борба во Лас Вегас

Зачестија ситуациите борците да сакаат да се испробаат вон нивната дисциплина. Откако Конор го одработи мечот со Флојд и зеде огромни пари, многумина би се обиделе да го направат истото. Поранешната боксерска легенда Џорџ Форман од непознати причини ја предизвика...

Основачот на олимписката лабораторија: Сите тие се на допинг. Сите до еден (ВИДЕО)

Дон Катлин е основач и водач на првата антидопинг лабораторија во САД – УКЛА/UCLA олимписка аналитичка лабораторија. Познат е по креирањето на тестови за откривање на недозволени средства во организмот, а го надгледуваше и тестирањето на Олимписките игри. Во новиот документарен...

Фамилијарна фотографија на Брус Ли која досега никој не ја видел

Фамилијарна фотографија на Брус Ли која деосега никој не ја видел. Јунакот на многу генерации на боречките вештини и на филмовите со ваква содржина.

Фил Хит седми пат стана Мистер Олимпија и се изедначи со Шварценегер (ВИДЕО)

Фил Хит во Лас Вегас го освои најпрестижото натпреварување во бодибилдинг. 37-годишниот Американец по седми пат стана Мистер Олимпија и се изедначи со Арнолд Шварценегер. Догодина има шанса да го изедначи рекордот на Ли Хани и Рони Колеман, кои се единствени...

ИОК: Париз домаќин на Летните олимписки игри во 2024, а Лос Анџелес во 2028...

Париз ќе биде домаќин на Летните олимписки игри во 2024, а Лос Анџелес во 2028 година, објави Меѓународниот олимписки комитет (ИОЦ) на седницата на Извршниот комитет во Лима. Двата града конкурираа за Игрите во 2024, четири години по оние во...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Фјури е најплатен борец во светот, пред Мек Грегор и Џошуа

Форбс ја објави листата на најплатените спортисти во светот. Поради коронавирусот, многу настани се откажани и одложени, а платите паднаа за прв пат во последните...

Средбата Емилијаненко – Магомед Исмаилов кон крајот на јули (ВИДЕО)

Александар Емилијаненко и Магомед Исмаилов ќе се борат на 24 јули. Веста ја објави Мејрбек Хасиев, шеф на чеченската организација АЦА. Борбата меѓу нив требаше...

Џастин Гејџи откри како ќе го победи Хабиб (ВИДЕО)

Привремениот шампион во лесна категорија Xастин Гејџи знае што треба да направи за да го победи Хабиб Нурмагомедов. Тие ќе се борат во последните месеци...

Хабиб Нурмагомедов останува подготвен

Неспорниот шампион во лесна категорија Хабиб Нурмагомедов се врати на интензивните тренинзи. Непоразениот борец постеше за време на светиот месец Рамазан и сега може...

Конор Мек Грегор: Јас сум најголемиот во ММА – навикнете се

Конор Мек Грегор уште еднаш се прогласи за најголем во историјата на ММА. Поранешниот двоен шампион е мотивиран од функцијата на неговиот тренер Џон Каванаг,...