Јована Георгиева најдобар спортист на Штип, боречките спортови доминираат

Комисијата за спорт при Општина Штип ги одреди најдобрите спортисти во 2017 година, а каратистката Јована Георгиева (КК Македонка) е без конкуренција најдобра. Таа го освои бронзениот медал на Европското првенство за сениори во борби. Индивидуалните спортови- каратето, кик...

Се појави ВИДЕО од инцидентот меѓу Жан Клод ван Дам и Гарбранд: Држи го...

Веста за инцидентот меѓу славниот актер Жан-Клод Ван Дам и поранешниот шампион во банатам  категорија на УФЦ Коди Гарбранд е стара. Меѓутоа, овие денови, на Јутјуб сервисот се појави видео снимка од инцидентот на која се гледа како актерот...

IPON.mk: Среќна и бериќетна Нова година!

Почитувани спортисти, тренери, спортски работници, љубители на боречките спортови и вештини, деловни партнери IPON.mk Ви ја честита Новата 2018 година со искрени желби за поголеми успеси и на спортски план и во приватниот живот и на деловен план. Во Новата...

КК Гладијатор и БК Борец ги собраа наградите за спортисти на годината во Велес

Општина Велес вечерва ги прогласи најдобрите спортсити за 2017 година, а Енис Небиовски е најуспешниот во оваа година. Карате клубот Гладијатор е најуспешен тим, ги има и најуспешните млади спортисти, Боби Војдиновски е најдобар судија, а клубот доби посебно...

Филип Ризов е најдобар спортист на Кавадарци, Урбан инвест е најдобар клуб (ФОТО)

Филип Ризов е избран најдобар спортист на Кавадарци за 2017 година. Карате клубот Урбан инвест е прогласен за најдобар спортски колектив, а Владанка Аврамова најдобар млад спортист, најдобар младински клуб е ГРК Тиквеш, најтренер е Љупчо Малинков, додека Даниел Мојсов...

АМС во новогодишните пакетчиња подели 350.000 евра – Олимпик спорт, Бутел, Ипон, Лирија, Шампион...

Агенцијата за млади и спорт (АМС) неколку дена пред крајот на 2017 година на клубовите во сите спортови подели новогодишни пакетчиња во вкупна вредност од 21 милион денари (350.000 евра), пари кои беа повлечени од втората транша за Боксерската...

Александар Маленко го разбранува Собранието на МОК

Македонскиот олимписки комитет (МОК) го одржа редовното годишно Собрание, при што точките минуваа и без дискусија. Но, заспаноста на Собранбието на МОК ја за разбранува Александар Маленко во врска со Стратешкиот развоен план на МОК, кој беше посебна точка на...

Заев вети и Закон и Фонд за спорт, финансирање на олимписки канидати…(ВИДЕО)

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, на свеченоста по повод избор на Спортист на годината даде повеќе ветувања за спортот и спортистите, како целосно финансирање на олмписките кандидати, нов Закон за спорт, Фонд за спорт, враќање на...

Ракометари и каратисти најдобри спортисти – Стојанче Стоилов и Јована Георгиева (ФОТО)

Стојанче Стоилов е прогласен за најдобар спортист на Македонија, а Јована Георгиева за најдобра спортистка за 2017 година вечерва на свечената церемонија во Драмнскиот театар во Скопје. Изборот „Спортисти на годината 2017“ го организира АМС. Со една реченица ракометари и...

Осум од 12 стипендисти на МОК за ОИ во Токио 2020 се од боречките...

Осум од 12 спортсити кои ќе бидат стипендирани од Македонскиот олимписки комитет (МОК) се од боречките спортови, кои и најмногу и имаат донесено медал на Македонија од олмпијадите. Четворица каратисти, двајца борачи и по еден таеквондист и џудистка се...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Наташа Стефановска по три одлагања го зададе решавачкиот удар, кажа ДА… (ФОТО)

Наташа Стефановска го здададе финалниот карате удар против пливач – го кажа судбоносното ДА. Нашата трофејна каратистка денеска го кажа судбоносното „да“ на Горан Стаменов...

Мечот за одбрана на светската титула на Даниел Стефановски презакажан за декември

Борбата на Даниел Стефановски за одбрана на светската титула во К-1 на Суперкомбат против Алекс Филип е презакажана за декември. Како што не извести...

Погледнете како помина соочувањето меѓу Миочиќ и Кормиер (ВИДЕО)

Помалку од два дена нè одвојуваат од една од најважните борби во тешка категорија во историјата на УФЦ. Во раните утрински часови во недела е...

Ломаченко се одрече од дел од хонорарот за да договори голем меч за обединување...

Од денес, љубителите на боксот може да очекуваат уште една голема борба. Конечно, постигнат е договор за голем меч во лесна категорија меѓу двајца феноменални...

Миочиќ: Викендов ќе одредиме кој е најголем во тешка категорија

Шампионот во тешка категорија Стипе Миочиќ не планира да се раздели со титулата. Викендов Миочиќ ќе се бори со Даниел Кормиер во главната борба на...