Рускиот крал на шлаканиците уште еднаш покажа колку е силен – го „заспа“ својот...

Рускиот крал на шлаканиците Васили Камотски повторно се најде во центарот на вниманието на светската јавност. Камотски е познат како шампион во натпреварите во шлаканици во Русија, но за него не се знае многу. Тој не дозволува за неговиот приватен живот...

Агенцијата за млади и спорт ја објави листата на корисници на финансиска помош

Стручната комисија во рамки на Агенција за млади и спорт одлучуваше за финансиска поддршка за спортисти, стручни лица од областа на спортот и спортската администрација за време на вонредна состојба. Листата на сите оние кои се корисници на средства во...

ИОК со 800 милиони долари за помош поради одложувањето на Олимписките игри

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) издвои 800 милиони долари за да се ублажат тешките економски последици поради одложувањето на Игрите во Токио. Олимписките игри кои требаше да се одржат ова лето во Токи се одложени за наредното поради пандемијата на коронавирусот. ИОК...

Протокол за тренинг на спортисти во поединечни спортови

Владата ги донесе протоколите за тренинг во поединечните спортови, во прилогот број ги препорачува следните мерки: Организацијата на тренинзите е дозволена единствено во спортски објекти кои можат да ги задоволат техничките и сигурносни услови со можност за физичко растојание...

Прво ќе почнат индивидуалните спортови, порача министерот Филипче

На денешната редовна прес-конференција Министерот за здравство, Венко Филипче одвои и краток дел за спортот. Филипче најави дека први кој ќе се вратат кај нас се индивидуалните спортови. После викендот кј следи ќе се решава дали има услвои за враќање...

Неверојатно, „Планината“ подигна половина тон за светски рекорд (ВИДЕО

Хафтхор Јулис Бјорнсон e првиот човек во историјата кој успешно подигна повеќе од половина тон. Исланѓанецот кој во популарната серија „Игра на тронот“ го глумеше ликот со име „Планина“ успеа во воздух да подигне дури 501 килограм. „Пресреќен сум што во...

ИОК со милионски загуби по преместувањето на Олимписките игри

Одложувањето на Летните олимписки игри предизвикаа големи финансиски проблеми на сите вклучени во најголемиот спортски настан на планетава. Сепак и покрај големите загуби олимпиското движење има начин како да им помогне на сите свои членови. Претседателот на Интернационалниот олимписки комитет,...

Ако не се одржи Олимпијадата во Токио во 2021 година нема никогаш да се...

Ако не се одржи Олимпијадата во Токио во 2021 година нема никогаш да се одржи, рече претседателот на Организацискиот комитет Јоширо Мори. Во интервју за јапонскиот весник „Никан спортс“, Мори рече дека доколку Олимписите игри не започнат на закажаниот датум,...

Одложувањето на Олимписките игри може да чини повеќе од 3 милијарди долари

Јапонската влада нема договор со Меѓународниот олимписки комитет (МОК) да ги покрие дополнителните трошоци, откако Олимпијадата во Токио се презакажа од летото 2020 до 2021 година, поради пандемијата од коронавирус. Ова го соопшти генералниот секретар на кабинетот Јошихиде Суга. –...

Токио ќе се откаже од Олимпијадата, ако се откаже уште еднаш

Токио нема план „Б“ доколку се случи уште едно принудно одложување на Олимпијадата. Маса Такаја, портпарол на Организацискиот комитет, рече дека работата во Токио продолжува со претпоставката дека Игрите ќе започнат на 23 јули 2021 година, по што ќе следуваат...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Карате удар – Усман Нурмагомедов ММА и Абдурахим Идризи карате (ВИДЕО)

ММА зема се поголем замав во боречките спортови, при што добрата комбинација од повеќе спортови дава успешни резултати. Неодамна братучедот на Хабиб Нурмагомедов, Усман...

Шабан Трстена: На 10 август го остварив мојот најголем сон – освоив златен олимписки...

На овој ден македонската и југословенската јавност се израдува на златниот медал на Шабан Трстена на Олимписките игри во Лос Анџелес 1984 година. Ова...

Хабиб Нурмагомедов: Сè оди според планот

Хабиб Нурмагомедов вели дека сè оди според планот во подготовките за неговиот следен меч. „Орелот“ ќе слета во октагонот на УФЦ 254 во меч за...

Мечот меѓу Тајсон и Џонсон е преместен за ноември

Егзибицискиот меч меѓу легендите Мајк Тајсон и Рој Џонс е преместен за 28 ноември. Не е јасна причината за оваа одлука. Тие требаше да...

Во Русија ќе прават галавечер во чест на Абдулманап (ВИДЕО)

Непоразениот шампион во лесна категорија во УФЦ, Хабиб Нурмагомедов ќе биде гостин на ММА галавечерта во Русија во спомен на неговиот татко. На почетокот на...