Јапонски епидемиолог бара откажување на Олимпијадата во Токио

Епидемиологот и поранешен стручен советник на јапонските власти, Кентаро Ивата, го сподели своето мислење за Олимписките игри во Токио во 2021 година. Претходно, Олимпијадата во 2020 година беше одложена за следната година поради пандемијата на коронавирус. – Ќе биде тешко да...

Бах го соопшти најлошото сценарио за Олимписките игри во Токио

Претседателот на Интернационалниот олимписки комитет, Томас Бах го соопшти и најцрното можно сценарио за судбината на Игрите во Токио кои се поместени за следната година. Тој во интервју за BBC истакна дека ако поради некоја причина следното лето Летните игри...

Кечерот Шад Гаспард пронајден мртов на калифорниска плажа

По неколкудневна потрага, конечно е пронајдено телото на поранешната ѕвезда на ВВЕ организацијата, Шад Гаспард, кој трагично настрада во Калифорнија. Шад влегол во вода со својот 10-годишен син, а потоа силните струи ги одвлечкале во длабочината на морето. Спасувачката екипа...

Рускиот крал на шлаканиците уште еднаш покажа колку е силен – го „заспа“ својот...

Рускиот крал на шлаканиците Васили Камотски повторно се најде во центарот на вниманието на светската јавност. Камотски е познат како шампион во натпреварите во шлаканици во Русија, но за него не се знае многу. Тој не дозволува за неговиот приватен живот...

Агенцијата за млади и спорт ја објави листата на корисници на финансиска помош

Стручната комисија во рамки на Агенција за млади и спорт одлучуваше за финансиска поддршка за спортисти, стручни лица од областа на спортот и спортската администрација за време на вонредна состојба. Листата на сите оние кои се корисници на средства во...

ИОК со 800 милиони долари за помош поради одложувањето на Олимписките игри

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) издвои 800 милиони долари за да се ублажат тешките економски последици поради одложувањето на Игрите во Токио. Олимписките игри кои требаше да се одржат ова лето во Токи се одложени за наредното поради пандемијата на коронавирусот. ИОК...

Протокол за тренинг на спортисти во поединечни спортови

Владата ги донесе протоколите за тренинг во поединечните спортови, во прилогот број ги препорачува следните мерки: Организацијата на тренинзите е дозволена единствено во спортски објекти кои можат да ги задоволат техничките и сигурносни услови со можност за физичко растојание...

Прво ќе почнат индивидуалните спортови, порача министерот Филипче

На денешната редовна прес-конференција Министерот за здравство, Венко Филипче одвои и краток дел за спортот. Филипче најави дека први кој ќе се вратат кај нас се индивидуалните спортови. После викендот кј следи ќе се решава дали има услвои за враќање...

Неверојатно, „Планината“ подигна половина тон за светски рекорд (ВИДЕО

Хафтхор Јулис Бјорнсон e првиот човек во историјата кој успешно подигна повеќе од половина тон. Исланѓанецот кој во популарната серија „Игра на тронот“ го глумеше ликот со име „Планина“ успеа во воздух да подигне дури 501 килограм. „Пресреќен сум што во...

ИОК со милионски загуби по преместувањето на Олимписките игри

Одложувањето на Летните олимписки игри предизвикаа големи финансиски проблеми на сите вклучени во најголемиот спортски настан на планетава. Сепак и покрај големите загуби олимпиското движење има начин како да им помогне на сите свои членови. Претседателот на Интернационалниот олимписки комитет,...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Боксерот кој го пензионира Мајк Тајсон работи како дрвосечач

Кевин МекБрајд во 2005 година го прати во пензија легендарниот Мајк Тајсон. Ирскиот боксер го совлада Тајсон на 11 јуни 2005 година со прекин во...

Кормиер: Мек Грегор – Силва е поголем меч од Џонс – Нгану

Даниел Кормиер гори од љубопитност да го види Конор Мек Грегор против Андерсон Силва. Силва неодамна го предизвика Мек Грегор на социјалните медиуми и Ирецот...

Тајсон Фјури: Јас сум белец, па сум бил жртва на расизам

Шампионот на ВБЦ во тешка категорија, Тајсон Фјури, вели дека и покрај тоа што е белец, честопати бил цел на расизам во Велика Британија...

Џон Џонс „ги воспитува“ хулиганите на протестите во САД (ВИДЕО)

Шампионот на УФЦ во полутешка категорија и еден од најдобрите борци на сите времиња, Џон Џонс излезе да протестира против убиството на Џорџ Флојд. Џонс...

Бруно Канети се степал со разбојници, но е застрелан во гради! (ФОТО)

Аргентинскиот ММА-борец, Бруно Канети е сместен во болница откако бил застрелан во гради, откако двајца вооружени разбојници се обиделе да му го украдат моторот. Двајца...