Лиценцирање или дипломирање?

Во текот на викендот, започна  Првата и Младинската лига на Боксерска федерација на Македонија (БФМ) што се одржа во Куманово, при што се истакна проблем кој веќе долго време претставува проблем и...

Сјајот и бедата на боксот: Четири боксери се на листата на Форбс за најплатени...

Мејведер, исклучок а не правило во боксот! На листата на Форбс на најплатени спортисти во светот се најдоа 4 боксери, од кои првото место како најплатен спортист го зазема Флојд Мејведер. Тој беше на врвот во 2012, 2014 и 2015...

Наместо бокс во штипскиот шатор се случи циркус со автонокаут!

Некои работи тешко се стекнуваат а брзо се губат од простодушни пресметки за нешто веднаш и сега. Иако сите се согласија да го креваат боксот од мртва точка и дека ќе работат на долги патеки за повторно да ја...

Жарко Костосвки: СП во Тенерифе, уште една „Есенска тажна слика за Македонското карате“!

Читајќи ги написите и коментарите во Ипон.мк во изминативе неколку дена, а како познавач на нештата, а и од професионален аспект не можев а да не го искоментирам последниот настап на КФМ на Светското првенство во Тенерифе. Уште една...

Жарко Костовски: Негативна селекција!

Минатата недела се одржа фудбалскиот натпревар во групната фаза помеѓу екипите на Вардар и Реал Сосиедат, за кој сите знаеме резултатски како заврши. После тој пораз тренерот на ФК Вардар присуствуваше на прес-конференцијата и ги искажа своите видувања за...

Жарко Костовски: Во спортот функционираат законитости во тренажниот процес, па така и во каратето!

Помина скоро цела недела од завршувањето на Истамбул опен.На овој турнир од Премиер лигата македонското карате се претстави со 31 каратист, дел од нив испратени од своите матични клубови, да се надградуваат и да бркаат пласман меѓу 50-те каратисти...

Костовски: Лајпциг ни ја прикажа суровата вистина и не опомени дека некаде грешиме!

Почитувани читатели на Ipon.mk и љубители на боречките спортови и вештини од денеска ќе објавуваме клумни на професор д-р Жарко Костовски редовен професор на Факултет за физичко образование, спорт и здравје по предметите: теорија и методика на карате, техника...

Иронијата за забраните и комуникацијата со кинески ѕид!

Просто да се изначудиш кога човек се оградува од комуникацијата со остатотокот од светот ограден со кинески ѕид, а на блиските околу себе и забранува каква било комуникација, дури и да лајкуваат и споделуваат текстови од Ipon.mk. Методи препознатливи...

Ревизии – да, стопирање на процеси – не! Дали сме пред скандал?

  Промените секој пат се добредојдени, со нив се подразбира дека ќе дојдат нови идеи и ќе се надоградат старите за подоброто на сите вклучени во еден процес, во случајов спортот. Сепак, тоа не значи дека тековните процеси треба да се...

Борење со конкретни ставови и расчистување со бизнис политиката

Македонското борење поодамна е во резултатска криза, но и во организациска и морална. Многу погрешни колосеци се фаќаа во минатото за последните две децении да се осипа градениот квалитет. На тоа влијаеја и општествените состојби, а неколкуте обиди не...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Лиценцирање или дипломирање?

Во текот на викендот, започна  Првата и Младинската лига на Боксерска федерација на Македонија (БФМ) што се...

Последни објави

Ентони Џошуа прати порака од самоизолација и откри: Изгубив блиски пријатели! (ВИДЕО)

Ентони Џошуа одговори со видео-порака и откри дека заради коронавирусот загубил блиски пријатели. Светскиот боксерски шампион во вторникот објави видео во кое ја коментира актуелната...

10-те најдобри борби во историјата на боксот (ВИДЕО)

Мохамед Али - Џорџ Форман (30 октомври 1974 година, Киншаса) Првата битка за титулата светски шампион која се биеше во Африка. Овој дуел важи за...

Кро Кап: Мек Грегор би го претепал со литар „шток“ во мене

Легендарниот хрватски борец Мирко Филиповиќ во четврток навечер реши да помине извесно време со своите фанови, одговарајќи на бројни прашања на преку Фејсбук. Имаше приказни...

Намигнување за пресметка меѓу Мек Грегор и Тони Фергусон

Откако Хабиб Нурмагомедов се врати во Русија поради коронавирусот и го доведе во прашање неговиот меч со Тони Фергусон, почнаа шпекулациите за наводен меч...

Мечот Џошуа-Пулев доби нов датум

Англија објави нов датум за шампион во тешка категорија меѓу Ентони Џошуа и предизвикувачот Кубрат Пулев. Иако заразата продолжува да се шири низ цела...