Матеј Белистојаноски со бронзата на Карате 1 Младинската лига во Венеција и ја спаси...

  Само најмалдиот Матеј Белистојановски (-45 кг) успеа да ја одбрани честа на македонското карате на Карате 1 Младинската лига во Каорле-Венција, Италија, освојувајќи го бронзениот медал во У-14. Резултати Матеј Белистојановски – Дени Пијанткивски (Украина) 8-0 Матеј Белистојановски – Чаридимос Ставрулакис (Грција)...

Трофеј Македонија успешен за нашите каратисти, а неколку репрезентации не допатуваа

На „Трофејот Македонија“ првите места од нашите каратисти ги освоија Емил Павлов -60 кг, Берат Јакупи -84 кг и Жарко Арсовски +84 кг во машка конкуренција и Ангела Мојсовска во женска. Македонија освои 21 медал - 4 златни, 8...

„Трофеј Македонија“ за крај на карате сезоната

Меѓународниот карате турнир „Трофеј Македонија“ се одржува утре во Скопје со почеток од 10 часот во СЦ Кале, со учествуво на каратисти од Албанија, Бугарија, Косово, Словенија, Турција и Македонија. „Како резултат на големиот интерес по повод 50 години од постоењето на каратето во...

Карате 1 Младинската лига во Венеција нова шанса за престиж

Од утре до недела на Карате 1 Младинската лига во Каорле-Венција, Италија, ќе настапат неколку млади каратисти од Македонија. Да потсетиме дека на Карате 1 Младинската лига во Софија, Бугарија, Фаик Весели го освои бронзениот медал и обезбеди учество на...

Бронза за ката тимот на Ронин со победа над Грција на Карате 1 Серија...

Со победата на Грција од 5-0 ката тимот во состав Маријана и Мишела Димоски и Киријна Камческа го освоија бронзениот медал на Карате 1 Серија А лигата во Шангај, Кина. Девојките од Прилеп настапија за Ронин Мамисде од Австралија, бидејќи...

Мевлуд Мемеди се наметнува во репрезентацијата со својата храброст и одлучност

Мевлуд Мемеди жали што не освои бронзен медал на Балканското првенство за кадети, јуниори и У-21 во конкуренција на јуниори до 76 килограми, но во исто време и ќе се горедее, не само тој, туку и тренерите, селекторите и...

Големиот балкански карате семинар зачекори во традиција, следната година во Скопје, Софија, Ниш и...

Големиот балкански карате семинар зачекорува во традиција по годинашново востановување веќе се закажани термините за идната година. Во Скопје ќе се одржи на 12 и 13 април во Спорсткиот центар „Борис Трајковски“ под водство на инструкторите Зоран Пејов –...

За состојбите во Карате федерацијата се расправеше во Собранието, Заев најави дополнителен надзор од...

Каратето стигна и на собраниската говорница на 67-та седница на Собранието на Македонија посветена на пратеничките прашања која се одржа на 29 ноември, на која пратеникот Чедомир Саздовски од СДСМ (поранешен каратист и прв селектор на  македонската карате репрезентација...

Заборски е задоволен од шампионските титули на Спасеносвки и Идризи и борнзата на Петков...

Тренерот на Макпетрол, Бошко Заборски, е задоволен од настапот на неговите каратисти во составот на македонската репрезентација за кадети, јуниори  и У-21 која  на Балканското првенство во Дубровник, Хрватска, освои 18 медали – 6 златни, 3 сребрени и 9 бронзени,...

Женскиот ката тим прв, машкиот втор на Балканскиот шампионат во Дубровник

Кадетско-јуниорските тимови на Македонија во кати освоија златен и сребрен медал. Златото го освои женскиот тим, а среброто машкиот. Македонија во вкупниот пласман по освоени медали е трета со18 медали – 6 златни, 3 сребрени и 9 бронзени. Прва е...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Чисора: Додека го чекам Усик би можел да одработам ММА меч во Белатор

Додека ја чека борбата со Александр Усик, Дерек Чисора би можел да одработи ММА меч за Белатор. Чисора требаше да се бори со Украинецот овој...

На 80-годишна возраст почина Цено Ценев

Почина Цено Ценов, претседател на Европската федерација во борење и потпретседател на Светската централа  (UWW/ОСБ), на 80-годишна возраст, соопшти Бугарската боречка федерација. Бугаринот беше фактор...

Мајк Тајсон за пеколниот живот: Бев момче, а тој ме силуваше и тепаше…

Тоа што Мајк Тајсон го минал во своите 53 години живот, група луѓе заедно не би го минале за цел живот. А се започнало...

Се договара бокс меч меѓу Нгану и Дилиен Вајт

Боксерскио промотор Еди Херн сака да ги спротивстави Френсис Нгану и Дилиен Вајт во бокс меч. Херн планира да почне разговори со Дана Вајт,...

Дерн испиша историја во женското ММА на УФЦ

Мекензи Дерн (9-1 ММА, 4-1 УФЦ) беше најголема фаворитка во борбата против Хана Сиферс (10-6 ММА, 2-4 УФЦ) во сламка категорија, од целата фајт...