Во сабота 12. Вадо Дан Ден средба на карате мајсторите

Во сабота (29 август) по 12 пат ќе се одржи Вадо Дан Ден средбата на вадроју карате мајсторите, како и шотокан карате мајсторите пријетели на КК Аеродром. Средбата ќе се одржи во Сарај кај Кајак клубот Ластовица со почеток во...

Наташа Стефановска по три одлагања го зададе решавачкиот удар, кажа ДА… (ФОТО)

Наташа Стефановска го здададе финалниот карате удар против пливач – го кажа судбоносното ДА. Нашата трофејна каратистка денеска го кажа судбоносното „да“ на Горан Стаменов со кого се повеќегодишна врска. „Венчавката беше во црквата Света Петка. Со најблиските поради ситуацијата со...

Карате убавица – Моника Стефановска (ФОТО)

Една и едниствена карате убавица Моника Стефановска. Очекувајќи кога ќе се закажат наредните карате натпревари репрезентативката Моника Стефановска се подготвува и ја одржува формата, но и ги покажува своите афанитети кон уште една професија како фотомодел. Од фотографиите ќе се...

Карате удар – Усман Нурмагомедов ММА и Абдурахим Идризи карате (ВИДЕО)

ММА зема се поголем замав во боречките спортови, при што добрата комбинација од повеќе спортови дава успешни резултати. Неодамна братучедот на Хабиб Нурмагомедов, Усман Нурмагомедов, настапи на ОАЕ Вориорс 12 во Абу Даби и забележа ефектна победа со нокаут...

Пет години без легендата на македонското карате Димче Кичевски

Се навршија пет години откако почина легендарниот каратист и тренер, Димче Кичевски, роден  на 1 декември 1950 година во Бегниште, Кавадарци. Кичевски на карате спортот му посвети вкупно 48 години, притоа бил 21 пат државен првак на Македонија (и СРМ),...

Кумите тимот на Македонија со среброто го круниса настапот на Универзијадата во Загреб, освојувајќи...

Минатата година на овој ден каратистите од универзитетската репрезентација не израдуваа со сребрен медал во борби екипно на Европската боречка универзијада во Загреб и го заокружија успехот  со седум медали – 4 сребрени и 3 бронзени медали. Репрезентацијата беше...

Најефектните моменти со Рафаел Агаев (ВИДЕО)

Каналот на Јутјуб „Каратиста“ му посвети внимание на еден од најдобрите каратисти на денешницата Рафаел Агаев од Азербејџан, избирајќи најефектните мигови во неговата трофејна кариера. Уживајте во убавите моменти со Агаев. https://youtu.be/cEqGtzhLrLw

Трансформација на емоциите пред предизвиците што доаѓаат

Изолација поради Ковид-19, предизборната кампања, скратување на активностите се премногу причини кои, и тоа како, влијаат на нашето расположение. Природата е вистинскиото место каде што негативните емоции лесно се трансформираат во позитивни, затоа тренерот на Карате клубот Кеикс Елвир...

Светското карате првенство одложено за 2021 година

Светското првенство во карате кое требаше да се одржи во ноември годинава е одложено за истиот месец следната година. Светската карате федерација се одлучи за овој потег поради пандемијата од коронавирусот која доведе и до откажување на Летните олимписки...

Емил Павлов: Да се запишеш во историјата!? Изгледа не сум свесен за тоа, бидејќи...

Златното момче на македонскиот спорт, Емил Павлов, со својата смиреност секогаш е подготвен да ја израдува нацијата. Така беше и пред пет години кога нашиот каратист вети дека ќе се врати со медал од првите историски Европски игри, или,...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Вежбајте го Каратето како Карате До, како вистинска Будо вештина

Суштината на занимавањето со Карате До како духовна боречка вештина. Прво, основно и постојано-Карате До е исклучиво БУДО вештина а не спорт. Да, може да...

Последни објави

Мечот Усик – Чисора на 31 октомври

Александар Усик ќе се сретне со Дерек Чисора на 31 октомври, официјално објавија организаторите на мечот. Тешкашкиот судир првично беше закажан за 23 мај, но...

Кормиер предвиде: Чимаев ќе освои две титули догодина

Даниел Кормиер му предвидува светла иднина за чеченско-шведскиот борец Хамзат Чимаев. Коментаторот на УФЦ, до неодамна двоен шампион, гледа дека новата ѕвезда на организацијата...

Конор Мек Грегор падна на ранг-листата на УФЦ

Ирскиот борец Конор Мек Грегор падна на ранг-листата во лесна категорија на УФЦ. „Ноториус“ е рангиран на петтото место во лесна категорија на ажурираната...

Како ќе реагира Хабиб кога ќе прокрвари, прашува Гејџи

Џастин Гејџи ветува дека Хабиб Нурмагомедов ќе крвари на нивната средба за титлата во лесна категорија на УФЦ 254. Геџи е еден од најагресивните борци...

Ковингтон сака да се пресмета со Леброн Џејмс

УФЦ борецот Колби Ковингтон воопшто не се воздржа во нападите врз ѕвездата на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс. После неговата победа минатиот викенд, Ковингтон му...