карате

Златен медал за Берат Јакупи во Премиер лигата

Берат Јакупи од КК Фати од Гостивар ја потврди формата и во германскиот град Ханау каде што во категоријата до 84 клиограми го освои првото место. Јакупи во финалето го совлада Русинот Александар Алеив со 1:0. Третото место го поделија...

ЕКФ е забрани учество на Европското шотокан првенство во Албанија

Европската карате федерација (ЕКФ) преку Балканската карате федерација на своите членки, односно клубови, кои пратиципираат во националните федерации, а се под капата на ЕКФ, им забрани учество на сите заинтересирани клубови на Европското шотокан првенство во Тирана, Албанија, кое...

Нова шанса за каратистите во Премиер лигата

Македонските каратисти во сабота ќе се борат за подобар пласман во Карате 1 Премиер лигата. Ова коло од Лигата ќе се одржи во Ханау, Германија. Ова е прилика дел од нашите каратисти да ги подобрат изгледите за освојување на...

Турнир 40 години КК„Цветан Димов“

Најуспешни клубови на меѓународниот турнир на КК „Цветан Димов“ од Скопје се: Форца од Скопје со 12 први места, 4 втори и 2 трети, следува Штип со учинок 5-1-3 и Енергија од Тирана, Албанија, 4-2-0. Учество земаа 30 екипи...
карате

Три сребра и две бронзи за македонските каратисти (Фото)

Три сребрени и два бронзени медали освоија македонските каратисти на Медитеранското првенство за сениори, кое викендов (13-14 септември) се одржа во црногорскиот град Бар, во конкуренција на 182 натпреварувачи од 12 држави. Берат Јакупи во борби во категорија до 84 килограми, Иво...
Обединување

Конечно-каратето се обедини (фото)

Во текот на оваа недела (23 јули 2014 г.) во Лозана беше одржан најзначајниот состанок во историјата на каратето, каде по тридневните преговори падна договор да се обедини овој спорт. По 35 години каратето е повторно обединето и ќе биде под закрилата...
Европско првенство

Емил Павлов европски шампион (Фото)

Емил Павлов на Европското првенство за сениори стана европски шампион. Првенството се одржа во финскиот град Тампере од 1 до 5 мај годинава. Павлов во категоријата до 60 кг. го освои златниот медал. Македонскиот репрезентативец во големото финале во категоријата...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Фјури-Вајлдер 3 ќе се одржи на стадион во Лас Вегас во декември

Третиот меч меѓу Тајсон Фјури и Дионтеј Вајлдер пак ќе се одржи во Лас Вегас, но овој пат битката ќе биде новиот фудбалски стадион...

Глори кик бокс заврши во стечај и е пред банкрот

Најголемата кик бокс организација во светот „Глори“ е во големи финансиски проблеми и е во стечај, а и се заканува банкрот. Медиумите во Холандија шпекулираат...

Гилберт Барнс е позитивен на Ковид-19 и отпаѓа од главната борба на УФЦ 251

Гилберт Барнс тестираше и е позитивен на Ковид-19, заради што испадна од главниот настан на УФЦ 251 следната недела во Абу Даби. Така, Бразилецот нема...

Татко му на Хабиб ќе биде погребан во родното село

Локалните водачи на Дагестан велат дека таткото на Хабиб Нурмагомедов, Абдулманап, ќе биде погребан во неговото родно село Кироваул. Завчера попладне, Абдулманап го напушти...

Сè застана кога Мајк Тајсон се појави на плажа (ФОТО)

Познатиот Мајк Тајсон го прослави својот 54-ти роденден пред неколку дена. Иако влезе во шестата деценија од животот, поранешниот светски шампион изгледа навистина феноменален, и...