Одложен е презакажаниот квалификациски карате турнир за ОИ

Светската карате федерација (ВКФ) информира дека квалификацискиот карате турнир 2020 е одложен. Настанот требаше да се одржи во Париз (Франција) оваа година, но истиот ќе биде суспендиран поради одложувањето на Олимписките игри Токио 2020 година. По потврдата од страна на...

ВКФ ги објави имињата на каратистите со олимписка норма за Токио 2020

Светската карате федерација (ВКФ) ги објави првите каратисти кои се квалификуваа за Олимписките игри Токио 2020 година. Поради откажување на последните квалификациски турнири заради појава на коронавирус е финализирана првата фаза од олимпискиот квалификациски пат. Четворицата највисоко рангирани спортисти по...

И Карате федерацијата на Балканот закажа БП за деца во Белград со поддршка од...

И Карате федерација на Балканот закажа Балканско првенство за деца во Белград, Србија, од 28 до 31 мај, исто така, според плакатот, поддржано од ВКФ.

Македонската заедница ги прогласи Маријана, Мишела и Киријана за најуспешни спортсирти во Австралија

Македонската заедница во Австралија вчера ги додели признанијата за најуспешни Македонци во Австралија за 2019 година, а Мишела и Маријана Димоски и Кириана Камческа се прогалсени за најсупешни Македонци во областа на...

Станислав Хоруна номиниран за спортист на годината на Светските игри за 2019 година

Станислав Хоруна од Украина е карате кандидат за спортсист на годината на Светски игри за 2019 година. Украинската карате ѕвезда е номинирана од ВКФ за најдобар спортист на 2019 година од сите...

Олимпискиот сон на ВКФ заврши!

Организаторите на Олимпијадата 2024 во Париз му предложија на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) да го отстрани каратето од потесниот список. Наместо тоа, вклучени се брејкденсот и скејтбордингот! Франција е...

Претседателот Антонио Еспиноз ја овласти Балканската карате федерација да ги претставува интересите во регионот...

Европската карате федерација (ЕКФ) испрати известување, односно сертфицирање до претседателот и генарлниот секретар на Балканската карате федерација (БКФ), Давор Ципек и Славољуб Пипер, лично потпишано од претседателот на ЕКФ Антонио Еспиноз.

Почина таткото на Шотокан карате-до Каназава Хироказу

Замина една од легендата/ таткото на Шoтокан карате-до, соке Каназава Хироказу 10 дан 1931-2019 година. Според фејсбук страницата SKIF-GB, sоке Хироказу Каназава почина утрово на 09 декември 2019 година. Pосто е...

Каратето ќе биде дел од Олимписките игри за млади во 2022 година во Дакар

Извршниот одбор на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) се согласи да го додаде каратето во спортoтската програма на Младинските олимписки игри во 2022 година што ќе се одржат во Дакар (Сенегал). Одлуката претставува...

Славољуб Пипер: Бојкотот на Балканското првенство во Словенија од страна на МКФ е...

До редакцијата на Ipon.mk се јави членот на Извршниот одбор на Европската карате федерација и генерален секретар на Карате федерацијата на Балканот, Славољуб Пипер, откако ја прочитал информацијата дека македонската карате реперезентација...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Лиценцирање или дипломирање?

Во текот на викендот, започна  Првата и Младинската лига на Боксерска федерација на Македонија (БФМ) што се...

Последни објави

Лобов: Мек Грегор може да го победи Хабиб во втората пресметка

Артем Лобов верува дека Конор Мек Грегор може да го победи Хабиб Нурмагомедов. Тие се бореа на крајот на 2018 година и Хабиб доминираше...

Хабиб го покажа местото каде што тренира цел живот

Хабиб Нурмагомедов продолжува да тренира напорно за борбата закажана за 18 април. Шампионот во лесна категорија ќе го пречека Тони Фергусон, а локацијата сè...

Фјури и Вајлдер ќе се борат во октомври

Третиот меч меѓу Британецот Тајсон Фјури и Американецот Дионтеј Вајлдер ќе се одржи во Лас Вегас на 3 октомври, изјави новинарот Мајк Копингер на...

Спортистите кои обезбедија норма за Токио 2020, ќе ги задржат своите места за следната...

Спортистите кои веќе се квалификуваа на Летните олимписки игри во Токио 2020 пред натпреварувањата да се одложат, ќе ги задржат своите места кога форумот...

Вајт ветува историски спектакл со Хабиб и Тони по поминувањето на коронавирусот

Сите професионални спортови во САД се во прекин поради коронавирусот, но претседателот на УФЦ Дана Вајт верува дека УФЦ спектаклот кој е закажан за...