Ангела Мојсовска: Ќе се борам до последната секунда за бронзениот медал, за себе и...

Младата Ангела Мојсовска (-61 кг) е најпријатното изненадување во нашата репрезентација на Европското карате првенство за сениори во Нови Сад, Србија. Таа во својот дебитантски настап на европските сениорски првенства стигна до полуфиналето и се бореше за влез во...

Емил Павлов е во финалето на Европското првенство и ќе се бори за второто...

  Емил Павлов (-60 кг) се бори за втор златени медал од европските првенства во карате откако вечерва со победата против Калвинс Калинс од Естонија во полуфиналето на Европскиот шампионат во Нови Сад, Србија, славеше со 2-0. Павлов постави рекорд...

Ангела Мојсовска ќе се бори за бронзениот медал на Европското првенство во Нови Сад

Ангела Мојсовска ќе се бори за бронзениот медал на 53.Европско сениорско првенство во Нови Сад-Србија, во категоријата до 68 килограми. Мојсов­ска нанижа три победи против Ема Греч (Малта) 4-2, Викторија Исаева (Русија) 0-0 и Дарија Орзечовска (Полска) 0-0, а во...

На косовските каратисти не и беше дозволен влез во Србија за учество на Европското...

Косовските каратисти стигнаа до границата со Србија, влезот не и беше дозволен за да учествуваат на Европското првенство за сениори што се одржува во Нови Сад. Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, според приштинскиот весник „Зери“,  на својот фејсбук-профил реагирал  и нагласил...

На Манговска и Костовска бронзите и беа на дофат на Европското првенство во Сочи

      На последниот ден од Европското карате превенство за кадети, јуниори и јуниори 21 во Сочи, Русија, македонските репрезентативки во У-21 Драгана Манговска и Вероника Костовска се бореа за бронзени медали, за жал, беа поразени од Инес Грдениќ и Гвендолин...

Фаик Весели е јуниорски вицешампион на Европа

Фаик Весели го освои сребрениот медал на Европското карате првенство за кадети, јуниори и јуниори до 21 година во Сочи, Русија, кој е прв за македонската репрезенатација на шампионатот. Весели во финалето загуби со минимален резултат од Азербејџанецот Хумат...

Фаик Весели ќе бори за златниот медал на Европското првенство, Смилковски за бронзата

Фаик Весели се пласира во финалето на Европското карате првенство за кадети, јуниори и У-21 во Сочи, Русија, додека Столе Смилковски ќе се бори за бронзенниот медал. Македонија обезбеди најмалку сребрен медал од ЕП во Русија. Весели во категоријата до...

На Марио Свинарски два пати му беше на дофат медалот на ЕП во Русија

Марио Свинарски (-57 кг) денеска меѓу кадетите имаше најдобар настап на Европското првенство во Сочи, Русија, затоа што имаше двојна шанса за медал, односно стигна до полуфиналето во кое беше поразен, исто како и во борбата за бронзениот медал. Свинарски...

Уште три бронзи за Шотокан академијата Македонија на ЕП во Чешка (ФОТО)

Шотокан академијата Македонија освои уште три бронзи на Европското шотокан карате првенство во Пардубице во Чешка. Медалите ги освоија: Николина Милорадовска, Матео Причков и сениорскиот ката тим жени. Николина Милорадовска до бронзата во сениорска конкуренција во кати стигна со победа...

Две злата и една бронза за Шотокан акдемијата Македонија на Европското првенство (ФОТО)

Шотокан академијата Македонија на 9.Европското штокан првенство во Пардубице, Чешка, освои два златни и еден бронзен медал. Златните медали ги освоија машките ката тимови од 10 -11 и од 8-9 години, а женскиот ката тим од 12-13 се закити...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Фјури е најплатен борец во светот, пред Мек Грегор и Џошуа

Форбс ја објави листата на најплатените спортисти во светот. Поради коронавирусот, многу настани се откажани и одложени, а платите паднаа за прв пат во последните...

Средбата Емилијаненко – Магомед Исмаилов кон крајот на јули (ВИДЕО)

Александар Емилијаненко и Магомед Исмаилов ќе се борат на 24 јули. Веста ја објави Мејрбек Хасиев, шеф на чеченската организација АЦА. Борбата меѓу нив требаше...

Џастин Гејџи откри како ќе го победи Хабиб (ВИДЕО)

Привремениот шампион во лесна категорија Xастин Гејџи знае што треба да направи за да го победи Хабиб Нурмагомедов. Тие ќе се борат во последните месеци...

Хабиб Нурмагомедов останува подготвен

Неспорниот шампион во лесна категорија Хабиб Нурмагомедов се врати на интензивните тренинзи. Непоразениот борец постеше за време на светиот месец Рамазан и сега може...

Конор Мек Грегор: Јас сум најголемиот во ММА – навикнете се

Конор Мек Грегор уште еднаш се прогласи за најголем во историјата на ММА. Поранешниот двоен шампион е мотивиран од функцијата на неговиот тренер Џон Каванаг,...