Бремен: Трнлив е патот на кумите тимот-Шпанија, па Турција

Денеска почнува Светското сениорско првенство во карате во Бремен, Германија, кое ќе трае до 9 ноември. Се очекува настап на околу 1000 каратисти од сите краишта на земјината топка, при што 8 актуелни шампиони ќе ги бранат титулите. Македонската репрезентација...

Сребрен медал за Симона Заборска на Светското униврезитетско првенство (ФОТО)

Симона Заборска (-55 кг) е втора на Светското универзитетско првенство во карате во Брага-Португалија. Заборска во финалето загуби со 2-0 од Емили Туј од Франција. Заборска до финалето забележа три победи и тоа против Саида Џедра од Алжир со 1-0, Лерез...

Александар Неделковски со судиско прегласување оневозможен да се бори за бронзата на Европското првенство

Алексанадар Неделковски беше на чекор да се вклучи во борбата за бронзениот медал на Европското првенство во карате за кадети, јуниори и јуниори до 21 година во Сочи, Русија. Во клучниот меч со Португалецот Карваљо загуби со судиско прегласување...

Павлов и Стeфановска се придружија на Јованоска во борбата за бронзи на Европското првенство

Поранешниот европски првак, Емил Павлов (- 60 кг) ќе се бори за бронзениот медал на Европското првенство Калвис Калнинс од Летонија, по победата над Софијан Агуџил од Франција со 2-0 во репасажот. Павлов е самиот виновен што во четвртфиналето...

Ката тимoт-жени не се замеша во борбата за медали на ЕП

Ката тимот (жени) на Македонија на Европското првенство за сениори во Монпелје, Франција, имаше идентичен резултат во првите две кола, и во победата и во поразот. Маријана Димоска, Мишела Димоска и Пуликсенија Јованоска во првото коло беа подобри од Украина...

Арсовски, Смаилагиќ, Келебиќ и Стефановска може да се борат за бронзи на Европскиот шампионат

Жарко Аросвски, Енес Смаилагиќ, Ненад Келебиќ и Наташа Стефановска имаат шнаси да се борат за бронзените медали во своите категории на Европското карате првенство во Монпелје-Франција, ако извојуваат по една победа во репасажот, нредната е за медал. Жарко Арсовски во...

Металург петти на Европското првенство за региони!

Кадетско-јуниорскиот тим на КК Металург се пласира на 5-тото место на Европското првенство за региони во Париз откако во борбата за бронзениот медал беше поразен од екипата на Војводина од Србија со 3-1. До тој меч за бронзениот медал, во...

И јуниорите не освоија медал на Европското карате првенство

Македонаката карате репрезенатција и по настапот на јуниорите остана без медал на Европското првенство за кадети, јуниори и јуниори до 21 година во Софија, Бугарија. Специјален известувач од Софија: Венцо Донев Само Филип Несторовски и Фаик Весели забележаа по две победи,...

Павлов/Несторовски: Одиме на медал!

„Стравував“,- отсечно ни рече Емил Павлов веднаш по вчерашните натпревари, откако обезбеди борба за бронзениот медал за утре.  Павлов го совлада Гркот Михаил со 2-0, потоа со истиот резултат славеше над Александер Хајман (Германија) и Давид Кебучава (Грузија) 2-1, а...

Радичевска петта на ЕП, Турција најуспешна со 12 медали, Македонија 10-та

Сара Радичевска на крајот го освои петото место на Европското првенство во Коџаели, Турција, бидејќи во борбата за бронзениот медал во категоријата до 50 килограми беше совладана од домашната каратистка Серап Озџелик со 0-6. Втората бронза и припадна на Бетина...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Tајсон за затворските денови: Имав толку многу секс што не можев да вежбам

Мајк Тајсон се наоѓа во центарот на вниманието откако одлучи да тренира за да се врати во рингот. Тајсон во 90-тите беше на врвот на...

Шекил О’Нил ги смачка црните појаси во БЏЏ

Поранешната кошаркарска ѕвезда Шекил О'Нил веќе неколку години тренира џиу-џицу. Пензионираната легенда во НБА има релативно добри способности за борење. Шек имаше и демонстративна средба...

Белфорт за Тајсон: Треба многу кураж, за да се вратиш на 53 години

ММА ветеранот Витор Белфорт тренираше со поранешниот боксерски шампион Мајк Тајсон. Двете легенди беа на Флорида и заедно тренираа пред Тајсон да се врати...

Дали е можно: Мајк Тајсон ќе се бори против Тајсон Фјури

Британските медиуми пишуваат дека ќе има ревијална борба помеѓу 53-годишниот Мајк Тајсон и 31-годишниот Тајсон Фјури. „Добив повик да се борам со Мајк Тајсон и...

Дејан Митровски: Репрезентативците мора да бидат подготвени, но држвата мора да им помогне на...

Пандемијата на коронавирусот ги парализира сите спортски активности, а со денешното укинување на забраната за движење (полицискиот час) и претходно донесените протоколи за ативирање...